Żubry A80..gdzie one się podziały?

Informacje techniczne innych pojazdów.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Bubu105
-#Junior
-#Junior
Posty: 117
Rejestracja: 2005-06-04, 03:14
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Bubu105 »

dwa żubry stały (jeszcze w 2001-2002 roku) na lotnisku Bemowo. Jeden gdzieś pod płotem jako cysterna stacjonarna. A drugi w hangarze - również w charkterze cysterny. Jeszcze nie dawno ktoś mi mówił, że przynajmniej jeden z nich tam jeszcze stoi.
Zapraszam na: www.stadobaranow.pl
benek-36
-#Nowy nabytek forum
-#Nowy nabytek forum
Posty: 32
Rejestracja: 2009-04-11, 21:07
Lokalizacja: Bognor Regis

Post autor: benek-36 »

nie na pewno bylo to lotnisko Jelenia Gora jezeli ktos jest z tych okolic to niech to zbada
ja ze swojej strony zadzwonie do taty zeby sprawdzil co sie z nim dzieje
byl tez jeden Zubr w miejscowosci Krogulec koles kupil go dla nadwozia bo to byl szambowoz i stal pozniej w krzakach ale co dalej z nim nie memam pojecia
elefant
-#Nowy nabytek forum
-#Nowy nabytek forum
Posty: 49
Rejestracja: 2009-11-24, 23:48
Lokalizacja: Podlaskie

Post autor: elefant »

w Białymstoku Żubr stoi przy ulicy Handlowej ( 2 brama po lewej od Składowej ). Jest w średnim stanie.
benek-36
-#Nowy nabytek forum
-#Nowy nabytek forum
Posty: 32
Rejestracja: 2009-04-11, 21:07
Lokalizacja: Bognor Regis

Post autor: benek-36 »

a tak z lekka odbiegajac od tematu Zubra ale nie od polskich ciezarowek epoki PRL
kto wie co to bylo i jak wygladal STAR 229?
taka mala zagadka
gazela
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 388
Rejestracja: 2006-02-12, 12:19
Lokalizacja: Wawa

Post autor: gazela »

Dzięki za informację..Nie wiem czy będę jeszcze przed świętami w Białymstoku, ale jak tylko tam pojadę postaram się go zobaczyć..Ciekawi mnie kto jest jego właścicielem..Sprawdzi się..Będę też czekał na info nt Żubra z Jeleniej Góry! Benek a o którą miejscowość krogulec chodzi? Jakieś większe miasto niedaleko? Chciałbym na mapie zlokalizować.
benek-36
-#Nowy nabytek forum
-#Nowy nabytek forum
Posty: 32
Rejestracja: 2009-04-11, 21:07
Lokalizacja: Bognor Regis

Post autor: benek-36 »

to jest mala miejscowosc kolo jeleniej gory
Krzychu
-#Nowy nabytek forum
-#Nowy nabytek forum
Posty: 90
Rejestracja: 2006-09-21, 14:37
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Post autor: Krzychu »

gazela pisze:Benek a o którą miejscowość krogulec chodzi? Jakieś większe miasto niedaleko? Chciałbym na mapie zlokalizować.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Krogulec_( ... C4%85skie)
Krogulec (niem. Södrich) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie jeleniogórskim, w gminie Mysłakowice.
Tak ciężko poszukać?
gazela
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 388
Rejestracja: 2006-02-12, 12:19
Lokalizacja: Wawa

Post autor: gazela »

W wikipedii nie szukełem, nie lubię tego miejsca..A nie każda mapa pokazuję tę miejscowość..Jakoś bardzo nie zamierzam się tłumaczyć..Ostatecznie też udało mi się odnaleźć..Ale dzięki za link
Awatar użytkownika
jacekg6
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 310
Rejestracja: 2007-04-03, 16:23
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Post autor: jacekg6 »

3. Polskie Konstrukcje i Licencje Motoryzacyjne 1922 - 1980 - Aleksander Rummel
Bardzo ciekawa pozycja. POLECAM. Unikalna pod wzgledem podejscia do tematu. Przedstawia wszystkie wartosciowe inicjatywy polskich konstruktorow zastopowane przez wladze PRL.

