Syrena 104 z marca 1961!!!

Materiały i informacje historyczne. Zmiany w czasie produkcji, identyfikacja części, detali,roczników, pytania o oryginalność.

Awatar użytkownika
michalalex
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 1651
Rejestracja: 2012-03-21, 20:43
Lokalizacja: Okolice Krakowa

Syrena 104 z marca 1961!!!

Post autor: michalalex »

Dzisiaj byłem w Bibliotece Wojewódzkiej w Krakowie w czytelni czasopism, celem przeglądnięcia archiwalnych "Motorów". Jakież było moje zdziwienie, kiedy usłyszałem od pani bibliotekarki, że "Motory" poszły na makulaturę :klnie . Wiele lat temu, kiedy nie miałem jeszcze Syreny pamiętam, że przeglądałem tam "Motor", ładnie oprawiony. Podobno nie mają miejsca... Czyżby dostali odgórne polecenie z ministerstwa, że na półce powinno być miejsce tylko dla "Gazety Wybiórczej"? Niestety, akurat wszechobecność tego szmatławca w Czytelni rzuciła mi się w oczy.
Na szczęści nie przerobili jeszcze na papier toaletowy "Motoryzacji". Jest to niestety raczej czasopismo transportu samochodowego i są tam przede wszystkim bardzo specjalistyczne artykuły. O Syrenach nie ma zbyt wiele. Więcej jest nawet o amerykańskich wozach, w których, jak widać, lubowali się redaktorzy.
W każdym razie jedna rzecz wywróciła do góry nogami całe moje myślenie o rozwoju Syreny. Otóż w numerze marcowym z 1961 roku (!) pojawiło się zdjęcie Syreny 104 z silnikiem S31. Jeszcze ta moc 37 KM... To, że nad prototypem musieli pracować już wcześniej mnie nie dziwi, ale najbardziej zaszokowała mnie wymieniona nazwa - "104". Skąd oni wiedzieli, że ta Syrena otrzyma ten numer, skoro był aktualnie produkowany dopiero model 101? Przecież z innych źródeł wynika, że Syrena miała być modelem przejściowym. Były nawet propozycje zakończenia produkcji na modelu 103. Kto więc przewidywał 104.
Na okładce tego numeru jest natomiast zdjęcie tej Syreny 104. Ma otwartą maskę i widać trzy cewki. Nie jest to przecież 103S, bo powinna mieć inne listwy i chyba nie montowano tam cewek jak w 104, tylko tak jak w Wartburgu? Listwa jest taka jak w 103. Najdziwniejsze jest to, że atrapa jest już taka jak 103. Kto przewidział już wtedy tą zmianę?

[ Dodano: 2013-02-14, 19:26 ]
Obrazek
[img] http://imageshack.us/photo/my-images/14/sam2323m.jpg/ [\img]
[img] http://imageshack.us/photo/my-images/651/sam2321n.jpg/ [\img]
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Syrena 104, Syrena Bosto
Paweł 105L
młody syreniarz
młody syreniarz
Posty: 235
Rejestracja: 2007-05-13, 23:26
Lokalizacja: Śląsk/Będzin

Post autor: Paweł 105L »

SILNIK 4 CYLINDROWY ?
Awatar użytkownika
motonita
Moderator
Moderator
Posty: 7472
Rejestracja: 2006-12-26, 08:53
Lokalizacja: Stalowa Wola
Kontakt:

Post autor: motonita »

bład w druku raczej...

3 cewki widac
Twoj symbol WSK twój bak słodko zaokrąglony...

