Duże kierunkowskazy

Materiały i informacje historyczne. Zmiany w czasie produkcji, identyfikacja części, detali,roczników, pytania o oryginalność.

Awatar użytkownika
motonita
Moderator
Moderator
Posty: 7472
Rejestracja: 2006-12-26, 08:53
Lokalizacja: Stalowa Wola
Kontakt:

Duże kierunkowskazy

Post autor: motonita »

Jak sadzicie?

Czy duże kierunkowskazy zostały zaprojektowane jako kierunkowskazy do syreny czy jako kierunkowskazy uniwersalne??

W jakich latach (miesiacach) weszły do jakich pojazdów

bo tak z jednym kolegą myślimy i......
Twoj symbol WSK twój bak słodko zaokrąglony...

Dewiacji posiadania nie da się wyleczyć

mój mail:
motonita@syrena.biz
Millux
-#Nowy nabytek forum
-#Nowy nabytek forum
Posty: 34
Rejestracja: 2008-02-22, 23:38
Lokalizacja: Chotomów

Post autor: Millux »

O matko :) Współdzielenie części było założeniem gospodarki komunistycznej. Teraz w erze jedynego słusznego ustroju jest ono niedopuszczalne :) Oczywiście oczywiście, citroen, renault, nissan, czy fordy i właściwie wszystkie współczesne marki robią dokładnie to samo tylko tamto było socjalistyczne złe a to jest ekologiczne dobre :)

Te kierunki były zaprojektowane jako: 1. Element przy "fejsliftingu" warszawy. 2.Musiały spełniać ostrzejsze normy dotyczące produkowany samochodów. (poprzednia wersja była przecież bardzo mała) generalnie rozstaw śrub mocujących i sama konstrukcja kierunkowskazów pozostał IDENTYCZNA z poprzednią wersją.

Kierunki te występowały przede wszystkim we wszystkich autach mających coś wspólnego z Warszawą (skoro przestano produkować stare kierunki to nie było wyjścia :) ) Były to: Warszawa, Nysa, Syrena. Część pojazdów wojskowych, część przyczep. Co ciekawe dokładnie te same lampy tylko z białym kloszami były stosowane jako lampy oświetlenia wnętrza (głównie przestrzeni ładunkowych) np star. Jelcz. Były też stosowane jako elementy ostrzegawczo oświetleniowe w różnych maszynach. Co ciekawe, Lublin czyli żuki opracował własne warianty tego oświetlenia (zupełnie inny materiał warszawowskie były metalowe wewnątrz (spróbuj odkręcić klosz po kilku latach) natomiast Żukowskie były nowoczesne plastikowe. Jednak żeby lublin mógł produkować dla siebie (oczywiście za pomocą Zelmotu) inne lampy one też musiały znaleźć zastosowanie w innych pojazdach :) Więc pojawiły się w pojazdach wojskowych, (np oświetlenie kuchni polowych) jako obrysówki ciężarówek, tylne lampy bosto i wiele wiele innych. :)

Pomogłem ?
:)
1957 - SAAB 93A
1960 - GAZ 69
1964 - GAZ 69
1964 - Fso Syrena 103
1964 - Fiat 600
1970 - GAZ 69
1970 - Fso Syrena 104
1976 - VW t2 Westfalia
1978 - Fsm Syrena r20
1979 - Fsm Fiat 126p
Awatar użytkownika
motonita
Moderator
Moderator
Posty: 7472
Rejestracja: 2006-12-26, 08:53
Lokalizacja: Stalowa Wola
Kontakt:

Post autor: motonita »

pomogłes:)

ale zdała by się tez dokumentacja fotograficzne tego o czym piszesz:)

i dalsze pytania

w jakich pojazdach jeszcze one były i gdzie jeszcze oprocz samochodów

i w jakich latach one zostaly wpuszczone do seryjnego montazu?
Twoj symbol WSK twój bak słodko zaokrąglony...

