Umowa kupna-sprzedaży

Porady prawne. Rejestracja, żółte blachy, przeglądy.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
tom2212
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2949
Rejestracja: 2011-02-13, 22:02
Lokalizacja: CB

Umowa kupna-sprzedaży

Post autor: tom2212 »

Mam mały problem. Co pytam ludzi to każdy odpowiada inaczej. Problem polega na tym że jest auto x. Zostało ono kupione przez obecnego właściciela i nie zostało przerejestrowane. Dostałem umowę i na niej kupującym jest dziecko reprezentowane przez jego matkę.

Teraz pytanie. Czy na mojej umowie kupna sprzedaży powinno znaleźć się też to dziecko reprezentowane przez matkę ? czy musi być jeszcze jego ojciec ?

Gdy pytałem ludzi to każdy inaczej odpowiadał. Jedni mówili że samo dziecko wystarczy. Inni mówili że ma być dziecko i matka. Jeszcze inni twierdzili że mają być obaj opiekunowie.

Najlepszy dowcip jest taki. Gdy zadzwoniłem z takim samym pytaniem do wydziału rejestracji aut to baba powiedziała mi że zgodę na sprzedaż auta musi wyrazić kurator :shock: :shock: :shock: o co tu chodzi bo zbaraniałem. Czy czasami nie powiedziała mi jakiejś głupoty ???

Wg mnie to skoro dziecko wiedziało czy nie wiedziało o zakupie (nieistotne) samochodu to teraz też może wiedzieć lub nie. Reprezentowane jest i tak przez matkę i na umowie powinna znaleźć się ta matka jako reprezentant i jej dziecko jako właściciel.

Pomóżcie bo ja już nie wiem co mam zrobić
Awatar użytkownika
motonita
Moderator
Moderator
Posty: 7472
Rejestracja: 2006-12-26, 08:53
Lokalizacja: Stalowa Wola
Kontakt:

Post autor: motonita »

i wydział komunikacji był najblizej prawdy:) osoby niepełnoletnie niemoga zawierac umow cywilno-prawnych, paradoks polega na tym ze prawo własnosci mozna przeniesc na dziecko jednak w druga strone juz tak łatwo nie jest... zgodnie z jakims tam artukułem przeniesienie takiej własnosci moze sie odbyc dopiero jezeli sąd wyrazi na to zgode... jest całkiem mozliwe ze własnie kurator sie jakos temu przyczynia... paragrafów dokładnych niestety niejestem ci wstanie podsunac ale kiedys na internecie czytałem bardzo dokładny artukuł dokładnie w tym samym zagadnieniu,

podobnie jest z roznego rodzaju motorowerami, niemozna ich sprzedac dopóuki WSPOŁWŁASCICIEL niewy-dokonczy 18nastki....

zaraz pewnie tegie głowiy powiedza mi ze sie da bo ich wydział komunikacji....
ja wiem ze prawo sobie a praktyka sobie....
bynajmniej, czy jeden rozic czy trojka roodziców... przeniesienie własnosci nie jest takie łatwe w tym przypadku, a rodzice sa uwazani za osoby trzecie ....
Twoj symbol WSK twój bak słodko zaokrąglony...

Dewiacji posiadania nie da się wyleczyć

mój mail:
motonita@syrena.biz
Awatar użytkownika
kryniu 2973
-#Junior
-#Junior
Posty: 105
Rejestracja: 2010-08-09, 08:35
Lokalizacja: Kielce

Post autor: kryniu 2973 »

jak dziecko bedzie pelnoletnie to dopiero wtedy bedzie moglo sprzedac auto. Ja tak mialem z simsonem. Na kupno pojazdu przez nieletniego musi zgodzic sie rodzic lub opiekun.
Awatar użytkownika
waja
-#Junior
-#Junior
Posty: 198
Rejestracja: 2005-10-25, 09:36
Lokalizacja: Inowroclaw

Post autor: waja »

ja bynajmniej jako nastolatek ,dokladnie jak miałem 15 lat zarejestrowałem na siebię motorower jak i wielu moich znajomych.Z taka praktyka sie jeszcze nie spotkałem by kupić motorowe na siebie i go nie móc zarejestrować,przeciez jak sie ma uprawnienia na motorower to czemu nie mozna go zarejestrować na siebie?kazdy z nas ma jedyny niepowtarzalny nr pesel który także służy za identyfikacje danej osoby a jezeli chodzi o dowod osobisty to mozna bez problemu go zrobić dziecku i moze sie nim poslugiwać co również uprawnia do możliwosci zakupu danego towaru np motoroweru na komunie czy urodziny.

