WFM M06 1959 & Polski Fiat 125p 1980

Pochwal się swoim pojazdem, technicznym wynalazkiem, udanymi zakupami. <br>Wszystko ściśle związane z motoryzacją.
Awatar użytkownika
klysek1
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 401
Rejestracja: 2007-05-06, 10:24
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

WFM M06 1959 & Polski Fiat 125p 1980

Post autor: klysek1 »

Jakiś czas temu będąc na złomie wypatrzyłem zardzewiały stary motocykl. Okazała się to być WFM-ka z 1959 roku. Chwila rozmowy ze złomiarzem i była już moja. Wracam do domu, biorę przyczepkę z garażu i zadowolony jadę bo WFM-kę. Wstawiam ją do garażu i tego samego dnia 3 godziny później wyjeżdżam nad morze :D
Obrazek
Obrazek
W trakcie wyjazdu dzwoni do mnie dziadek "Cześć, pokazałem Twój motor sąsiadowi... dostałeś od niego silnik za darmo"
Silnik co prawda nie ma głowicy i cylindra, ale zawsze się przyda :)
Obrazek
Wróciłem z wyjazdu i zacząłem się rozglądać nad dokumentami. Pocztą pantoflową dowiedziałem się, że emerytowany nauczyciel okolicznego technikum mechanicznego miał kiedyś WFM-kę. Udałem się do niego z wizytą i za dobrą kasę kupiłem jego motor, WFM-ke tez z 1959 roku, ale w nowszej wersji, tj. z licznikiem w lampie i bakiem, który powinien być bez kratki, ale bak został wymieniony na taki z kratka, bo fabryczny został pogięty...
Ogólnie motocykl jest pełen różnych patentów, takich jak dodatkowe osłony, pełniejsze błotniki, itd, ale MA DOKUMENTY :D
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Co do planów, to z dwóch ma powstać, jak najbliższy oryginałowi motocykl. Już pewne kroki w tym celu zostały poczynione, ale to trochę potrwa, bo garaż, w którym będą prowadzone prace mam w Dęblinie, ponad 100km od domu :/

Pierwsze poczynione kroki:
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony 2010-02-01, 23:00 przez klysek1, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
enigmatus
-#Junior
-#Junior
Posty: 149
Rejestracja: 2005-08-05, 12:30
Lokalizacja: Łomża
Kontakt:

Post autor: enigmatus »

ładny motorek, gratuluje znaleziska :ok3 Ja jestem w trakcie renowacji wsk 125 m06 B3 z 76 roku.
"Zanim zacznę źle mówić o "Syrenie" i jej twórcach - sprawdzę dlaczego nie mogę jechać" :)
Awatar użytkownika
batagur
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1229
Rejestracja: 2005-11-08, 19:53
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: batagur »

gratulacje Klysek! Za jednym razem 2 motocykle. Ja mam siostrę bliźniaczkę czyli WSK M06 z 1958 roku :D często myloną z wfmką ;) bo jest prawie identyczna, ale i WFM tyle że z 1957 . Jeśli Cię to pocieszy to moja wieśka przed remontem wyglądała gorzej :D

[ Dodano: 2008-09-07, 20:06 ]
a silnik który dostałeś gratis to pochodzi z znacznie nowszej WSK. Ale ostatnio wymieniłem się średnio kompletnym nowszym jeszcze silnikiem za kompletny w dobrym stanie z 1957 roku :))
Awatar użytkownika
klysek1
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 401
Rejestracja: 2007-05-06, 10:24
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: klysek1 »

Plany się trochę pozmieniały. Zapadła decyzja, że obydwa motocykle zostaną odbudowane, najpierw jeden, a w przyszłe wakacje drugi. Na pierwszy ogień idzie tan czerwony.
Fotki z postępów:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Tu są błotniki :P
Obrazek

Tylko tyle zdjęć, bo niestety padła mi bateria w aparacie...
Motocykl jest już prawie cały rozebrany. Teraz 2 tygodnie przerwy w pracach, bo zbliża się sesja poprawkowa :/
Awatar użytkownika
kochajmysyrenki
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 397
Rejestracja: 2007-03-13, 21:02
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: kochajmysyrenki »

no super, jak go zrobisz to musze wpasc obejrzec :piwo:
Citroen GS Club 1975
Trabant 601s 1989
Austin Mini Morris 1989
Awatar użytkownika
klysek1
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 401
Rejestracja: 2007-05-06, 10:24
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: klysek1 »

Na wiosnę będzie jeździć 8)
RaDeK ŚrodA
-#Nowy nabytek forum
-#Nowy nabytek forum
Posty: 38
Rejestracja: 2008-02-12, 17:52
Lokalizacja: Środa Wlkp

Post autor: RaDeK ŚrodA »

to i ja pogratuluje znaleziska :ok2 i musze się pochwalic że we wakacje za darmo dostałem :helm silnik do WSKi lub WFMki (typ S01 pod gaźnik G16) szkoda że bez cylindra i głowicy :F
Awatar użytkownika
Markus
-#Junior
-#Junior
Posty: 117
Rejestracja: 2008-06-09, 22:12
Lokalizacja: Lublin-Zakrzówek
Kontakt:

Post autor: Markus »

