Powrót Syreną do domu - nie ma OC i przeglądu

Porady prawne. Rejestracja, żółte blachy, przeglądy.
Awatar użytkownika
RadekNet
-#Nowy nabytek forum
-#Nowy nabytek forum
Posty: 82
Rejestracja: 2010-05-20, 12:26
Lokalizacja: Ire / Slask
Kontakt:

Post autor: RadekNet »

Niesamowite jest jak fani samochodow, ktore czesto podrozuja na lawetach nie znaja waznych w tej kwestii przepisow. rallyfan, co do Viatola to sprawa jest, jak mowisz, prosta ... DMC powyzej 3,5t i wyznaczone drogi (mapka w sieci). Ale o OC nie masz racji ...zarejestrowane auto musi miec ciaglosc ubezpieczenia.

Art. 29.
1. Posiadacz pojazdu jest obowiązany zawrzeć umowę ubezpieczenia OC posiadaczy
pojazdów mechanicznych:
1) najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu mechanicznego, z wyjątkiem pojazdów
historycznych;
2) przed wprowadzeniem do ruchu pojazdów, o których mowa w art. 2 pkt 10
lit. b), oraz pojazdów historycznych;
itd, mozesz sie upewnic, ze w pozostalych punktach nie ma nic o wozeniu aut na lawetach czy wyjatkach dla handlarzy. A ze praktyka mowi, ze jezdza na pale ... coz ... no risk no fun.

Autohandle maja tylko mozliwosc ubezpieczenia krotkoterminowego:

Art. 27
2. Umowę ubezpieczenia krótkoterminowego na czas nie krótszy niż 30 dni, w
odniesieniu do pojazdów mechanicznych zarejestrowanych na stałe, może zawrzeć
podmiot prowadzący działalność gospodarczą polegającą na pośredniczeniu w
kupnie i sprzedaży pojazdów mechanicznych w zakresie pojazdów przeznaczonych
do kupna lub sprzedaży lub polegającą na kupnie i sprzedaży pojazdów
mechanicznych.
Radek Wrodarczyk
Volvo 142 69' & Mercedes w201 92' ;)
www.wrodarczyk.ie
Awatar użytkownika
Kozak90
Moderator
Moderator
Posty: 3229
Rejestracja: 2011-04-25, 12:59
Lokalizacja: Pieńsk

Post autor: Kozak90 »

RadekNet pisze:
Kozak90 pisze:[quote="PONY007
adameo2 pisze:
A niby dlaczego? Przecież większość takich zestawów nie przekracza 3,5t, a autolaweta to już w ogóle...
Autolaweta nie przekracza 3,5t więc nie potrzebujesz Viatool ale praktycznie każde auto z lawetą przekracza.
ane z DCM holownika (Volvo 760), ze miescila sie na kilogramy w 3,5t zeby moc ciagnac ja na prawie jazdy B.
Jak możesz ciągnąć lawete NA PRAWO JAZDY B???????? Do Lawet ciągniętych musisz mieć kategorie B+E.

Na B możesz ciągnąć przyczepe do 750kg DMC.
Awatar użytkownika
Żuczek
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1411
Rejestracja: 2009-10-31, 15:53
Lokalizacja: KRK/DUB/WWA/MUN

Post autor: Żuczek »

sprawa jest prosta.. auto jadące na lawecie w swietle przepisow o ruchu drogowym nie lamie zadnego z nich jesli niema OC. gdyz nei porusza sie po drodze publicznej. jest wiezione jakoladunek... o innego ciaglosc.. ale w razie zatrzymania kary niema.. gdyz auto nie porusza sie!!! jedynie kara moze nastapic gdy owe auto wlasnie sie porusza o wlasnych silach tzn dotyka czymkolwiek drogi.!! kary za brak ciaglosci "wlepia" zupelnie kto inny i na innych zasadach
syrena 1.0pyr pyr
polonez 2.0Turbo
Tarpan 2.9 v6 4x4
wigry 2
http://www.muzeumratownictwa.pl/
Awatar użytkownika
PrzemekP
-#Junior
-#Junior
Posty: 125
Rejestracja: 2008-03-24, 10:22
Lokalizacja: Cieszyn
Kontakt:

Post autor: PrzemekP »

RadekNet pisze:Tak tak, czyli ta sama Syrena (zakladam, ze nie "historyczna") stojaca w garazu musi miec ciaglasc OC, a na lawecie jakims cudem nagle nie. Przepraszam Cie Przemek, ale glupoty gadasz - kosztowne glupoty. Ten przepis o koniecznosci OC auta na lawecie wciaz istnieje.
Ty o jednym, ja o drugim. Samochód w chwili obecnej musi posiadać OC czy gnije czy jeździ, ale będąc przewożonym na lawecie to ładunek i nikt nie ma prawa żądać od Ciebie OC.
RadekNet pisze:Firmy samochodowe to insza inszosc - oni tam maja jakies swoje krotkoterminowe OC itp itd.
To nie są krótkoterminowe OC, bo takie coś mają autohandle, tylko OCP lub CARGO i to nie jest insza inszość, bo to ubezpieczenie dotyczy m.in. uszkodzenia pojazdu holowanego, kradzieży ładunku itp.

