Jak ściągnąć łożysko?

(silnik, skrzynia)
Awatar użytkownika
Wojt
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2041
Rejestracja: 2005-05-02, 12:45
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Wojt »

Można jeszcze spróbować schłodzić wał (np. gaśnicą). Myślę, że przy równoczesnym podgrzaniu łożyska wejdzie lekko. Uprzedzając pytanie. Nie, nie robiłem tak :helm . Jest to ogólna zasada stosowana w mechanice maszyn wykorzystująca prawa fizyki :grinser

[ Dodano: 2019-05-06, 07:12 ]
Aaaa, jeszcze jedno. Podgrzewając łożysko w oleju, np. na kuchence elektrycznej, w garażu trzeba to robić z wyczuciem aby nie rozhartować stali.
Nie pamiętam teraz temperatur, ale warto zajrzeć do "Poradnika mechanika" i zapoznać się z tabelą temperatur hartowania i odpuszczania stali łożyskowej aby jej nie przekraczać!
...no i poszedł biedaczysko, po szerokim szukać świecie czegoś, co jest bardzo blisko.
radekk
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 775
Rejestracja: 2005-01-21, 23:01
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: radekk »

Nagrzewnica indukcyjna byłaby najlepsza, ale w domowych warunkach nawet piekarnik z możliwością ustawienia temperatury będzie dobry.
czeresss
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1263
Rejestracja: 2016-01-09, 07:29
Lokalizacja: Wiśniowa

Post autor: czeresss »

Wał do zamrażarki na noc , a łożysko do piekarnika (120-150 stopni) na 5 min.
Wejdzie a raczej wpadnie na miejsce bez czynności pomocniczych.
Czy to Ptak? Samolot? Nie! To Syrena szosą mknie.

http://syrena.gminanekla.pl/forum/viewt ... sc&start=0
Awatar użytkownika
Kozichwost
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1477
Rejestracja: 2006-04-11, 19:24
Lokalizacja: Polska

Post autor: Kozichwost »

Odnośnie młotka wstecznego. Udało mi się tak wymienić zewnętrzne łożyska wału korbowego w Jawie TS - mniej więcej 20 lat temu. Szkopuł w tym, aby urządzenie spawać do bieżni wewnętrznej łożyska. Spaw rozgrzeje bieżnię luzując ją na czopie. Spawamy oczywiście punktowo w kilku miejscach.
Odnośnke wkładania łożyska - ja w takich przypadkach grzeję łożysko w piekarniku do 180 stopni. Oczywiście podczas nieobecności pani domu, bo daje po nosie solidnie. Każde łożysko wpada pod własnym ciężarem
Awatar użytkownika
Gieroy
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 1843
Rejestracja: 2005-12-24, 21:53
Lokalizacja: W-wa

Post autor: Gieroy »

Kozichwost pisze:daje po nosie solidnie
Zależy od tego jaki dasz olej. Najlepszy jest 100% oliwkowy, extra virgin, zimno tłoczony. Nie będzie dymił poniżej 170 C.
Widzę, że nikt nie stosował metody siłowej czyli tych gwintów jakie są na czole wału. Z trzech śrub M5 czy M6 można uzyskać pare ton wcisku, powinno wystarczyć.
"Samochody Syrena nie są na pewno pojazdami na wskroś nowoczesnymi" mgr inż. Z. Glinka
czeresss
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1263
Rejestracja: 2016-01-09, 07:29
Lokalizacja: Wiśniowa

Post autor: czeresss »

Gieroy pisze:Widzę, że nikt nie stosował metody siłowej czyli tych gwintów jakie są na czole wału. Z trzech śrub M5 czy M6 można uzyskać pare ton wcisku, powinno wystarczyć.
Bo to jest jak dla mnie bez sensu...
Po co się męczyć i tworzyć niepotrzebne naprężenia, skoro odpowiednia różnica temperatur zrobi wszystko za nas.
Czy to Ptak? Samolot? Nie! To Syrena szosą mknie.

http://syrena.gminanekla.pl/forum/viewt ... sc&start=0
Awatar użytkownika
Kozichwost
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1477
Rejestracja: 2006-04-11, 19:24
Lokalizacja: Polska

Post autor: Kozichwost »

Śrubki m5 czy m6 i kilka ton wcisku???
Nie wiem co ćpiesz, ale zmniejsz dawkę :faja
ODPOWIEDZ