To widzę że niedaleko mnie, może kiedyś zawitasz na Zlot pojazdów zabytkowych do Lublina :ok3 Powodzenia w pracach
Karol
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 556
Rejestracja: 2005-08-20, 23:57
Lokalizacja: Wołomin

Post autor: Karol »

Fajna jest...roboty troche będzie, ale to jak klocki lego :) Powiem Ci, że ten temat pogłębił we mnie przekonanie o tym, ze dokończęswoją wieśkę! W tym roku zakładam ogrzewanie do garażu i go docieplam i przez zimę mam nadzieję, że cośzrobię... mój motocykl to WSK M06 z '60, ale taki troche rarytasik, bo z silnikiem 150 ccm, czego wyszło tylko 9988 egz i to tylko w '60. Natomiast stan jego jest też taki sobie - należy wsyzstko polakeirować i na nowo pochromowaćwszytko co się da... kiedyśto wszytko zrobię;) A za remonty w Twojej wieście 3mam kciuki ! Pokazuj jak postępy zamieszczając duuużo zdjęć, a mnie to zmotywuje, aby wytrwać w pracach :D Tu jest link do forum Mercedesa, gdize zamieściłem kilka fotek wieśki tuż po przyprowadzeniu jej do domu.

[ Dodano: 2008-09-17, 09:19 ]
http://www.w114-115.org.pl/forum/viewto ... hlight=wsk
Awatar użytkownika
klysek1
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 401
Rejestracja: 2007-05-06, 10:24
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: klysek1 »

Karol, Twoja WSK jest w lepszym stanie, niż moje WFMki :P Mam nadzieję, ze niedługo zaliczymy jakiegoś spota motocyklowego :D

[ Dodano: 2008-11-17, 19:52 ]
Po dłuższej przerwie spowodowanej natłokiem nauki robota trochę ruszyła do przodu :)

Rama i lampa zostały wypiaskowane i polakierowane zgodnie z kolorem fabrycznym, takim jak znajduje się na nowych częściach.

ObrazekObrazek

Powoli zacząłem przymierzać się do składania.

ObrazekObrazek

Prawie wszystkie części zostały już skompletowane i są to "nówki sztuki" z PRL-owskich zapasów, ale kilku rzeczy nadal brakuje...

ObrazekObrazek

ObrazekObrazek

Instalację elektryczną już mam zrobioną.
Silnik jest w dobrych rękach, gotowy do złożenia, ale... potrzebuję innego cylindra, bo ten się już nie nadaje :/

Druga sztuka, czeka na lepsze czasy, ale mam nadzieję, że w wakacje będę mógł się nią zająć :)

ObrazekObrazek


Brakujące części, jak ktoś może pomóc w ich zdobyciu to będę wdzięczny :)
1. Cylinder starego typu (okrągły.
2. Koła starego typu w dobrym stanie, najlepiej nowe, ale niekoniecznie.
3. Kierownica z mocowaniami.



Przepraszam za jakość zdjęć, ale robione były telefonem, bo zapomniałem aparatu.
Awatar użytkownika
Magister
-#Stara Gwardia
-#Stara Gwardia
Posty: 4491
Rejestracja: 2007-04-26, 20:00
Lokalizacja: Chełmno
Kontakt:

Post autor: Magister »

jak widać praca wre :D kolejny piękny antyk na polskich drogach
Powodzenia w kolejnych etapach remontowania :ok3
Awatar użytkownika
klysek1
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 401
Rejestracja: 2007-05-06, 10:24
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: klysek1 »

Update :)

Wreszcie zakończyła się sesja i mogłem wybrać się do Dęblina.
Niestety mogłem poświęcić tylko jeden dzień na prace przy motocyklu.

Na początek zostały zmontowane koła. Nasmarowane zostały łożyska, założone nowe dętki i opony.

Obrazek

Zamontowałem błotniki, przednie koło powędrowało na swoje miejsce.

Obrazek

Wydawałoby się, że nowe części powinny wszędzie pasować bez problemów, ale niestety tak nie jest :P Trochę trzeba się pobawić przy pasowaniu.

Obrazek

Obrazek

W sobotę znowu pracę ruszą. W planach montaż tylnego koła, kierownicy i może instalacja elektryczna.
Awatar użytkownika
batagur
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1229
Rejestracja: 2005-11-08, 19:53
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: batagur »

Zaczyna wyglądać naprawdę ładnie! Przy składaniu zawsze się nerwowy robie bo z jednej strony juz tylko to poskładać i gotowe, a z drugiej trzeba uważać bo łatwo o ryske obicie itp, a na lakierze to potem widać wszystko ... ;)
Awatar użytkownika
robert skubis
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 384
Rejestracja: 2008-04-30, 12:45
Lokalizacja: jaworzno
Kontakt:

Post autor: robert skubis »

Ja miesiąc temu, kupiłem wsk m06-z2 z 1961r.Jest na chodzie,zarejestrowana.Zrobiłem ok 100 km i wysiadło sprzęgło.Życzę powodzenia w dalszych pracach remontowych
ORMO
Awatar użytkownika
CZESIO1958
-#Stara Gwardia
-#Stara Gwardia
Posty: 4286
Rejestracja: 2009-06-07, 19:20
Lokalizacja: Mysłowice

Post autor: CZESIO1958 »

powodzenia :lol:
motomania na luzie
ODPOWIEDZ