Uszczelka - skrzynia biegów / pokrywa boczna

(silnik, skrzynia)
Jarek-105L
Posty: 17
Rejestracja: 2007-08-19, 12:32
Lokalizacja: BRD

Uszczelka - skrzynia biegów / pokrywa boczna

Post autor: Jarek-105L »

Witam,

cięknie ze skrzyni biegów olej. Muszę wymienic przy pokrywie bocznej uszczelke (syrena 105L).

Jeszcze czegoś takiego nie robiłem i mam takie pytania.
Czym dokładnie to się uszczelnia?
Da jakąs orginalną uszczelke czy trzeba coś samemu dociać?
Czy może to się uszczelna czymś innym? Np. jakąs pastą.
Czy da się to uszczelnić bez waciagąnia skrzyni czy raczej nie?

Dziękuje serdecznie za pomoc i radę.
Pozdrawiam,
Jarek

----------------------------------------------

Przepraszam bardzo za wrzystkie bledy!
Niektore sa bo naprawde nie wiem jak napisac, niektore bo nie mam polskiej tastatury.
Awatar użytkownika
PONY007
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1275
Rejestracja: 2008-04-06, 12:20
Lokalizacja: Kalisz

Post autor: PONY007 »

Kupujesz preszpan i jest szczelne. Nie silikonuj. Daj na emalie lub smar/jakiś wosk...
Robota musi być wykonana dobrze, a nie źle!
http://odrdzewiacz.fora.pl/
Forum ODRDZEWIACZ pojazdy zabytkowe- rzemiosło, fotoporadniki, techniki renowacji,odnawianie krok po kroku, remonty, technologie www.facebook.com/ForumOdrdzewiacz
Awatar użytkownika
Wojt
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2042
Rejestracja: 2005-05-02, 12:45
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Wojt »

Uszczelkę wytnij ze zwykłego kartonu /możesz go zaimpregnować np. pokostem/. Zwróć uwagę, że grubością tej uszczelki zmienia sie naciąg wstępny łożysk przekładni głównej. Im cieńsza tym łożyska ciaśniej spasowane.
...no i poszedł biedaczysko, po szerokim szukać świecie czegoś, co jest bardzo blisko.
Awatar użytkownika
Jack
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 871
Rejestracja: 2005-07-02, 21:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Jack »

uszczelki skrzyni robi sie z kartek bloku rysunkowego (cienszy niz techniczny i łapie na farbe np nitro) tam fabrycznie sa cienkie uszczelki i tez składane na farbe!

zadne kartony i grube badziewia, precz z silikonem !!!
przed zlozeniem czyscisz powierzchnie z starej uszczelki
skrzynia pewnie bedzie do wyjecia
Awatar użytkownika
Gieroy
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 1845
Rejestracja: 2005-12-24, 21:53
Lokalizacja: W-wa

Post autor: Gieroy »

Ja daję na papierową uszczelkę + niewysychający silikon. Działa miodzio - zero przecieków i daje się łatwo usunąć jak trzeba to robić ponownie za jakiś czas.
"Samochody Syrena nie są na pewno pojazdami na wskroś nowoczesnymi" mgr inż. Z. Glinka
Jarek-105L
Posty: 17
Rejestracja: 2007-08-19, 12:32
Lokalizacja: BRD

Post autor: Jarek-105L »

Witam,
Wojt pisze:Zwróć uwagę, że grubością tej uszczelki zmienia sie naciąg wstępny łożysk przekładni głównej. Im cieńsza tym łożyska ciaśniej spasowane.
to jaka grubość jest najlepsza?
Miałbym do wyboru np.:
0,25 mm
0,50 mm
0,75 mm
1,00 mm.

Czy moze ktoś wie jaka gruba jest ta orginalna?
Pozdrawiam,
Jarek

----------------------------------------------

Przepraszam bardzo za wrzystkie bledy!
Niektore sa bo naprawde nie wiem jak napisac, niektore bo nie mam polskiej tastatury.
Awatar użytkownika
Gieroy
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 1845
Rejestracja: 2005-12-24, 21:53
Lokalizacja: W-wa

Post autor: Gieroy »

Fabryczna jest 0,20 mm
"Samochody Syrena nie są na pewno pojazdami na wskroś nowoczesnymi" mgr inż. Z. Glinka
Awatar użytkownika
Wojt
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2042
Rejestracja: 2005-05-02, 12:45
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Wojt »

Grubośc musisz dobrać metodą prób, aby naciąg łożysk był prawidłowy.
...no i poszedł biedaczysko, po szerokim szukać świecie czegoś, co jest bardzo blisko.
Jarek-105L
Posty: 17
Rejestracja: 2007-08-19, 12:32
Lokalizacja: BRD

Post autor: Jarek-105L »

Witam,

i jak myślicie, da radę wymienić uszczelkę bez wyjmowania skrzyni?
Pozdrawiam,
Jarek

----------------------------------------------

Przepraszam bardzo za wrzystkie bledy!
Niektore sa bo naprawde nie wiem jak napisac, niektore bo nie mam polskiej tastatury.
Awatar użytkownika
Franki
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 798
Rejestracja: 2005-01-21, 22:08
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Post autor: Franki »

