Pompa wody - naprawa

(silnik, skrzynia)
Awatar użytkownika
Tomasz
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2334
Rejestracja: 2006-11-21, 11:38
Lokalizacja: Bełdów

Pompa wody - naprawa

Post autor: Tomasz »

Przyznam się, że jeszcze nie naprawiałem pompy wody od syreny dlatego chciałbym zaczerpnąć konkretnych informacji na ten temat od osób, które go przerabiały.
Mianowicie co i jak, a w szczególności na co zwrócić uwagę, by po wymianie wszystkiego co należy i złożeniu nie okazało się , że nadal cieknie.
Pompy, które mi zaczęły ciec zwyczajnie zostały wymieniane na niecieknące ale źródełko się skończyło, więc trzeba zagłębić się w temat :P
Myślę, że będzie to przydatny temat - podzielenie się informacjami - dla nas tu wszystkich :)

Pozdrawiam

[ Dodano: 2017-06-29, 22:38 ]
ale zadyma... o_O
Awatar użytkownika
Wojt
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2041
Rejestracja: 2005-05-02, 12:45
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Wojt »

Ten temat był już swego czasu dosyć mocno wałkowany. Użyj opcji szukaj.
Generalnie największy problem jest z odkręceniem nakrętki. Później już z górki. Trzeba pamiętać też aby oprócz nowych uszczelniaczy dawać nowy wirnik lub planować powierzchnię współpracujące z uszczelniaczem. Bardzo ważne jest aby powierzchnię współpracujące z uszczelniaczem były prostopadle do osi wirnika. I to w sumie cała filozofia.
...no i poszedł biedaczysko, po szerokim szukać świecie czegoś, co jest bardzo blisko.
Awatar użytkownika
warszawa_24
-#Junior
-#Junior
Posty: 147
Rejestracja: 2016-08-18, 23:47
Lokalizacja: Słubice FSL

Post autor: warszawa_24 »

U mnie nakrętka poszła bez żadnego problemu. Ale reszta nie chciała wyjść, jak starszy mechanik dorwał się z palnikiem tak z mojej pompy już nic nie zostało, więc radzę jej nie podgrzewać ...
FSC Żuk 1994r
FSO Warszawa 203 1968r
Renault 11 TSE 1983r
MZ ES125/1 1973r
Awatar użytkownika
Kozichwost
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1477
Rejestracja: 2006-04-11, 19:24
Lokalizacja: Polska

Post autor: Kozichwost »

Niestety. Rozbiórka pompy wody ma dwa trudne etapy. Odkręcenie dużej nakrętki i zdjęcie wirnika z osi....
czeresss
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1263
Rejestracja: 2016-01-09, 07:29
Lokalizacja: Wiśniowa

Post autor: czeresss »

Wszystko, co koledzy napisali powyżej jest prawdą.
A ja zwrócę uwagę na etap montażu (tak na przyszłość).
Gdy już będziesz skręcał pompę do kupy dużą nakrętke potraktuj smarem miedzianym. Kolejne odręcznie za parę lat będzie łatwiejsze.
Czy to Ptak? Samolot? Nie! To Syrena szosą mknie.

http://syrena.gminanekla.pl/forum/viewt ... sc&start=0
Awatar użytkownika
Gieroy
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 1845
Rejestracja: 2005-12-24, 21:53
Lokalizacja: W-wa

Post autor: Gieroy »

To chyba nienajlepszy pomysł z tą miedzią. Połączenie aluminium z miedzią powoduje korozję galwaniczną. Polecam zastosowanie na gwint taśmy teflonowej - uszczelnia, daje poślizg przy odkręcaniu, wytrzymuje temp. i jest neutralna. Powinna wystarczyć na 25 lat :grinser
"Samochody Syrena nie są na pewno pojazdami na wskroś nowoczesnymi" mgr inż. Z. Glinka
Awatar użytkownika
Wojt
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2041
Rejestracja: 2005-05-02, 12:45
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Wojt »

Smarowanie gwintu smarem miedziowym spowoduje, że po paru latach połączenie zamo się rozłączy, bo gwint zamieni się w biały tlenek aluminium :grinser
A więc NA PEWNO nie będzie problemów z odkręceniem. :smiech
...no i poszedł biedaczysko, po szerokim szukać świecie czegoś, co jest bardzo blisko.
Awatar użytkownika
Kozichwost
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1477
Rejestracja: 2006-04-11, 19:24
Lokalizacja: Polska

Post autor: Kozichwost »

