UFG do mnie napisało....

Porady prawne. Rejestracja, żółte blachy, przeglądy.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
motonita
Moderator
Moderator
Posty: 7472
Rejestracja: 2006-12-26, 08:53
Lokalizacja: Stalowa Wola
Kontakt:

Post autor: motonita »

ja zarządałem.... co będzie... zobaczymy
Twoj symbol WSK twój bak słodko zaokrąglony...

Dewiacji posiadania nie da się wyleczyć

mój mail:
motonita@syrena.biz
Awatar użytkownika
Marlon
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 514
Rejestracja: 2008-06-21, 18:56
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

ufg

Post autor: Marlon »

kontrola jak to napisałeś jest przeprowadzana z jakiegoś powodu,, wynika ona z faktu, że np sprzedajesz auto bez polisy osoba, która staje sie jego posiadaczem w dniu zakupu ma obowiązek je ubezpieczyć, i najczęściej to robi,, w momencie gdy je ubezpiecza taka informacja jest wysyłana do ufg i oni sobie wtedy sprawdzają czy auto wcześniej miało oc, jeśli nie miało , to problem moze mieć ten co sprzedał , kontrola przynajmniej z tego co wiem powinna dotyczyć roku bierzącego a jak to jest w praktyce dowiemy sie jak motonita dostanie odpowiedź,, podejrzewam również że zbystrzą się i coś z tym wykombinują, bo jest to jak by nie patrzył pewna luka którą można umiejętnie wykorzystać.........
Fenomenalne Samochody Osobowe
Awatar użytkownika
michalalex
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 1651
Rejestracja: 2012-03-21, 20:43
Lokalizacja: Okolice Krakowa

Post autor: michalalex »

Myślę, że w przypadku tego Uno pismo już by przyszło. Do motonity przyszło pismo z sygnaturą 2015 w styczniu. Tak jak kolega powyżej napisał fakt, że nie było polisy wychodzi najczęściej na jaw przy jakiś zmianach w dokumentacji.
Prawdą jest, że UFG zwiększa swoją skuteczność, ale na bieżąco mają mnóstwo spraw i nie sądzę, żeby musieli i mieli czas sięgać wstecz - Panowie, to jest urząd jak każdy inny, muszą mieć czas wypić kawę i poplotkować.
Gdyby jednak pismo przyszło nie należy panikować i im płacić. To, że urzędas coś mówi to nie znaczy, że tak jest.
Syrena 104, Syrena Bosto
tatrzan
Posty: 11
Rejestracja: 2015-02-16, 11:29
Lokalizacja: Wielkopolska

Post autor: tatrzan »

Dzięki Panowie za pocieszające dobre słowo.
Zatem czekam na ciąg dalszy sprawy motonita, i mam nadzieje że dostanie odpowiedź zgodną z naszymi "przemyśleniami" na temat tych w sumie dobrych przepisów - ale jednak za mało elastycznych. Bo jak porównywać moją 5 dniową zwłokę za nieużywane autko lub kogoś kto kupił samochód i z powodów losowych nie mógł ubezpieczyć go w tym samym dniu z kimś kto celowo od lat nie ubezpiecza się i potem ucieka jak komuś puknie w zderzak ;).
Awatar użytkownika
michalalex
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 1651
Rejestracja: 2012-03-21, 20:43
Lokalizacja: Okolice Krakowa

Post autor: michalalex »

Ten cały wymysł to jest absurd, jakich wiele w Polsce. Jawny przykład działalności lobbystów. W większości krajów, jak nie jeździsz to nie płacisz. Samochód nie generuje wtedy kosztów, a w Polsce trzeba kombinować.[/list]
Syrena 104, Syrena Bosto
tatrzan
Posty: 11
Rejestracja: 2015-02-16, 11:29
Lokalizacja: Wielkopolska

Post autor: tatrzan »

Tak poszperałem jeszcze i znalazłem ciekawy artykuł

http://www.prawoasekuracyjne.pl/web_doc ... a3_76_.pdf

Interesująca jest strona 79 i cytuję mój ulubiony fragment:
"Proces automatycznych kontroli został uruchomiony pod koniec 2011 r. Przebiega on w cyklach trwających ok. 4 tygodnie i dzięki temu wpływa po pierwsze – na efektywność kontroli, a po drugie – na świadomość odpowiedzialności za brak ubezpieczenia