Dewiacji posiadania nie da się wyleczyć

mój mail:
motonita@syrena.biz
Maciekb
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 643
Rejestracja: 2012-04-19, 17:36
Lokalizacja: Zagnańsk

Post autor: Maciekb »

duże kierunkowskazy pojawiły się w Warszawie 203/204 w 1964r. , do Syreny weszły w 1966r. z modelem 104 albo wedle innych zródeł w ostatnich miesiącach produkcji 103. Natomiast Żuk od 1973 miał swoje własne mniejsze kierunki które po 1983 stosowano do Nysy, bo te duże Syrenowsko-warszawoskie zakończono produkować.
Polski Fiat 125p '72
ZAZ Zaporożec 968 '77
FSO Syrena 104 '69
FSM Syrena 105 '73
FSC Star 3W200-803 '80
Wartburg 1.3 '90
Renault Safrane 3.0 RXE '94
Fiat Seicento 900 SX '99
Awatar użytkownika
KIEROWCA
-#Stara Gwardia
-#Stara Gwardia
Posty: 4555
Rejestracja: 2005-02-24, 23:43
Lokalizacja: PRL
Kontakt:

Post autor: KIEROWCA »

motonita pisze:ale zdała by się tez dokumentacja fotograficzne tego o czym piszesz:)
Obrazek
Millux pisze:natomiast Żukowskie były nowoczesne plastikowe
===Kolego nie do końca się z Tobą zgodzę, że kierunki żukowskie były od początku plastikowe. Otóż nie były. Mam w piwnicy dwie lampy [pomarańczowy migacz i oświetlenie kabiny] pochodzące z demontażu króla dróg z '70 roku.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Mam też tabliczkę znamionową od tego samochodu na poparcie swojej tezy.
Omawiany Żuk miał WSZYSTKIE lampy na tego typu obsadkach metalowych.

Pozdrawiam :piwo:
Ostatnio zmieniony 2014-01-04, 15:43 przez KIEROWCA, łącznie zmieniany 1 raz.
::::Poradnik kompleksowej wiedzy syrenkowej ==UZUPEŁNIENIE GLINKI::::
===> http://chomikuj.pl/mariuszw2145/SYRENA <=== :dresiarz
::::Najljepsze jest nalanie do pełna w progi łoju baraniego na gorąco::::
mw
młody syreniarz
młody syreniarz
Posty: 202
Rejestracja: 2009-11-04, 22:11
Lokalizacja: śląskie

Post autor: mw »

No tak, fajki bez akcyzy też masz. :helm :npowiem Oczywiście na potrzeby własne. :faja
Millux
-#Nowy nabytek forum
-#Nowy nabytek forum
Posty: 34
Rejestracja: 2008-02-22, 23:38
Lokalizacja: Chotomów

Post autor: Millux »

KIEROWCA:
Ok po prostu nie trafiłem na takie, więc musiała to być naprawdę krótka seria :) ponieważ akurat żukami zajmuję się od baaardzo dawna. Ale fajnie wiedzieć. Dzięki!
1957 - SAAB 93A
1960 - GAZ 69
1964 - GAZ 69
1964 - Fso Syrena 103
1964 - Fiat 600
1970 - GAZ 69
1970 - Fso Syrena 104
1976 - VW t2 Westfalia
1978 - Fsm Syrena r20
1979 - Fsm Fiat 126p
Awatar użytkownika
syrena104bili
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2021
Rejestracja: 2010-03-14, 15:32
Lokalizacja: Pionki

Post autor: syrena104bili »

Maciekb pisze:duże kierunkowskazy pojawiły się w Warszawie 203/204 w 1964r. , do Syreny weszły w 1966r. z modelem 104 albo wedle innych zródeł w ostatnich miesiącach produkcji 103. Natomiast Żuk od 1973 miał swoje własne mniejsze kierunki które po 1983 stosowano do Nysy, bo te duże Syrenowsko-warszawoskie zakończono produkować.