Szczerze? Zawsze od 15 lat w motocyklu przy zakręcaniu zacisków hamulcowych używam smaru miedzianego. Jakoś przez te 15 lat nie zauważyłem żadnych zmian w aluminium. W pompie jednak użyłem taśmy teflonowej bo dzięki niej połączenie jest szczelne bez silnego dokręcania nakrętki. Na przyszłość, skoro dwa elementy praktycznie się nie dotykają to ich demontaż powinien nie być kłopotliwy
Widelec
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 591
Rejestracja: 2015-10-16, 22:24
Lokalizacja: Mazowsze

Post autor: Widelec »

A może jest ktoś chętny wykonać taki remont???
Mariusz
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2197
Rejestracja: 2006-01-05, 19:10
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Post autor: Mariusz »

A może foto poradnik?
SyrenaBielskoklub
zapraszam też na:
www.martech.bielsko.pl
www.polmozbytbielsko.pl pierwszy i jedyny prawdziwy sklep z częściami do Syreny.
Awatar użytkownika
Tomasz
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2334
Rejestracja: 2006-11-21, 11:38
Lokalizacja: Bełdów

Post autor: Tomasz »

Widelec pisze: ktoś chętny wykonać taki remont?

WŁAŚNIE !

Chętnie dam 4 pompy i odpowiednie (rozsądne) środki, by ktoś pewny i doświadczony z tych 4 zrobił 2 SPRAWNE z GWARANCJĄ chociaż na.. rok . . :P

( o dość rozsądnym czasie oczekiwania nie wspominając)

Myślę, że wielu chętnych by się znalazło na regenerację pompy wody.
Łożyska można kupić, reperaturki też.. :faja

młody94_105l nie chciałbyś się tego podjąć.. ? :>
Awatar użytkownika
pietrekder
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1106
Rejestracja: 2013-06-01, 18:21
Lokalizacja: Chrzanów

Post autor: pietrekder »

Ja rozebrałem dwie pompy, tzn odkręciłem duże nakrętki i utknąłem na wirniku :-/
Z dużą nakrętką nie miałem problemu, tylko trzeba się do tego przygotować odpowiednio. A dokładnie posiadać klucz oczkowy (to chyba był rozmiar 41 albo 42) i nie okręcać trzymając klucz ręką! Najlepiej nałożyć klucz na nakrętkę, następnie na oś nakładamy jakąś blachę z dziurą i dodając różne tulejki nakrętki itd przykręcamy tą blachę wykorzystując gwint na końcu osi. Tym sposobem klucz nie ześlizgnie się przy odkręcaniu, a klucz oczkowy da nam równomierny nacisk na każde z powierzchni sześciokątnej nakrętki (klucze płaskie odpadają).

A co myślicie gdyby wirniki drukować na drukarce 3D? Dałoby to radę?
Awatar użytkownika
SyrHarMer
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2524
Rejestracja: 2015-12-29, 18:13
Lokalizacja: Wolsztyn

Post autor: SyrHarMer »

pietrekder, Klucz oczkowy oczywiście sześciokątny, a nie dwunastokątny (bo uszkodzi nakrętkę) Czy tak ? :ok3
Roman roman.bloszyk@gmail.com 799 860 545

KATALOGI CZĘŚCI ZAMIENNYCH
Syrena 100, 101, 102 na płycie CD
Wydanie I 1959r i wydanie II 1962r

KOSZULKI Z NADRUKIEM
Dla Syreniarzy - wszystkie modele i roczniki
i dziewęć pozostałych aut z PRL
Mariusz
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2197
Rejestracja: 2006-01-05, 19:10
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Post autor: Mariusz »

Panowie dobry poradnik trzeba zrobić
Ja mam z 4 pompy do zrobienia.
SyrenaBielskoklub
zapraszam też na:
www.martech.bielsko.pl
www.polmozbytbielsko.pl pierwszy i jedyny prawdziwy sklep z częściami do Syreny.
Awatar użytkownika
pietrekder
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1106
Rejestracja: 2013-06-01, 18:21
Lokalizacja: Chrzanów

Post autor: pietrekder »

SyrHarMer ja używałem 12-kątnego i nie było problemu. ważne żeby był przykręcony, wtedy nie odskoczy i nie zepsuje krawędzi i żeby nie był to klucz w kształcie litery C (nie wiem jak to się fachowo nazywa, chyba płaski :-P ).

I nadal pozostaje kwestia zdjęcia wirnika.
ODPOWIEDZ