Kodeks drogowy - pierwszeństwo przy cofaniu (jeździe w tył)

Porady prawne. Rejestracja, żółte blachy, przeglądy.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
jacur8
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 420
Rejestracja: 2009-01-08, 14:51
Lokalizacja: Katowice

Kodeks drogowy - pierwszeństwo przy cofaniu (jeździe w tył)

Post autor: jacur8 »

Witam!
Od paru dni nurtuje mnie pytanie jakie są zasady zachowania pierwszeństwa gdy pojazdy poruszające się w danej sytuacji cofają się. Zaglądając na inne fora (czysto prawne itd.) użytkownicy ostro dyskutowali na temat tego czy cofanie = jazda do tyłu, nie uzyskałem jednoznacznej odpowiedzi na moje pytanie. Czy w trakcie cofania obowiązują te same reguły (jak zasada prawej ręki, drogi główne itd.) ? Warto dodać cytat użytkownika child-in-time z http://www.forum.prawojazdy.com.pl "„Znak D-3 „droga jednokierunkowa” oznacza początek lub kontynuację drogi lub jezdni, na ktorej ruch odbywa się w jednym kierunku”. Jeśli cofanie ma na celu np.; zachowanie porządku ruchu drogowego, ułatwienie przy omijaniu przeszkody, lub stanowi element parkowania [np. prostopadłe tyłem czy wyjazd z prostopadłego czy ukośnego przodem] i dodatkowo takie cofanie spełnia przesłanki gwarantujące jego bezpieczne wykonanie [art. 23. 1 pkt 3 Ustawy] a nie jest to przypadek wskazany w art. 23. 2 tejże Ustawy, to nie można tego traktować jako jazdę „pod prąd”."

Mam dwa wymyślone przykłady :
1. Co gdy przypuśćmy tramwaj cofa się (porusza w tył bo np. źle przestawił zwrotnicę) na rondzie skręcając w uliczkę z której wyjeżdżał, a na rondzie porusza się samochód - czy cofającemu się tramwajowi (w przeciwnym kierunku do ruchu) na rondzie mamy ustąpić pierwszeństwa ? Zgodnie z "Art. 23. 1. Kierujący pojazdem jest obowiązany: 3) przy cofaniu ustąpić pierwszeństwa innemu pojazdowi lub uczestnikowi ruchu [...]" rozumiem, że tramwaj winien ustąpić pierwszeństwa samochodowi jednak jako pojazd uprzywilejowany w normalnej sytuacji miałby pierwszeństwo, więc ?

2. Na jednopasmowej dwukierunkowej drodze poruszają się naprzeciw siebie dwa cofające się (jadące tyłem) pojazdy. Zgodnie z "Art. 23. 2. Zabrania się cofania pojazdem w tunelu, na moście, wiadukcie, autostradzie lub drodze ekspresowej." takie manewry są dozwolone. Obydwa chcą skręcić w tą samą bramę po pewnej stronie drogi (po lewej dla jednego z nich, po przeciwnej - prawej dla drugiego), który wjeżdża pierwszy ? Wedle normalnych zasad ruchu drogowego pojazd skręcający w swoje prawo wjeżdża pierwszy, wykonujący lewoskręt ustępuję, w tej sytuacji także ?
DizzyX
młody syreniarz
młody syreniarz
Posty: 288
Rejestracja: 2011-09-17, 16:10
Lokalizacja: Końskie

Post autor: DizzyX »

Co do punktu 2, kiedyś miałem dość podobną sytuację - dwa cofające pojazdy, przy czym akurat oba włączały się do ruchu z przeciwnych stron parkingu. Generalnie nie obyło się bez Policji i zakończyło się tym, że pojazd skręcający w prawo wykonując manewr cofania (w przypadku gdy oba pojazdy cofały) miał pierwszeństwo, gdyż nie przecinał bezpośrednio drogi drugiemu pojazdowi.
Bo przemyślmy to na zdrowy rozum - kiedy cofając skręcam w prawo to włączając się do ruchu wjeżdżam od razu na swój pas, a cofając "w jedną bramę" wjeżdżam od razu ze swojego pasa. W obu przypadkach gdy cofając skręcam w lewo muszę przeciąć inny pas :)
ODPOWIEDZ