dokładnie tak jak pisze maciekb , duże klosze były zaprojektowane do do poliftowej warszawy i wprowadzone razem z nowym gilem w okolicach 63-64 roku z tego co mi wiadomo bo wtedy zaczęto produkcje modelu 203/204 , po za tym były montowane one w syrenach 104 od 66roku też w formie liftingu oraz nysach , 521 i pierwszych 522 do około 83roku , a jeśli chodzi o żuki to w żukach smutkach a03 z drugiej połowy lat 60tych występowały kierunkowskazy coś na wzur tych współczesnych tylko klosz był wyższy i bardziej smukły , z daleka wyglądały całkiem podobnie ale z bliska były całkiem inne i z tego co pamiętam chyba wciskane pod gumkę a nie przykręcane na śrubki ale nie chce wprowadzać w błąd , w każdym bać razie , były inne od tych współczesnych , po za tym były one montowane jako przednie kierunkowskazy do syreny 104b , można to zauważyć na starych fotografiach

[ Dodano: 2014-01-05, 13:05 ]
Maciekb pisze:duże kierunkowskazy pojawiły się w Warszawie 203/204 w 1964r. , do Syreny weszły w 1966r. z modelem 104 albo wedle innych zródeł w ostatnich miesiącach produkcji 103. Natomiast Żuk od 1973 miał swoje własne mniejsze kierunki które po 1983 stosowano do Nysy, bo te duże Syrenowsko-warszawoskie zakończono produkować.



dokładnie tak jak pisze maciekb , duże klosze były zaprojektowane do do poliftowej warszawy i wprowadzone razem z nowym gilem w okolicach 63-64 roku z tego co mi wiadomo bo wtedy zaczęto produkcje modelu 203/204 , po za tym były montowane one w syrenach 104 od 66roku też w formie liftingu oraz nysach , 521 i pierwszych 522 do około 83roku , a jeśli chodzi o żuki to w żukach smutkach a03 z drugiej połowy lat 60tych występowały kierunkowskazy coś na wzur tych współczesnych tylko klosz był wyższy i bardziej smukły , z daleka wyglądały całkiem podobnie ale z bliska były całkiem inne , po za tym były one montowane jako przednie kierunkowskazy do syreny 104b , można to zauważyć na starych fotografiach

oto stare kierunki z żuka http://allegro.pl/lampa-kierunek-lampy- ... 93100.html
Awatar użytkownika
KIEROWCA
-#Stara Gwardia
-#Stara Gwardia
Posty: 4555
Rejestracja: 2005-02-24, 23:43
Lokalizacja: PRL
Kontakt:

Post autor: KIEROWCA »

Miałem kiedyś do czynienia z takimi lampami o których pisze Billi.
Znajdowały się na zaokrągleniach dachu w barakowozie przypominającym więźniarkę od Stara. Klosze wypłowiałe jak w starszych Syrenach mocowane na dwie śrubki z ramką, plastik dosyć gruby i twardy prawie jak szkło.

Pozdrawiam
::::Poradnik kompleksowej wiedzy syrenkowej ==UZUPEŁNIENIE GLINKI::::
===> http://chomikuj.pl/mariuszw2145/SYRENA <=== :dresiarz
::::Najljepsze jest nalanie do pełna w progi łoju baraniego na gorąco::::
Awatar użytkownika
pietrekder
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1106
Rejestracja: 2013-06-01, 18:21
Lokalizacja: Chrzanów

Post autor: pietrekder »

A ja mam pytanie odnośnie tych dużych kierunkowskazów do Syren, czy one zawsze miały ramki (do modelu 105 chromowane, a w 105 Lux czarne), czy były też oryginalnie w fabryce montowane kierunki bez tych ramek, czyli tylko na samej gumie?
Awatar użytkownika
Marek.K.
-#Stara Gwardia
-#Stara Gwardia
Posty: 3989
Rejestracja: 2010-12-19, 17:41
Lokalizacja: Winda

Post autor: Marek.K. »

pietrekder pisze:do modelu 105 chromowane, a w 105 Lux czarne)
tutaj wyznacznikiem jest rok produckji ;)
Gaz gaz gaz , wciskam do dechy gaz ,
Gaz gaz gaz , słychać syreny wrzask .


