UFG do mnie napisało....

Porady prawne. Rejestracja, żółte blachy, przeglądy.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
motonita
Moderator
Moderator
Posty: 7472
Rejestracja: 2006-12-26, 08:53
Lokalizacja: Stalowa Wola
Kontakt:

Post autor: motonita »

tylko czy jest sens merytoryczny?
Twoj symbol WSK twój bak słodko zaokrąglony...

Dewiacji posiadania nie da się wyleczyć

mój mail:
motonita@syrena.biz
Awatar użytkownika
michalalex
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 1651
Rejestracja: 2012-03-21, 20:43
Lokalizacja: Okolice Krakowa

Post autor: michalalex »

motonita, szukaj we w aktualnych rozporządzeniach dotyczących UFG przepisów dotyczących roku kalendarzowego kontroli. Ja szukam na własną rękę. Czasu trochę jest. Jesteśmy w kontakcie. Jak będziemy mieli przepisy to się zastanowimy czy stanowią one na naszą korzyść czy na ich.

http://isip.sejm.gov.pl/KeyWordServlet? ... unikacyjne
Syrena 104, Syrena Bosto
Awatar użytkownika
motonita
Moderator
Moderator
Posty: 7472
Rejestracja: 2006-12-26, 08:53
Lokalizacja: Stalowa Wola
Kontakt:

Post autor: motonita »

ok :) to bierewa sie za robotem :)
Twoj symbol WSK twój bak słodko zaokrąglony...

Dewiacji posiadania nie da się wyleczyć

mój mail:
motonita@syrena.biz
Awatar użytkownika
michalalex
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 1651
Rejestracja: 2012-03-21, 20:43
Lokalizacja: Okolice Krakowa

Post autor: michalalex »

Szukam i nie jestem mądrzejszy... Po przestudiowaniu ustawy mam pewność, że będzie to akt wydany przez Ministra Finansów. Być może jest to zarządzenie, a nie rozporządzenie. Ktoś napisał w tym temacie, że uzyskał drogą telefoniczną informację o roku kontroli. Ciekawe czy osoba, która udzieliła tej informacji wie coś na temat podstawy prawnej tej regulacji. Może dasz radę zadzwonić? Skoro dają taką informację na stronie to nie wyssali tego z palca, tym bardziej, że działa na ich niekorzyść.
Celowo piszę na forum, bo może ktoś zechce pomóc i poszperać.
Syrena 104, Syrena Bosto
Awatar użytkownika
motonita
Moderator
Moderator
Posty: 7472
Rejestracja: 2006-12-26, 08:53
Lokalizacja: Stalowa Wola
Kontakt:

Post autor: motonita »

:) ja sądze ze reszta liczy na nas :)

jutro postaram sie zadzwonic (choć mam taka zajoPke że masakra)
Twoj symbol WSK twój bak słodko zaokrąglony...

Dewiacji posiadania nie da się wyleczyć

mój mail:
motonita@syrena.biz
tytoos
Posty: 29
Rejestracja: 2010-07-12, 13:17
Lokalizacja: poznań

Post autor: tytoos »

w piśmie proszą o kopię dokumentów potwierdzających zawarcie ubezpieczenia, dokumentów potwierdzających brak obowiązku ubezpieczenia albo uiszczenie opłaty.
Skseruj dowód rejestracyjny i im wyślij - będize to dokument potwierdzajacy brak obowiązku ubezpieczenia :)
tatrzan
Posty: 11
Rejestracja: 2015-02-16, 11:29
Lokalizacja: Wielkopolska

Post autor: tatrzan »

Czyli niestety moje przypuszczenia okazały się trafne. Ale to chyba żadna niespodzianka.
Tylko dlaczego kontrola z 4.12 wykryła przerwę w OC a kontrola z np.1.10 nie wykryła jej? Czy działo się coś w okresie listopad - grudzień ? Jakieś zmiany w dokumentach? Przerejestrowanie ? Kontrola drogowa ? Czy inna okazja do sprawdzenia ciągłości właśnie Twojego Junaka ?
Awatar użytkownika
motonita
Moderator
Moderator
Posty: 7472
Rejestracja: 2006-12-26, 08:53
Lokalizacja: Stalowa Wola
Kontakt:

Post autor: motonita »

tytoos i tatrzan :) pisałem wrysztko o co pytacie o czym piszecie
Twoj symbol WSK twój bak słodko zaokrąglony...

Dewiacji posiadania nie da się wyleczyć

mój mail:
motonita@syrena.biz
tatrzan
Posty: 11
Rejestracja: 2015-02-16, 11:29
Lokalizacja: Wielkopolska

Post autor: tatrzan »

Ok temat ciągnie się trochę czasu i pamięć już nie ta ;) przejrzę po razk kolejny wątek by utrwalić sobie wszystkie fakty .
pozdrawiam
Awatar użytkownika
motonita
Moderator
Moderator
Posty: 7472
Rejestracja: 2006-12-26, 08:53
Lokalizacja: Stalowa Wola
Kontakt:

Post autor: motonita »

no właśnie :)
Twoj symbol WSK twój bak słodko zaokrąglony...

