monterr07

Przedstaw siebie i swoje pojazdy. Mój login - moim tytułem tematu
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
monterr07
-#Nowy nabytek forum
-#Nowy nabytek forum
Posty: 93
Rejestracja: 2012-01-21, 18:28
Lokalizacja: Sulejów
Kontakt:

monterr07

Post autor: monterr07 »

Witam.
Zapewne kilku użytkowników mnie zna - z nysavan, FPM bądź Oldtimery.com.
Mam na imię Michał, mam 15 lat i mieszkam w Sulejowie. Interesuję się polską motoryzacją oraz modelarstwem. Po gimnazjum chcę iść do technikum samochodowego :D

Moim ''oczkiem w głowie'' jest Tarpan 239D z 1990 roku. Samochód należy do mojego wujka. Z wujkiem najczęściej jeżdżę Tarpanem, zawsze mu pomagam we wszelkich naprawach :) Obecnie do Tarpana skupuję części (głównie "tajle" m.in litery na maskę). Ostatnio mój Tata przyniósł mi dokumenty od Tarpana (rachunek zakupu, umowa i kwity za wpłacanie kolejnych rat)

Posiadam też dwa jednoślady. Pierwszy z nich to węgierski motor Pannonia z 1966 roku, który należał do mojego dziadka. Kupiony 23 marca 1967 roku służył to mojemu dziadkowi do roku 76 kiedy to pękła obudowa silnika. Wtedy wujek wyjął silnik, ktoś to zaspawał ale silnik nie trafił na swoje miejsce, gdyż wg. słów wujka ''w domu był samochód [Syrena 105] i nie robiliśmy już tego. I tak Pannonia trafiła do stodoły, przykryta kocykiem. Przez wiele lat do stodoły zaczęto zwozić kolejne graty, które coraz bardziej uniemożliwiały dostęp do motocykla. Kiedy miałem ok 10 lat, tata pokazał mi motor :D Im więcej czytałem o motocyklu, zaglądałem do niego i aż w końcu jak znalazłem do niego dowód rejestracyjny (początek stycznia br.) postanowiłem że kiedyś wyciągnę ten motor i będę nim jeździł. Silnik jest w tej samej stodole, wystarczy wyremontować, założyć i jeździć :)

Drugi z jednośladów to Komar 2350 z 1973 roku. Obecnie stoi w tym samym garażu co Tarpan :) Był też komarek z 75 roku, ale z racji że był w lepszym stanie tata go sprzedał ok. 10 lat temu. Oba komary przestały jeździć przed 84 rokiem (Ciocia mi opowiadała, że jak się wprowadziła do naszego domu po ślubie, to już stały w garażu).

Przejdźmy jednak do Tarpana.
We wrześniu 1990 roku Tata i Wujek założyli sklep spożywczy. Wiadomo, towar trzeba czymś wozić, więc jeszcze w sierpniu kupili na giełdzie Żuka A11. Nie pojeździł długo, bo w październiku, jadąc do Warszawy Tata i Wujek mieli wypadek pod Tomaszowem Maz. Żuk dachował, stanął w rowie na boku i zaczął się palić. Cudem obaj wydostali się przez przednią szybę. Potem towar wozili Dużym Fiatem i przyczepką. Nie był to jednak wystarczający transport i 5 grudnia 1990 roku Tata, Babcia i Wujek z Ciocią pojechali Fiatem 125p do Poznania. Kupili Tarpana 239D wyprodukowanego w tym samym dniu :D
Ponoć na placu stało już kilka Tarpanów (zielone i niebieskie) ale chcieli czerwonego, więc czekali. W swojej karierze Tarpan woził towar do sklepu, był nawet za granicą, w Rumuni. Tam wydarzył się dość ciekawy incydent, bo pod Tarpanem ułożyło się kilka Rumunów palących fajki i... gotujących zupę. Nie wiele myśląc wujek ich przegonił :) W 1996 roku Tarpan przeszedł remont blacharki (robiony przez szwagra wujka, który również miał identycznego Tarpana) wtedy Tarpan dostał nowe błotniki, maskę i pas przedni, nowe drzwi leżą jeszcze w tej samej stodole co Pannonia. Mniej więcej od 2000 roku Tarpan przestał wozić towar, ponieważ nie było już takiego zapotrzebowania. Kupili więc Nubirę kombi. Wtedy Tarpanem zaczęli wozić drzewo na zimę, oraz służy do tej pory jako spanie i transport bagaży na Pielgrzymce na Jasną Górę.
Mniej więcej od 2008 roku zacząłem się interesować Tarpanem tak na dobre, teraz nie oddałbym go za żadne pieniądze. Pochwalić się muszę tym, że praktycznie zawsze stał pod dachem.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
ObrazekObrazekObrazekObrazek


Troszku długo, ale zachęcam do przeczytania :)
Pozdrawiam.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony 2012-03-17, 20:49 przez monterr07, łącznie zmieniany 1 raz.
POLMO-FSR Tarpan 239D 5.12.1990
Pannonia T2 TL250D 1966
marek02
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1071
Rejestracja: 2010-01-03, 14:55
Lokalizacja: Sicienko

Post autor: marek02 »

