Żubry A80..gdzie one się podziały?

Informacje techniczne innych pojazdów.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
pebe
-#Nowy nabytek forum
-#Nowy nabytek forum
Posty: 44
Rejestracja: 2008-11-10, 20:36
Lokalizacja: Stalowa Wola

Post autor: pebe »

Oglądałem dzisiaj tzw."Żubra" z Mielca. To stary model Jelcza w przyzwoitym stanie jak na swój wiek. W ostatniej fazie kariery był wykorzystywany do przewozu piasku. Teraz został otoczony siatką i znajduje się na terenie w wybiegu dla pieska , dlatego bliskie ogledziny są utrudnione.
Awatar użytkownika
jacur8
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 420
Rejestracja: 2009-01-08, 14:51
Lokalizacja: Katowice

Post autor: jacur8 »

ŻUBR ! ŻUBR ! ŻUBR :majk
http://allegro.pl/jelcz-315-wywrotka-si ... 67800.html

DLA POTOMNYCH DODAJE ZDJĘCIE Z AUKCJI
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
gazela
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 388
Rejestracja: 2006-02-12, 12:19
Lokalizacja: Wawa

Post autor: gazela »

To chyba zgodnie z opisem aukcji Jelcz..Mogą o tym świadczyć zawiasy drzwi w przedniej części kabiny, a co za tym idzie klamka w ich tylnej części..Otwierają się więc jak współcześnie a nie jak dawniej, ''pod wiatr''..
Tak mie sie zdaje..
Poniższa fotka znaleziona w serwisie jacomoto

Obrazek

Żubr jak się patrzy!
Awatar użytkownika
jacur8
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 420
Rejestracja: 2009-01-08, 14:51
Lokalizacja: Katowice

Post autor: jacur8 »

gazela pisze:To chyba zgodnie z opisem aukcji Jelcz..Mogą o tym świadczyć zawiasy drzwi w przedniej części kabiny, a co za tym idzie klamka w ich tylnej części..Otwierają się więc jak współcześnie a nie jak dawniej, ''pod wiatr''..
Tak mie sie zdaje..
Żubry to też Jelcze, a chodziło mi o to, że to bardzo stary Jelcz - Żubrowska kabina.. nie bądźmy tacy szczegółowi (!) cała radość znalezienia tego cuda prysła :oops:

Ale zaraz ustalimy dokładnie - poszukam szczegółów z książki o historii JZS i treści z innych publikacji :)

[ Dodano: 2010-10-11, 17:09 ]
"Samochody ciężarowe Jelcz serii 300


Kabina kierowcy typu 407

W 1966 roku zespół jelczańskich inżynierów w składzie: Bronisław Surma, Zbigniew Tarnowski i Witold Marecki opracował konstrukcję nowej kabiny kierowcy oznaczonej symbolem 407. Konstrukcja kabiny była skorupowana, zamknięta, metalowa, spawana i stacjonarna. Do budowy tej kabiny wykorzystano elementy pochodzące z kabiny samochodu Żubr A-80 typu KO 1A, takie jak dach, ściana (tylna, przednia i boczne), nadkola, przedni zderzak i całe oszklenie. Zasadnicza różnica w nowej kabinie polegała na zmienię kierunku otwierania drzwi, które zawieszono na słupkach przednich, w przeciwieństwie do poprzednika którego drzwi były mocowane na krawędziach tylnych. Takie rozwiązanie w znaczący sposób wpłynęło na poprawę bezpieczeństwa przy wsiadaniu i wysiadaniu z kabiny. Wycieraczki zamontowane nad górną krawędzią szyb przednich. We wnętrzu zastosowano nowy parapet dolny i górny. Zestaw wskaźników zaadoptowano z autobusu Jelcz 043. W kabinie zamontowano dwa indywidualne fotele, dla kierowcy i pomocnika, z obu stron pokrywy silnika. Dwa dodatkowe fotele umieszczono na tylnej ścianie kabiny, montując nad nimi składaną leżankę. Zmieniono również przewietrzanie i ogrzewania kabiny, wprowadzając dwa układy ogrzewania działające niezależnie od siebie. Pierwszy z nich miał dwa wymienniki ciepła i dwa wentylatory umieszczone po obu stornach tunelu silnika, naprzeciwko siedzeń, Drugi układ ogrzewania składał się z agregatów grzewczego i wentylacyjnego produkcji NRD (firma Sirokko). Agregat grzewczy pracował na zasadzie wykorzystywania ciepła spalania paliwa płynnego. Zastosowano nowe materiały wygłuszające wnętrze kabiny, zmniejszając natężenie hałasu do 71 dB (parametr ten w samochodzie Żubr A-80 wynosił 86 dB). Do malowania kabiny użyto lakierów piecowych."
Pojazdy samochodowe i przyczepy Jelcz 1952 - 1970, Wojciech Połomski
gazela
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 388
Rejestracja: 2006-02-12, 12:19
Lokalizacja: Wawa

