Rejestracja zabytku, wymóg 30 lat

Porady prawne. Rejestracja, żółte blachy, przeglądy.
ODPOWIEDZ
bingo
Posty: 2
Rejestracja: 2020-09-13, 19:13
Lokalizacja: ja Was znam?

Rejestracja zabytku, wymóg 30 lat

Post autor: bingo »

Chciałbym przywitać się na forum, to mój pierwszy wpis.
Czytam Was od jakiegoś czasu i jestem pełen uznania dla merytorycznych wpisów, jakie tu zamieszczacie o batalii z urzednikami WKZ i diagnostami (vide Samouczek).
No dobra, dość już wazeliny :faja

Przeczytałem samouczek, ale chciałbym jeszcze potwierdzić, że informacje tam napisane są nadal aktualne.
Szukam informacji nt minimalnego wieku pojazdu obowiązującego dziś przy wpisie do ewidencji zabytków. W internecie jest już tyle informacji, że sam już zacząłem się gubić (jeśli dobrze pamiętam to ustawa o ochronie zabytków nie podaje wieku pojazdu, albo podaje 25 lat).
Na stronach internetowych poszczególnych WKZ w zasadzie w większości widzę tą samą treść kopiuj-wklej o wymogu minimum 30 lat i uznaniowości konserwatora co do czynności wpisu, tak jakby był to przywilej, a nie prawo każdego posiadacza takiego pojazdu.
Czy ktoś mógłby potwierdzić, że ten wymóg jest prawomocny, a nie jest tylko zbiorowa nadinterpretacja w wykonaniu naszej rodzimej kasty urzędniczej?

Wymóg opinii rzeczoznawcy chyba również się zmienił i od teraz ma już podstawę prawną?

Pozdrawiam pozytywnie zakreconych Syrenowiczów, ja dopiero jestem na drodze do mojego pierwszego klasyka
:faja
Babcia
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 672
Rejestracja: 2018-10-01, 12:37
Lokalizacja: Czerwonak

Post autor: Babcia »

Witamy na forum , miło powitać nowego Syreniarza , im więcej nas tym lepiej. Koledzy na pewno podadzą bieżące przepisy, mają większą wiedzę niż ja w tym temacie.
Junak M1o Syrena 104
mój mail: panbabcia@o2.pl
Awatar użytkownika
motonita
Moderator
Moderator
Posty: 7472
Rejestracja: 2006-12-26, 08:53
Lokalizacja: Stalowa Wola
Kontakt:

Post autor: motonita »

ndinterpretacja... państwo we państwie :)
Twoj symbol WSK twój bak słodko zaokrąglony...

Dewiacji posiadania nie da się wyleczyć

mój mail:
motonita@syrena.biz
bingo
Posty: 2
Rejestracja: 2020-09-13, 19:13
Lokalizacja: ja Was znam?

Post autor: bingo »

doczytałem wczoraj i Ustawa nie określa min. wieku pojazdu, Rozporzadzenia ministerialne chyba tez nie, więc konserwator chyba może to zrobić w trybie własnego wewnętrznego Zarządzenia?

Tak, jak to zrobiono tutaj
http://wuoz.nazwa.pl/wp/wp-content/uplo ... .2017.docx
motonita pisze: ndinterpretacja... państwo we państwie
Więc jaki jest ten minimalny wiek?

Znalazłem jeszcze takie wyjaśnienie
Uwaga! W związku ze zmianą przepisów ustawy w czerwcu 2010 r. kryteria oceny pojazdów kolekcjonerskich określone w porozumieniu z Naczelną Organizacją Techniczną pismem Generalnego Konserwatora Zabytków z dnia 23 marca 2001 roku przestały być aktualne. Przypominamy że zgodnie z zasadami tam przyjętymi pojazd o wartości kolekcjonerskiej (procedura ujęcia w wojewódzkiej ewidencji zabytków) powinien:

posiadać co najmniej 25 lat i musi być (w modelu) nie produkowany od lat 15.
posiadać minimum 3/4 zachowanych części oryginalnych (w tym główne podzespoły).
pojazdy mające mniej niż 25 lat, ale starsze niż 10 lat, kwalifikują się jedynie o ile są egzemplarzami unikalnymi, o wyjątkowych rozwiązaniach konstrukcyjnych i jednostkowej produkcji (potwierdzić to winny dwie niezależne ekspertyzy rzeczoznawców techniki motoryzacyjnej poparte opinią dyrektora Muzeum Techniki NOT w Warszawie).
Awatar użytkownika
motonita
Moderator
Moderator
Posty: 7472
Rejestracja: 2006-12-26, 08:53
Lokalizacja: Stalowa Wola
Kontakt:

Post autor: motonita »

wewnętrzne zarzadzenie może porzadkować prace urzędu jednak nie może stanowić prawa

a to jest wyciagniete z przepisow celnych.... nie konserwatorskich
Twoj symbol WSK twój bak słodko zaokrąglony...

Dewiacji posiadania nie da się wyleczyć

mój mail:
motonita@syrena.biz
ODPOWIEDZ