Dewiacji posiadania nie da się wyleczyć

mój mail:
motonita@syrena.biz
Maciekb
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 643
Rejestracja: 2012-04-19, 17:36
Lokalizacja: Zagnańsk

Post autor: Maciekb »

Paweł 105L pisze:SILNIK 4 CYLINDROWY ?
a to akurat raczej na pewno błąd dziennikarza lub drukarza
Awatar użytkownika
syrena104bili
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2021
Rejestracja: 2010-03-14, 15:32
Lokalizacja: Pionki

Post autor: syrena104bili »

no i tylne zawieszenie na belce skrętnej
Awatar użytkownika
michalalex
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 1651
Rejestracja: 2012-03-21, 20:43
Lokalizacja: Okolice Krakowa

Post autor: michalalex »

Jeszcze są stare kołpaki z logo FSO! Nie wiem co o tym myśleć. Skąd oni mogli wiedzieć, że to będzie 104?
Syrena 104, Syrena Bosto
macio
-#Junior
-#Junior
Posty: 192
Rejestracja: 2006-12-18, 00:27
Lokalizacja: poznań

Post autor: macio »

gdyby nie zdjęcie rozważalibyśmy teorię ze silnik s31 miał byc 4 cylindrowy. moim zdaniem 104 to też błąd w druku
Awatar użytkownika
Yanosik
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 1707
Rejestracja: 2008-07-06, 13:03
Lokalizacja: Piła

Post autor: Yanosik »

michalalex pisze:Skąd oni mogli wiedzieć, że to będzie 104?
Widać nie wiedzieli, bo 104 nigdy się takich zmian nie doczekała. Syrena 104 miała mieć już drzwi otwierane "w złą stronę" czyli jak model 105. No i to tylne zawieszenie. A czemu 104 po 101? Poważne modyfikacje to i cyfra musi być. Prasa, telewizja, 500% normy rozumiesz - propaganda sukcesu musiała być. Rozwijamy sie, produkujemy stal, wydobywamy węgiel, produkujemy nowoczesne samochody, jesteśmy potęgą gospodarczą.
I get up at seven, yeah,
and I go to work at nine.
I got no time for livin'.
Yes, I'm workin' all the time.
Awatar użytkownika
Kozak90
Moderator
Moderator
Posty: 3229
Rejestracja: 2011-04-25, 12:59
Lokalizacja: Pieńsk

Post autor: Kozak90 »

michalalex pisze: Nie wiem co o tym myśleć.
Ja myśle ,że to wina Tuska. :smiech

A tak na powaznie ,to jak robili 101 już i wiedzieli ,że będzie 102. To tak jak pisze Yanosik, drzwi otwierane jak w 105 ,nowe tylne zawieszenie itd. 500% normy więc 104 dali.
michalalex pisze:Czyżby dostali odgórne polecenie z ministerstwa, że na półce powinno być miejsce tylko dla "Gazety Wybiórczej"?
Napewno tak było. Postanowili zniszczyć motor.Zrobili zamach!!!!! :shock:
Awatar użytkownika
Mateusz
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2377
Rejestracja: 2005-11-21, 10:55
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Mateusz »

Czym tu się ekscytować? Przecież wiadomo o tym aucie od dawna:
http://youtu.be/uUW3-LStIic
Awatar użytkownika
anabol
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 3145
Rejestracja: 2008-11-17, 12:10
Lokalizacja: Białobrzegi n Pilicą
Kontakt:

Post autor: anabol »

Mateusz pisze:Czym tu się ekscytować? Przecież wiadomo o tym aucie od dawna:
http://youtu.be/uUW3-LStIic
aaooo Radio zet! :faja
O czystość forumowych szeregów dbają specjalnie przeszkoleni funkcjonariusze spraw wewnętrznych - moderatorzy.