Dewiacji posiadania nie da się wyleczyć

mój mail:
motonita@syrena.biz
tytoos
Posty: 29
Rejestracja: 2010-07-12, 13:17
Lokalizacja: poznań

Post autor: tytoos »

ja sie nie pytam tylko proponuję kolejny krok - ciekawe czy się zorientują, że kopia dowodu rejestracyjnego jest udokumentowaniem braku obowiązku ubezpieczenia :)
Awatar użytkownika
Marlon
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 514
Rejestracja: 2008-06-21, 18:56
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

s

Post autor: Marlon »

motonita, ja powiem ci ze ty walczysz w imieniu tych nas wszystkich co równiez mogą dostac takie pismo,, sam ci dopinguje i trzymam mocno kciuki
Fenomenalne Samochody Osobowe
Awatar użytkownika
michalalex
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 1651
Rejestracja: 2012-03-21, 20:43
Lokalizacja: Okolice Krakowa

Post autor: michalalex »

Na razie sprawa się toczy o to, aby znaleźć przepis w jakimś akcie wykonawczym, rozporządzeniu lub zarządzeniu Ministra Finansów, który będzie precyzował szczegóły dokonanej kontroli. Np. bardzo użyteczny byłby przepis, który przewidywałby w jakim okresie po przeprowadzeniu kontroli należy wysłać pismo wzywające do przedstawieniu dowodu ubezpieczenia lub braku obowiązku zawarcia.
Jak na razie na stronach rządowych .gov nie znalazłem nic takiego. Łatwiej byłoby się posłużyć jakąś bazą danych dla prawników, ale niestety na razie nie mam dostępu ani do polskich baz danych, ani do polskich profesorów czy prawników.

Jeżeli nie znajdziemy kompletnie nic, wtedy motonita wyśle im informację, że pojazd ma więcej niż 40 lat. Moim zdaniem nie ma sensu się bawić w ciuciubabkę, jeżeli nie wnosi to nic nowego do Syreniarstwa.

Z ich pisma dowiedzieliśmy się jednego. Skoro powołują się na fakt, że kontrola została przeprowadzona w roku 2014 to znaczy, że respektują przepis o roku kontroli. To z kolei wnosi do tematu tyle, że osoby, które boją się kary rejestrują swój pojazd 31 grudnia i płacą OC, lub jeżeli mają już zarejestrowany pojazd, a miały długą przerwę w OC to zawierają nową umowę właśnie 31 grudnia. Przeprowadzenie kontroli przez UFG jest niemożliwe w roku kalendarzowym, w którym nie było płacone OC, więc nie mogą dać kary.

Możliwość ta była oczywiście już wcześniej wiele razy prezentowana na forum, ale teraz mamy na to dowód.
Syrena 104, Syrena Bosto
tatrzan
Posty: 11
Rejestracja: 2015-02-16, 11:29
Lokalizacja: Wielkopolska

Post autor: tatrzan »

Ja bym chciał żeby w jakiś wiarygodny sposób musieli udokumentować fakt iż ta kontrola naprawdę została przeprowadzona np. tak jak w tym przypadku w grudniu 2014 a nie w styczniu 2015. Bo rozumiem że Specjalistka Urszula Michałowicz ponosi odpowiedzialność za treść dokumentu pod którym się podpisuje i że można poprosić o sprawdzenie czy nie minęła się z prawdą stwierdzając, że nałożona kara jest nałożona prawidłowo. No chyba że jej słowo jest ostateczne i święte.
Awatar użytkownika
michalalex
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 1651
Rejestracja: 2012-03-21, 20:43
Lokalizacja: Okolice Krakowa

Post autor: michalalex »

Nie wiemy jak ten urząd działa wewnętrznie. Sposób nadawania sygnatur pismom prawdopodobnie wynika z wewnętrznego regulaminu, do którego niestety nie mamy dostępu, ale jeżeli chodzi o sygnatury sądowe to nie jest problem: http://bip.ms.gov.pl/Data/Files/_public ... _01_01.pdf

Trzeba tutaj podrążyć.

Szukam tych przepisów i wyszukiwarka Google jest bezradna. Gdyby chociaż udało się znaleźć podobne zarządzenie, ale dla UFG.

Należy też koniecznie znaleźć przepis, który stanowi o roku kalendarzowym kontroli. Musi to być napisane expressis verbis, wprost, jasno i oczywiście. Ten przepis musi istnieć, zarządzenie niekoniecznie.

W ustawie nie znalazłem definicji legalnej "kontroli", ani opisanych bliżej jej szczegółów, które mogłyby pomóc w naszej sprawie. Nie wiemy mianowicie w jaki sposób zaczyna się czynność kontroli oraz czy decydująca jest data jej rozpoczęcia, czy zakończenia, jeżeli mówimy o dacie kontroli. Są na ten temat artykuły, ale z tego co zauważyłem w odniesieniu raczej do prawa podatkowego - tam ma to jeszcze bardziej kluczowe znaczenie i również ten problem pozostaje nierozstrzygnięty.
Syrena 104, Syrena Bosto
ODPOWIEDZ