O Zubrach jest dosc sporo i wedlug tej pozycji (oraz wg. doswiadczen uzytkownikow) Zubr A80 to byla straszna porazka. Awarie i w konsekwencji lawina reklamacji niemal nie wykonczyla fabryki. Konstrukcja weszla do produkcji bez zadnych niemal testow. Silnik zawieral kilka bardzo powaznych wad konstrukcyjnych . Najpowazniejsza to sposob mocowania przeciwciezarow na wale korbowym jarzmami srubowymi co prowadzilo do ich urywania sie z wiadomum skutkiem. W reakcji na zatrwazajaca ilosc takich przypadkow producent zrezygnowal z montowania przeciwciezarow WOGOLE! :-) co z kolei prowadzilo do przeciazania lozysk slizgowych walu (panewek) i do ich nagminnego zacierania.
Silnik ten NIGDY nie osiagnal zakladanej przez konstruktora mocy. O ile pamietam (a moge sie tu mylic) to zamiast zakladanych 240 KM osiagal 180 i to przy wyzszym od zakladanego zuzyciu paliwa.
Do konca produkcji nie rozwiazano tych problemow. A bylo ich wiecej i rownie ciekawe jak ten o ktorym tu wspomnialem.

Nie byl wiec to powod do dumy dla fabryki. Dlaczego? Powstawal pod ogromna presja wladz z naciskiem na jak najszybsze wdrozenie do produkcji. Czyli w tym przypadku odwrotnie niz zwykle w pozniejszych latach.

Polecam te ksiazke.
Autor A.Rummel to doswiadczony konstruktor, pracownik jeszcze przedwojennego PZinz. pracowal m.in. przy polskiej limuzynie Lux Sport. Czyli czlowiek przez duze "C", konstruktor starej daty - nie literat jakis co raz pisze ksiazke kucharska a pozniej o pojazdach z PRL a z wyksztalcenia dziennikarz lub ekonomista - bo takich teraz jest dosc sporo a pisza to co znajda w necie bo sami pojecia nie maja.
gazela
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 388
Rejestracja: 2006-02-12, 12:19
Lokalizacja: Wawa

Post autor: gazela »

byc moze w tym tygodniu bede juz w Bialymstoku to postaram sie zlokalizowac to malenstwo..
Awatar użytkownika
anabol
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 3145
Rejestracja: 2008-11-17, 12:10
Lokalizacja: Białobrzegi n Pilicą
Kontakt:

Post autor: anabol »

jak znajdziesz porób fotki :helm
O czystość forumowych szeregów dbają specjalnie przeszkoleni funkcjonariusze spraw wewnętrznych - moderatorzy.

>wujek Sławek<
Awatar użytkownika
Bartek_RMI
-#Junior
-#Junior
Posty: 100
Rejestracja: 2008-10-26, 14:50
Lokalizacja: Mielec

Post autor: Bartek_RMI »

Kiedyś tu pisałem o Żubrze. Jeden w wersji skrzyniowej z ciemno zieloną kabiną którego fotki tu prezentowałem a które fruwają gdzieś po necie teraz dalej stoi w Chorzelowie koło Mielca. Natomiast w zeszłym roku widziałem jednego lotnisku w Jasionce koło Rzeszowa, Kolor biały, z cysterną.
gazela
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 388
Rejestracja: 2006-02-12, 12:19
Lokalizacja: Wawa

Post autor: gazela »

Rzekomy biały Żubr na lotnisku pod Rzeszowem, okazł się być Jelczem 315. Dziękuję za sprawdzenie tematu Pająkowi..
Awatar użytkownika
Jakub_AK77
Posty: 19
Rejestracja: 2009-10-05, 18:17
Lokalizacja: Bełchatów

Post autor: Jakub_AK77 »

Jeżeli chodzi o literature to u mnie na półce stoja dwa Żubry.

Tom 1 i 2 . Warszawa 1968 . Nakład 2000 + 110 egz.
Obrazek

Obrazek

Pzdr
GAZ 69 M
gazela
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 388
Rejestracja: 2006-02-12, 12:19
Lokalizacja: Wawa

Post autor: gazela »

Myślałem, że osiwieję jak przegapiłem koniec aukcji tych dwóch tomów na allegro:(
ODPOWIEDZ