[ Dodano: 2012-10-16, 21:46 ]
tom2212 co za problem niech matka napisze nową umowę że odkupuje od dziecka swojego dany pojazd i ty z nia spiszesz następną.
Panther-Sachs 1938
WFM M06 1960
WSK M06 1970 plus przyczepka ciągniona Niewiadów
AVO Simson 1956
Simson SR2 1957
Iż 49 1949
Pannonia TLF 250 plus kosz boczny Duna 1962
Suzuki GS 650 GL 1981
Java babetta 1973
Komar sztywniak
Syrena 105 1975
Awatar użytkownika
motonita
Moderator
Moderator
Posty: 7472
Rejestracja: 2006-12-26, 08:53
Lokalizacja: Stalowa Wola
Kontakt:

Post autor: motonita »

tak jak pisałem... na dziecko własnosc mozna przeniesc.. a z dziecka juz nie tak łatwo.... rejestracja nie ma w tym przypadku znaczenia... i problem w tym ze matka na siebie nie mze przeniesc prawa własnosci
Twoj symbol WSK twój bak słodko zaokrąglony...

Dewiacji posiadania nie da się wyleczyć

mój mail:
motonita@syrena.biz
Awatar użytkownika
waja
-#Junior
-#Junior
Posty: 198
Rejestracja: 2005-10-25, 09:36
Lokalizacja: Inowroclaw

Post autor: waja »

spróbować zawsze mozna...................
Panther-Sachs 1938
WFM M06 1960
WSK M06 1970 plus przyczepka ciągniona Niewiadów
AVO Simson 1956
Simson SR2 1957
Iż 49 1949
Pannonia TLF 250 plus kosz boczny Duna 1962
Suzuki GS 650 GL 1981
Java babetta 1973
Komar sztywniak
Syrena 105 1975
Awatar użytkownika
motonita
Moderator
Moderator
Posty: 7472
Rejestracja: 2006-12-26, 08:53
Lokalizacja: Stalowa Wola
Kontakt:

Post autor: motonita »

a wiesz czym to sie moze skonczyc? probowac mozna... ale problemow tez miec mozna... i po co sie pchac w gowno?
Twoj symbol WSK twój bak słodko zaokrąglony...

Dewiacji posiadania nie da się wyleczyć

mój mail:
motonita@syrena.biz
Awatar użytkownika
waja
-#Junior
-#Junior
Posty: 198
Rejestracja: 2005-10-25, 09:36
Lokalizacja: Inowroclaw

Post autor: waja »

nie bój żaby-w taki sposób to by połowę naszego narodu pozamykali :) jakby tak miało być.Ja powiem tak,założyc sprawę w sądzie rodzinnym tak by dziecko mogło wyrazic cheć sprzedaży tego pojazdu np matce,tylko na jej wyłączność-problem???ja nie widzę.
Panther-Sachs 1938
WFM M06 1960
WSK M06 1970 plus przyczepka ciągniona Niewiadów
AVO Simson 1956
Simson SR2 1957
Iż 49 1949
Pannonia TLF 250 plus kosz boczny Duna 1962
Suzuki GS 650 GL 1981
Java babetta 1973
Komar sztywniak
Syrena 105 1975
Awatar użytkownika
tom2212
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2949
Rejestracja: 2011-02-13, 22:02
Lokalizacja: CB

Post autor: tom2212 »

czyli mam problem hmm :( to gdzie takiego kuratora znaleźć ? Generalnie kurator kojarzy mi się z dzieciakami którzy złamali prawo
Awatar użytkownika
waja
-#Junior
-#Junior
Posty: 198
Rejestracja: 2005-10-25, 09:36
Lokalizacja: Inowroclaw