Warto dodać, że kontrole własne UFG zostały ograniczone czasowo tylko do przypadków braku ubezpieczenia występującego w tym samym roku kalendarzowym, w którym prowadzona jest kontrola (por. art. 90 ustawy). Powoduje to w praktyce powstanie trzymiesięcznego „okresu martwego” w automatycznym procesie wykrywania nieubezpieczonych pojazdów na przełomie każdego roku.
Dlatego prace rozwojowe zmierzają m.in. również do skrócenia tego okresu i zapewnienia ciągłej pracy systemu."

Oraz Art. 90 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych

http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet? ... 0031241152

1. Po przeprowadzeniu kontroli przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny lub po otrzymaniu zawiadomienia, o którym mowa w art. 87, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wzywa osoby obowiązane do zawarcia umowy ubezpieczenia do uiszczenia, w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania, opłaty, o której mowa w art. 88 ust. 1, albo do przedstawienia dokumentów potwierdzających spełnienie w roku kontroli obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, określonego w art. 10 ust. 1.

[ Dodano: 2015-02-19, 15:14 ]
Wygląda na to że mogliby mnie namierzyć gdyby ten cykliczny proces kontroli ( cykl 4 tygodniowy ) zastał uruchomiony akurat w tych 5 dniach gdy akurat miałem przerwę. Jeśli został uruchomiony przed lub po tym okresie - w ten automatyczny sposób mnie nie znajdą. Choć możę się mylę i działa to inaczej ;)

[ Dodano: 2015-02-24, 08:13 ]
Ile minęło od wysłania pisma do nich ? Pewnie maja czas ze 30 dni ale to chyba już czas ?
Awatar użytkownika
michalalex
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 1651
Rejestracja: 2012-03-21, 20:43
Lokalizacja: Okolice Krakowa

Post autor: michalalex »

motonita, czekamy na wieści
Syrena 104, Syrena Bosto
Awatar użytkownika
motonita
Moderator
Moderator
Posty: 7472
Rejestracja: 2006-12-26, 08:53
Lokalizacja: Stalowa Wola
Kontakt:

Post autor: motonita »

no wiec odpisali

Obrazek

i wynika z tego ze kontola była poczatkiem grudnia 2014.... mimo że sygnatury są z 2015 roku....

teraz pytanie do michlalexa ile wedle KPA ma UFG na nałożenie kary....

infolinia UFG powiedziała mi że UFG może nałożyć kare nawet po roku... nie ważny jest termin wysłania listu ważna jest data kontoli....
Twoj symbol WSK twój bak słodko zaokrąglony...

Dewiacji posiadania nie da się wyleczyć

mój mail:
motonita@syrena.biz
Awatar użytkownika
Jack
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 871
Rejestracja: 2005-07-02, 21:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Jack »

te pier....e ufg-złodzieje nadal nie wpadły, że pojazd ma ponad 40 lat ? ,, żal mi tych wszystkich dziadków, których będą ścigać za jakieś warszawy i fiaty istniejące tylko na papierze


może zainteresowałbyś tym prasę ??????????? przecież to jest wyłudzenie !!!!!!!


nie klnij
Ostatnio zmieniony 2015-02-25, 17:19 przez Jack, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
michalalex
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 1651
Rejestracja: 2012-03-21, 20:43
Lokalizacja: Okolice Krakowa

Post autor: michalalex »

motonita pisze: ile wedle KPA ma UFG na nałożenie kary
Tego KPA w ogóle nie reguluje. Takiego rodzaju regulacje z reguły są w rozporządzeniach. Żeby to sprawdzić trzeba się przez nie przekopać.
Trzeba się nad tym zastanowić, bo dla nich to jest dobra metoda na obchodzenie przepisu o kalendarzowym roku kontroli.
Syrena 104, Syrena Bosto
Awatar użytkownika
Marek.K.
-#Stara Gwardia
-#Stara Gwardia
Posty: 3989
Rejestracja: 2010-12-19, 17:41
Lokalizacja: Winda

Post autor: Marek.K. »

złodzieje ;/
Gaz gaz gaz , wciskam do dechy gaz ,
Gaz gaz gaz , słychać syreny wrzask .