>wujek Sławek<
Awatar użytkownika
michalalex
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 1651
Rejestracja: 2012-03-21, 20:43
Lokalizacja: Okolice Krakowa

Post autor: michalalex »

Mateusz pisze:Czym tu się ekscytować? Przecież wiadomo o tym aucie od dawna:
http://youtu.be/uUW3-LStIic
A czy w tym filmie w którymś miejscu podają rok? :> Widziałem już dawno tę kronikę, ale to jest składanka z różnych czasów i prawie nie pojawiają się daty. Nie było dla mnie zaskakujące wcale, że był prototyp. Nawet to, że był on o wiele, wiele wcześniej niż ukazała się Syrena 104. Chodzi o to, że już na samym początku 1961 roku było wiadomo, że będzie to Syrena 104. Skoro numer jest z marca to już w lutym prototyp musiał istnieć.
Planowali wtedy już na pewno model 102, ale skoro był już silnik S31 to dlaczego jeszcze w międzyczasie poprawili S15 i produkowali 103 z silnikiem S150? To znaczy, może to akurat nie jest dziwne w realiach PRL, ale dziwi mnie to, że w 1961 roku już o tym wiedzieli. W filmie przecież mówią, że mieli 104 wprowadzić do produkcji w 1963 roku, więc gdzie jest miejsce na 103, skoro musieli ją też przewidzieć, jeżeli dla nowego modelu zarezerwowali numer 104.

[ Dodano: 2013-02-15, 18:28 ]
Kozak90 pisze:
michalalex pisze: Napewno tak było. Postanowili zniszczyć motor.Zrobili zamach!!!!! :shock:
Oczywiście, to jest żart... jakby ktoś pomyślał inaczej. Ale nie jest to wcale żart pozbawiony podstaw, bo rząd właśnie ograniczył pieniądze dla bibliotek. Minister Boni chce zlikwidować szkolne biblioteki, a wojewódzkim też się chyba nie najlepiej wiedzie, skoro nie mają pieniędzy na przechowywanie dość cennego źródła historycznego jakim jest "Motor" z lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Pamiętam, że były to ładnie oprawione egzemplarze w prawie idealnym stanie i szkoda mi ich prawie tak jakby były Syreną :cry: Jak widzę, że na półkach jest miejsce na współczesne szmatławce, a oni oddają "Motor" na makulaturę to... :klnie Chyba nie po to się latami gromadzi tego typu zbiory, żeby je potem likwidować!

[ Dodano: 2013-02-15, 19:11 ]
macio pisze:gdyby nie zdjęcie rozważalibyśmy teorię ze silnik s31 miał byc 4 cylindrowy. moim zdaniem 104 to też błąd w druku
Też myślałem już o błędzie w druku, albo, że ktoś oprawił przez pomyłkę numer z kolejnego rocznika, ale nic z tego. Poza tym koronny dowód jest na filmiku, który przypomniał Mateusz. Na rejestracji jest napisane Syrena 104, a jest to ten prototyp ze zdjęć.
Syrena 104, Syrena Bosto
radekk
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 775
Rejestracja: 2005-01-21, 23:01
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: radekk »

Zgodnie z życzeniem zrobili miejsce na wydawnictwa fantastyczne typu Nasz Dziennik i filmy autorki bajek p.Gargas.

A tak na poważnie chodzić trzeba do Bibliotek przez duże B a nie na Rajską.
Awatar użytkownika
Marek.K.
-#Stara Gwardia
-#Stara Gwardia
Posty: 3989
Rejestracja: 2010-12-19, 17:41
Lokalizacja: Winda

Post autor: Marek.K. »

radekk, po drugie, bibliotek tak jak poprzednik pisał niedługo nie bedzie ;)
Gaz gaz gaz , wciskam do dechy gaz ,
Gaz gaz gaz , słychać syreny wrzask .


"Ja jestem chłop z Mazur,
I tak wołajcie na mnie - chłop z Mazur."
http://www.youtube.com/watch?v=OGXvxtiMOew :D
Awatar użytkownika
michalalex
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 1651
Rejestracja: 2012-03-21, 20:43
Lokalizacja: Okolice Krakowa

Post autor: michalalex »

Wybieram się do Jagiellonki, ale trzeba zrobić opłatę i jakoś mi było szkoda tych 10 zł, bo myślałem, że Motory dalej leżą na Rajskiej.
Syrena 104, Syrena Bosto
ODPOWIEDZ