Post autor: waja »

nieeeeee.nie kuratora-kurator jest od spraw wychowawczo-resocjalizacyjnych.Trzeba iść do sądu rodzinnego i sie dowiedzieć-tam wszystko powiedzą.powodzenia.
Panther-Sachs 1938
WFM M06 1960
WSK M06 1970 plus przyczepka ciągniona Niewiadów
AVO Simson 1956
Simson SR2 1957
Iż 49 1949
Pannonia TLF 250 plus kosz boczny Duna 1962
Suzuki GS 650 GL 1981
Java babetta 1973
Komar sztywniak
Syrena 105 1975
Awatar użytkownika
tom2212
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2949
Rejestracja: 2011-02-13, 22:02
Lokalizacja: CB

Post autor: tom2212 »

to chyba sobie odpuszczę :( jak dla mnie trochę to zagmatwane. Dzięki panowie
marek02
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1071
Rejestracja: 2010-01-03, 14:55
Lokalizacja: Sicienko

Post autor: marek02 »

tomuś podziałamy i się dowiemy
Awatar użytkownika
michalalex
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 1651
Rejestracja: 2012-03-21, 20:43
Lokalizacja: Okolice Krakowa

Post autor: michalalex »

To odpowiem wyczerpująco jako prawnik. O tym problemie mówi dokładnie art. 101 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Rodzice sprawują zwykły zarząd nad majątkiem dziecka. Ten rodzaj zarządu dotyczy zwykłego korzystania z rzeczy zwłaszcza utrzymania go w stanie niepogorszonym (remont, naprawy, wynajem). Ogólnie chodzi o bieżące zarządzanie majątkiem z zachowaniem jego substancji. Do dokonania czynności zwykłego zarządu wystarcza zgoda jednego z rodziców. Niestety czynności przekraczające zwykły zarząd nie są dokładnie sprecyzowane. Tylko na drodze wykładni prawa możemy je określić. W judykaturze i doktrynie przyjmuje się, że są to przede wszystkim czynności rozporządzające majątkiem dziecka, a więc wyzbycie się prawa własności. Do tego typu czynności potrzebna jest uprzednia zgoda sądu opiekuńczego. Nie może być ona wyrażona ex post.
Znaczenie ma natomiast paragraf drugi wspomnianego już art. 101 KRO. Zarząd sprawowany przez rodziców nie obejmuje zarobków dziecka ani przedmiotów oddanych mu do swobodnego użytku. Jednak trzeba mieć też na względzie art. 96 KRO. Rodzice kierują postępowaniem dziecka i sprawują nad nim opiekę, dlatego to do ich oceny należy czy czynność zarządu dokonana przez dziecko nie jest sprzeczna z jego interesem.
Niestety i tak nie jest tak pięknie i dobrze, ponieważ przepis art. 101 par. 2 wymaga stosowania w związku z art. 22 KC. Praktycznie różnica polega w tym wypadku na tym, że dziecko może sprzedać pojazd bez zgody rodziców, ale za zgodą sądu opiekuńczego.
Podsumowując, nie można uniknąć sądu opiekuńczego. Ale przy dobrych wiatrach można to chyba dość szybko załatwić. Potrzebna będzie jakaś opłata. Najlepiej, żeby z wnioskiem do sądu wystąpiło jedno z rodziców. Jakbyś chciał taki wniosek to mogę go przygotować, ale nie na już. Trzeba przesłać na dziennik podawczy. Sąd na pewno wyda zgodę i masz sprawę z głowy.
Syrena 104, Syrena Bosto
Awatar użytkownika
tom2212
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2949
Rejestracja: 2011-02-13, 22:02
Lokalizacja: CB

Post autor: tom2212 »

Może będziecie się ze mnie śmiać ale odpuszczam tą sprawę. Dzięki jeszcze raz za uświadomienie mnie :)
Awatar użytkownika
michalalex
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 1651
Rejestracja: 2012-03-21, 20:43
Lokalizacja: Okolice Krakowa

Post autor: michalalex »

waja pisze: [ Dodano: 2012-10-16, 21:46 ]
tom2212 co za problem niech matka napisze nową umowę że odkupuje od dziecka swojego dany pojazd i ty z nia spiszesz następną.
Tak to już w ogóle nie można, bo była by to czynność z samym sobą. Matka reprezentując dziecko zawarła by czynność ze sobą. Patrz art. 98 KRO par. 2 pkt. 2.
Syrena 104, Syrena Bosto
ODPOWIEDZ