"Ja jestem chłop z Mazur,
I tak wołajcie na mnie - chłop z Mazur."
http://www.youtube.com/watch?v=OGXvxtiMOew :D
Awatar użytkownika
anabol
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 3145
Rejestracja: 2008-11-17, 12:10
Lokalizacja: Białobrzegi n Pilicą
Kontakt:

Post autor: anabol »

Motonita i co teraz zamierzasz im odpisac?
O czystość forumowych szeregów dbają specjalnie przeszkoleni funkcjonariusze spraw wewnętrznych - moderatorzy.

>wujek Sławek<
Awatar użytkownika
Marlon
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 514
Rejestracja: 2008-06-21, 18:56
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

ufg

Post autor: Marlon »

no to szybko, i co teraz, z którego roku jest twój junak?

podejrzewan ze wiecej jak 40 i jak do wieku ma się to

USTAWA z dnia 22 maja 2003 r.o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych)

Art. 2.1. Określenia użyte w ustawie oznaczają:
(..)
11) pojazd historyczny – pojazd mechaniczny, o którym mowa w pkt10, będący:
a) pojazdem zabytkowym w rozumieniu przepisów ustawy – Prawo o ruchu drogowym,
b) pojazdem mającym co najmniej 40 lat
c) pojazdem mającym co najmniej 25 lat i który został uznany przez rzeczoznawcę samochodowego za pojazd unikatowy lub mający szczególne znaczenie dla udokumentowania historii motoryzacji
(..)
Art. 23.1. Posiadacz pojazdu mechanicznego jest obowiązany zawrzeć umowę obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem posiadanego przez niego pojazdu

1a. Posiadacz pojazdu, o którym mowa w art. 2 ust. 1 pkt 10 lit. a zarejestrowanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z wyłączeniem pojazdu,w odniesieniu do którego państwem członkowskim Unii Europejskiej umiejscowienia ryzyka jest państwo Unii Europejskiej, w którym pojazd ma być zarejestrowany, obowiązany jest posiadać ochronę ubezpieczeniową przez cały okres, w którym pojazd jest zarejestrowany, z wyjątkiem zarejestrowanych pojazdów historycznych W odniesieniu do pojazdów zarejestrowanych za granicą obowiązek ten trwa przez cały okres pozostawania tych pojazdów na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej
2. Przepisy dotyczące obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych stosuje się także do posiadacza lub kierującego pojazdem mechanicznym, przed jego rejestracją oraz do posiadacza lub kierującego pojazdem historycznym albo pojazdem wolnobieżnym, od chwili wprowadzenia tych pojazdów do ruchu.
Fenomenalne Samochody Osobowe
Awatar użytkownika
motonita
Moderator
Moderator
Posty: 7472
Rejestracja: 2006-12-26, 08:53
Lokalizacja: Stalowa Wola
Kontakt:

Post autor: motonita »

dzieki marlon :)

ja sie nie boje że mnie capną :) tu wojna sie toczy o co innego...

michlalex ruszac czy odpuścic??
Twoj symbol WSK twój bak słodko zaokrąglony...

Dewiacji posiadania nie da się wyleczyć

mój mail:
motonita@syrena.biz
Awatar użytkownika
Marek.K.
-#Stara Gwardia
-#Stara Gwardia
Posty: 3989
Rejestracja: 2010-12-19, 17:41
Lokalizacja: Winda

Post autor: Marek.K. »

Ruszać twardo i nie odpuszczać, na tęczę i ciepłe paski i wysyłanie durnych pism mają czas top walczyć do końca
Gaz gaz gaz , wciskam do dechy gaz ,
Gaz gaz gaz , słychać syreny wrzask .


"Ja jestem chłop z Mazur,
I tak wołajcie na mnie - chłop z Mazur."
http://www.youtube.com/watch?v=OGXvxtiMOew :D
ODPOWIEDZ