Jedna sprawa, czy masz może na myśli pokrywkę boczą tak gdzie jest mechanizm wybierania biegów? Jeśli tak to pewa że nie ma co skrzyni wyciągać, chyba że chcesz całą uszczelniać no to nie ma bata. Do pokrywy wybieraków dostaniesz się zaraz po zdjęciu prawego koła kilka śrubek i w domu... znaczy w skrzyni. Ja osobiście to uszczelniałem cienką warstwą silikonu, jak z cieknięciem to niech mnie mixol alem się nie przyglądał od tego czasu... muszę zajrzeć ale tak czy siak to z tymi skrzyniami jest skaranie i jak tu to tam zawsze gdzieś zasyfi... musiałbym sprawę przedyskutować z sąsiadem który w maluchu swojego czasu miał takie patenty że po blisko 100 tys. km ani grama oleju mu nie uciekło... to się pewnie da zrobić bo nie ma rzeczy niemożliwych no chyba że z wyjątkiem tej jednej :P
bende-niebende-bende-bende-niebende-bende
-- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -
Jarek-105L
Posty: 17
Rejestracja: 2007-08-19, 12:32
Lokalizacja: BRD

Post autor: Jarek-105L »

Cześć,

prawa, lewa, ... , lewa, prawa ... :oops:
no zależy z której strony się patrzy :-)

Zrobie dokładne zdjecie. :ok3

[ Dodano: 2009-04-22, 20:44 ]
Witam,
Franki pisze:... czy masz może na myśli pokrywkę boczą tak gdzie jest mechanizm wybierania biegów? Jeśli tak to pewa że nie ma co skrzyni wyciągać, ...
Jarek-105L pisze:Zrobie dokładne zdjecie.
narazie nie ma jak zrobic zdjecia. Ale to tak:

mi chodzi o tą dużą pokrywę – lewa strona skrzyni biegów (siedządz w syrenie).
Czy jest jakaś możliwość wymienić tą uszczelkę bez wyjmowania skrzyni?
Może ktoś robił i poradzi?
Pozdrawiam,
Jarek

----------------------------------------------

Przepraszam bardzo za wrzystkie bledy!
Niektore sa bo naprawde nie wiem jak napisac, niektore bo nie mam polskiej tastatury.
Awatar użytkownika
Angelo.
młody syreniarz
młody syreniarz
Posty: 206
Rejestracja: 2006-05-14, 11:05
Lokalizacja: Człuchów
Kontakt:

Post autor: Angelo. »

Ja do tego nawet oleju nie spuszczalem tylko syrene na bok wywalilem a wy sie zastanawiacie czy skrzynie wyjmowac :D
SYRENA - Bo stara miłość nie rdzewieje;)
Awatar użytkownika
Franki
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 798
Rejestracja: 2005-01-21, 22:08
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Post autor: Franki »

Dzisiaj na przeglądzie zerknąłem sobie na skrzynię i jest ok z pokrywką tylko trochę się wydostaje z korka bodajże od tych kulek ze sprężynkami w mechanizmie wybieraków ale sama pokrywka jest oka, przypominam że uszczelniałem na silikon samochodowy.
bende-niebende-bende-bende-niebende-bende
-- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -
Jarek-105L
Posty: 17
Rejestracja: 2007-08-19, 12:32
Lokalizacja: BRD

Post autor: Jarek-105L »

Witam,

będę próbował uszczelnić skrzynie bez wyjmowania. Silikonem samochodowym albo taka pasta do uszczelniania.
będę wymieniał tez ten olej, bo mam za zadki. Czy ktoś może zwrócić uwagę na ten olej z internetu:
Olej HIPOL 15 F
chce go zamówić, czy to ten hipol o który tu wszyscy mówią?
On ma Klasę jakości: API: GL-5!?
Pozdrawiam,
Jarek

----------------------------------------------

Przepraszam bardzo za wrzystkie bledy!
Niektore sa bo naprawde nie wiem jak napisac, niektore bo nie mam polskiej tastatury.
Awatar użytkownika
Gieroy
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 1845
Rejestracja: 2005-12-24, 21:53
Lokalizacja: W-wa

Post autor: Gieroy »

Z tego co wiem to oleje klasy GL5 nie są przeznaczone do przekładni które mają synchronizatory z brązu czyli właśnie jak w syrenie. W takim oleju są dodatki które atakują miedź. Inna sprawa, że tak się podobno dzieje dopiero w ciężko pracujących przekładniach gdzie są wysokie temperatury więc w praktyce w syrenie być może nigdy tak się nie stanie. Ale generalnie lepiej zastosować olej GL4.
Co do lepkości to lepkość 85W/90 jest najbardziej powszechna i chyba dobra, chociaż są szkoły :) że do syreny nie ma oleju który byłby zbyt gęsty (czym gęstszy tym lepszy). Wydaje mi się że są oleje przeznaczone specjalnie do skrzyń manualnych oznaczone 85W/90 GL4 więc poszukaj takiego.
Ja jeżdżę na oleju silnikowym 20W/50 i chyba jest zdziebko za gęsty bo jak jest zimny to mi bolid ciągnie nawet na luzie :grinser Chyba zmienię na 20W/40
"Samochody Syrena nie są na pewno pojazdami na wskroś nowoczesnymi" mgr inż. Z. Glinka
ODPOWIEDZ