Post autor: gazela »

Oczywiście podobieństwo uderzające, co potwierdziłeś powyższym cytatem o zmianach.. Ja jednak przy swoim, no to nie jest jednak już Żubr jeno Jelcz:)...ale fakt, sam się bardzo ucieszyłem, jak znalazłem go na alle..o
Awatar użytkownika
jacur8
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 420
Rejestracja: 2009-01-08, 14:51
Lokalizacja: Katowice

Post autor: jacur8 »

Zgadzam się - z pewnością jest to rodzimy Jelcz z Jelcza :)
guma__
Posty: 18
Rejestracja: 2010-02-28, 09:48
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: guma__ »

Rzekomy Zubr z Krogulca ...
Obrazek
Awatar użytkownika
jacur8
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 420
Rejestracja: 2009-01-08, 14:51
Lokalizacja: Katowice

Post autor: jacur8 »

guma__ pisze:Rzekomy Zubr z Krogulca ...
[url=http://img253.imageshack.us/img253/7437/img0001y.th.jpg]Obrazek[/URL]
Buhahaha toć to zwykły Star :-)
guma__
Posty: 18
Rejestracja: 2010-02-28, 09:48
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: guma__ »

jacur8 pisze:
guma__ pisze:Rzekomy Zubr z Krogulca ...
[url=http://img253.imageshack.us/img253/7437/img0001y.th.jpg]Obrazek[/URL]
Buhahaha toć to zwykły Star :-)
Cofnij sie kilka postów wstecz, rzekomo mioal byc zubr ktory byl szambowozem, szambowoz byl ale tylko na starze ... Zubra brak.

Nie rozumiem buhahaha...
Awatar użytkownika
jacur8
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 420
Rejestracja: 2009-01-08, 14:51
Lokalizacja: Katowice

Post autor: jacur8 »

guma__ pisze:
jacur8 pisze:
guma__ pisze:Rzekomy Zubr z Krogulca ...
[url=http://img253.imageshack.us/img253/7437/img0001y.th.jpg]Obrazek[/URL]
Buhahaha toć to zwykły Star :-)
Cofnij sie kilka postów wstecz, rzekomo mioal byc zubr ktory byl szambowozem, szambowoz byl ale tylko na starze ... Zubra brak.

Nie rozumiem buhahaha...
To Ty się cofnij i przy okazji poczytaj sobie o historii JZS, a później wypisuj bzdury o Starach z Jelcza :-)

Poza tym kolejną pomyłką jest twierdzenie, że były to tylko Stary.
VanTheManJJ
Posty: 4
Rejestracja: 2011-04-13, 16:29
Lokalizacja: Nowa Sól

Post autor: VanTheManJJ »

Witam ! Poszukuję Żubra A80 lub Jelcza 315. Poszukuję auta przez ładnych kilka lat lecz na nic nie mogłem natrafić a bardzo chciałbym ocalić jakiegoś żuberka od zapomnienia :)
Czy wiecie może gdzie stoją owe auta ? Za wszelkie info byłbym ogromnie wdzięczny !
kombi
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1239
Rejestracja: 2005-01-28, 23:24
Lokalizacja: Szczecin Dabie :]