"Ja jestem chłop z Mazur,
I tak wołajcie na mnie - chłop z Mazur."
http://www.youtube.com/watch?v=OGXvxtiMOew :D
Awatar użytkownika
KIEROWCA
-#Stara Gwardia
-#Stara Gwardia
Posty: 4555
Rejestracja: 2005-02-24, 23:43
Lokalizacja: PRL
Kontakt:

Post autor: KIEROWCA »

pietrekder pisze:A ja mam pytanie odnośnie tych dużych kierunkowskazów do Syren, czy one zawsze miały ramki (do modelu 105 chromowane, a w 105 Lux czarne), czy były też oryginalnie w fabryce montowane kierunki bez tych ramek, czyli tylko na samej gumie?
===Nie, nie, nie, nie ===to nie tak :devil3

:::Chromowane ramki migaczy i tylnych świateł były WE WSZYSTKICH Syrenach do około 79 roku. Przede wszystkim w 105L jako najbardziej wypasionym ===w pakiecie z metalizowanymi listwami przedniej szyby i lusterkiem.
Naprawdę nie wiem skąd się żeście tak Obywatele uwzięli na tą stopiątkę LUX :D
Czy Glinka albo katalog części w jakimkolwiek miejscu podkreśla, że akurat w 105L były donicznki w połączeniu z płaskim tylnym pasem???
Urban legend i tyle.

http://www.syrena.nekla.pl/forum/viewto ... 11c6e7f583

http://www.syrena.nekla.pl/forum/viewto ... b49c279b45

P.S. W najnowszym wydaniu z ostatnich lat produkcji syrenkowe tylne lampy w ogóle nie miały tego rozszerzającego się rantu i wchodziły na płasko w gumę.

Obrazek

Migacze miały rant do końca, nawet te sprzedawane później w sklepach Żuk/Nysa/Lublin tylko zamiast chromowanej ramki była stosowana plastikowa.

Pozdrawiam :piwo:
::::Poradnik kompleksowej wiedzy syrenkowej ==UZUPEŁNIENIE GLINKI::::
===> http://chomikuj.pl/mariuszw2145/SYRENA <=== :dresiarz
::::Najljepsze jest nalanie do pełna w progi łoju baraniego na gorąco::::
Awatar użytkownika
pietrekder
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1106
Rejestracja: 2013-06-01, 18:21
Lokalizacja: Chrzanów

Post autor: pietrekder »

No tak, wydawało mi się, że rodzaj detali ogranicza się tylko do modelu, ale widać, tak łatwo nie ma :-P

Aaa, odnośnie tylnych kierunkowskazów, to mam takie jak pokazał KIEROWCA, no siłą rzeczy, na takie nie da się chyba założyć ramek :-) Ale, ok tutaj może moje pytanie nie było do końca precyzyjne, odnośnie przednich migaczy, to moja skarpeta jest z początku 79, a mam tylko klosze na gumie. A z tego co w ostatnim zdaniu napisał KIEROWCA, wynika, że brakuje mi ramek... Aczkolwiek:
KIEROWCA pisze::::Chromowane ramki migaczy i tylnych świateł były WE WSZYSTKICH Syrenach do około 79 roku
nie rozwiązuje do końca mojego problemu, czy miałem ramki chromowane, czy czarne.

Jeśli ramki przednich kierunków były takie jak usta grilla (albo wszystko czarne albo w chromie), to powinienem mieć czarne ramki. Chyba :-)
Awatar użytkownika
KIEROWCA
-#Stara Gwardia
-#Stara Gwardia
Posty: 4555
Rejestracja: 2005-02-24, 23:43
Lokalizacja: PRL
Kontakt:

Post autor: KIEROWCA »

:::Zapewne w połączeniu z tym 79 rokiem, czarnym grillem, tylną lampą bez ranta i doniczkami były to najzwyklejsze czarne ramki od N-522 :ok3
::::Poradnik kompleksowej wiedzy syrenkowej ==UZUPEŁNIENIE GLINKI::::
===> http://chomikuj.pl/mariuszw2145/SYRENA <=== :dresiarz
::::Najljepsze jest nalanie do pełna w progi łoju baraniego na gorąco::::
Awatar użytkownika
pietrekder
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1106
Rejestracja: 2013-06-01, 18:21
Lokalizacja: Chrzanów

Post autor: pietrekder »

Zapewne tak, aczkolwiek, jeśli chodzi o tylne lampy, to jedną mam z rantem, a druga jest bez rantu :smiech
Ok wielkie dzięki :piwo:
ODPOWIEDZ