No witam kolegę, dbaj om wuja, a może kiedyś tarpan będzie twój, szkoda tylko, że to nie ten z przesuwana grodzią, a pannonię też chowaj i za jakis czas będzie rarytasik po remoncie
Awatar użytkownika
monterr07
-#Nowy nabytek forum
-#Nowy nabytek forum
Posty: 93
Rejestracja: 2012-01-21, 18:28
Lokalizacja: Sulejów
Kontakt:

Post autor: monterr07 »

Ja tam się cieszę że to skrzyniowy, jest mniej powierzchni która by mogła rdzewieć :D
marek02
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1071
Rejestracja: 2010-01-03, 14:55
Lokalizacja: Sicienko

Post autor: marek02 »

a jak Cie korniki dopadną?? :lol:
Awatar użytkownika
syrena104bili
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2021
Rejestracja: 2010-03-14, 15:32
Lokalizacja: Pionki

Post autor: syrena104bili »

panonia niczym mojego wuja , identyczna
Awatar użytkownika
zzr2320
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 565
Rejestracja: 2010-04-23, 08:33
Lokalizacja: Gurny Ślonsk

Post autor: zzr2320 »

marek02 pisze:No witam kolegę, dbaj om wuja, a może kiedyś tarpan będzie twój, szkoda tylko, że to nie ten z przesuwana grodzią, a pannonię też chowaj i za jakis czas będzie rarytasik po remoncie

Absolutnie! Żaden remoncik! Jedynie naprawy mechaniki ! Ten oryginalny lakier nawet pod tym kurzem super wygląda, a co dopiero po wypastowaniu! (oczywiście, omijając złote szparunki)
...po prostu Zipa
marek02
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1071
Rejestracja: 2010-01-03, 14:55
Lokalizacja: Sicienko

Post autor: marek02 »

natan myślałem o remoncie silnika wspomnianym przez kolegę no i zrobiłbym coś z tymi kołami
Awatar użytkownika
monterr07
-#Nowy nabytek forum
-#Nowy nabytek forum
Posty: 93
Rejestracja: 2012-01-21, 18:28
Lokalizacja: Sulejów
Kontakt:

Post autor: monterr07 »

Hmm, może faktycznie nie malować tylko polerka, poprawa czerwonych paskow i chromowanie? Mam czas to pomyślę :D
Awatar użytkownika
Kozak90
Moderator
Moderator
Posty: 3229
Rejestracja: 2011-04-25, 12:59
Lokalizacja: Pieńsk

Post autor: Kozak90 »

Szkoda że Pannonia nie na sprzedaż. :( Masz bardzo dobry początek kolego.
Awatar użytkownika
CZESIO1958
-#Stara Gwardia
-#Stara Gwardia
Posty: 4292
Rejestracja: 2009-06-07, 19:20
Lokalizacja: Mysłowice

Post autor: CZESIO1958 »

Bardzo dobry poczatek :devil3 :devil3
Witam znajomka z o;dtimery.com
motomania na luzie
Awatar użytkownika
monterr07
-#Nowy nabytek forum
-#Nowy nabytek forum
Posty: 93
Rejestracja: 2012-01-21, 18:28
Lokalizacja: Sulejów
Kontakt:

Post autor: monterr07 »

Witaj Czesiu :D
Oj bardzo dobry ;) Będąc jeszcze w brzuchu Mamy, jeździłem już Tarpanem (ponoć nawet za kierownicą :D ) Maluchem EL i Polonezem Caro. Tym ostatnim wracałem z porodówki :)

Obrazek
A to udało mi się kupić w ubiegłym roku :) Jest jeszcze kilka części, później powrzucam fotki :D
Awatar użytkownika
motonita
Moderator
Moderator
Posty: 7472
Rejestracja: 2006-12-26, 08:53
Lokalizacja: Stalowa Wola
Kontakt:

Post autor: motonita »

to ile ty masz latów?
Twoj symbol WSK twój bak słodko zaokrąglony...

Dewiacji posiadania nie da się wyleczyć

mój mail:
motonita@syrena.biz
Awatar użytkownika
Magister
-#Stara Gwardia
-#Stara Gwardia
Posty: 4491
Rejestracja: 2007-04-26, 20:00
Lokalizacja: Chełmno
Kontakt:

Post autor: Magister »

to ile ty masz latów?

monterr07 pisze:Mam na imię Michał, mam 15 lat i mieszkam w Sulejowie.
Awatar użytkownika
monterr07
-#Nowy nabytek forum
-#Nowy nabytek forum
Posty: 93
Rejestracja: 2012-01-21, 18:28
Lokalizacja: Sulejów
Kontakt:

Post autor: monterr07 »

Dokładnie, jak zacytował kolega wyżej. 15 lat skończyłem 9 stycznia, także jeszcze 3 latka zanim prawo jazdy zrobię :)
POLMO-FSR Tarpan 239D 5.12.1990
Pannonia T2 TL250D 1966
Awatar użytkownika
motonita
Moderator
Moderator
Posty: 7472
Rejestracja: 2006-12-26, 08:53
Lokalizacja: Stalowa Wola
Kontakt:

Post autor: motonita »

ja na twoim miejscu bym sie za pannonie zabrał...
Twoj symbol WSK twój bak słodko zaokrąglony...

Dewiacji posiadania nie da się wyleczyć

mój mail:
motonita@syrena.biz
ODPOWIEDZ