Post autor: kombi »

witam
w szczein-dąbiu przy ul puckiej koło przejazdu kolejowego
stoi sobie jelczyk cysterna ,stan jego nie jest mi znany ,le postaram się podjehac i jakieś info zdobyć ew. zdjęcia [tylko mam problem z nauką wstawienia ]
kombi
VanTheManJJ
Posty: 4
Rejestracja: 2011-04-13, 16:29
Lokalizacja: Nowa Sól

Post autor: VanTheManJJ »

witam
tego szczecińskiego jelcza właśnie oglądałem bo bylem przejazdem w dąbiu i niestety jest to jelcz 315 ale z kabiną kwadratową czyli jelczowską :cry:
ja poszukuję jelcza315 z początkowych lat produkcji czyli z kabiną żubrowską.
ale wielkie dzięki za info ! :D
Awatar użytkownika
jacur8
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 420
Rejestracja: 2009-01-08, 14:51
Lokalizacja: Katowice

Post autor: jacur8 »

kombi pisze:witam
w szczein-dąbiu przy ul puckiej koło przejazdu kolejowego
stoi sobie jelczyk cysterna ,stan jego nie jest mi znany ,le postaram się podjehac i jakieś info zdobyć ew. zdjęcia [tylko mam problem z nauką wstawienia ]
Wstawianie to nic trudnego.. jeżeli zdjęcie ma duże rozmiary to sugeruję, ażeby wstawić je na stronę imageshack, jeżeli małe to wstawiamy bezpośrednio na forum :faja

Aby wstawić zdjęcie na imageshack postępujemy wedle następujących kroków :
1) Wejdź na stronę imageshack.us
2) W polu "Upload" zaznacz opcję "images/videos" (domyślnie od razu powinna zaznaczona)
3) Kliknij "Browse" i wybierz zdjęcia, które chcesz wstawić (po każdym jednym trzeba od nowa klikać "browse" i wybierać następne)
4) w polu "Image resize" dajemy na "Do not resize", pole "Label Thumb" pozostawiając na opcji "Yes"
5) Kliknij "UPLOAD NOW" i czekaj na załadowanie zdjęć
6) Po załadowaniu się zdjęć automatycznie ukazuję się nam strona z miniaturkami załadowanych zdjęć, kopiujemy jej adres WWW (klikamy prawym przyciskiem myszki na adres i wybieramy opcje "kopiuj") wchodzimy na forum syreniarzy i dzielimy się zdjęciami poprzez kliknięcie prawym przyciskiem myszy i wybraniem opcji "wklej"

Aby wstawić zdjęcie na forum bezpośrednio :
1) W interesującym nas temacie na dole strony widnieje przycisk "Odpowiedź", klikamy w niego
2) Wyświetla nam się okno odpowiedzi, w polu pod tytułem "załącz plik" klikamy "Wybierz plik"
3) Wybieramy zdjęcie z komputera (Maksymalny dozwolony rozmiar to: 256 KB)
4) Klikamy "Dodaj załącznik" (UWAGA ! Przy każdym załączniku trzeba kliknąć "Dodaj załącznik", dopiero wtedy załącznik zostanie załadowany i będzie można dodać kolejny)
5) Klikamy wyślij i nasz post ze zdjęciem pojawia się na forum, jako odpowiedź pod ostatnim postem
mortas
Posty: 3
Rejestracja: 2009-02-22, 12:24
Lokalizacja: Koziegłowy, WLKP

Post autor: mortas »

W temacie Żubra (i innych polskich autek) polecam stronkę:
http://www.polskie-auta.pl/

oraz koniecznie do oglądnięcia film polski pt.: "Późne popołudnie"
mniejsza o fabułę, ale jest tam Żubr w akcji, co prawda nie A80 ale chyba prototyp z 1963 r.
ODPOWIEDZ