Reasumując: samochód jaki by nie był jeśli jest zarejestrowany musi posiadać OC, ale przewożąc go na lawecie, przyczepie, skrzyni ładunkowej nikt nie ma prawa żądać od ciebie dokumentu zawarcia tegoż ubezpieczenia.
Kozak90 pisze:Jak możesz ciągnąć lawete NA PRAWO JAZDY B???????? Do Lawet ciągniętych musisz mieć kategorie B+E. Na B możesz ciągnąć przyczepe do 750kg DMC.
Dawno już nieaktualne. Kategoria B:
a) pojazd lub zespół pojazdów o DMC do 3500kg
b) pojazd o DMC 3500kg + przyczepa lekka (DMC 750kg)
Pozdrawiam
www
Awatar użytkownika
PONY007
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1275
Rejestracja: 2008-04-06, 12:20
Lokalizacja: Kalisz

Post autor: PONY007 »

PrzemekP- nareszcie ktoś kompetentny!
Robota musi być wykonana dobrze, a nie źle!
http://odrdzewiacz.fora.pl/
Forum ODRDZEWIACZ pojazdy zabytkowe- rzemiosło, fotoporadniki, techniki renowacji,odnawianie krok po kroku, remonty, technologie www.facebook.com/ForumOdrdzewiacz
Awatar użytkownika
RadekNet
-#Nowy nabytek forum
-#Nowy nabytek forum
Posty: 82
Rejestracja: 2010-05-20, 12:26
Lokalizacja: Ire / Slask
Kontakt:

Post autor: RadekNet »

PrzemekP pisze:
RadekNet pisze:Tak tak, czyli ta sama Syrena (zakladam, ze nie "historyczna") stojaca w garazu musi miec ciaglasc OC, a na lawecie jakims cudem nagle nie. Przepraszam Cie Przemek, ale glupoty gadasz - kosztowne glupoty. Ten przepis o koniecznosci OC auta na lawecie wciaz istnieje.
Ty o jednym, ja o drugim. Samochód w chwili obecnej musi posiadać OC czy gnije czy jeździ, ale będąc przewożonym na lawecie to ładunek i nikt nie ma prawa żądać od Ciebie OC.
Mozesz podac podstawe prawna - brak mozliwosci kontroli oc samochodu jadacego na lawecie przez policjanta na ulicy?
PrzemekP pisze:
RadekNet pisze:Firmy samochodowe to insza inszosc - oni tam maja jakies swoje krotkoterminowe OC itp itd.
To nie są krótkoterminowe OC, bo takie coś mają autohandle, tylko OCP lub CARGO i to nie jest insza inszość, bo to ubezpieczenie dotyczy m.in. uszkodzenia pojazdu holowanego, kradzieży ładunku itp.
Mowilismy o autohandlach a nie o firmach transportowych. OCP nie ma nic wspolnego z tematem OC pojazdu.
PrzemekP pisze:
Kozak90 pisze:Jak możesz ciągnąć lawete NA PRAWO JAZDY B???????? Do Lawet ciągniętych musisz mieć kategorie B+E. Na B możesz ciągnąć przyczepe do 750kg DMC.
Dawno już nieaktualne. Kategoria B:
a) pojazd lub zespół pojazdów o DMC do 3500kg
b) pojazd o DMC 3500kg + przyczepa lekka (DMC 750kg)
Chociaz w jednym sie zgadzamy ;)
Radek Wrodarczyk
Volvo 142 69' & Mercedes w201 92' ;)
www.wrodarczyk.ie
Awatar użytkownika
PONY007
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1275
Rejestracja: 2008-04-06, 12:20
Lokalizacja: Kalisz

Post autor: PONY007 »

RadekNet pisze:
PrzemekP pisze:
RadekNet pisze:Tak tak, czyli ta sama Syrena (zakladam, ze nie "historyczna") stojaca w garazu musi miec ciaglasc OC, a na lawecie jakims cudem nagle nie. Przepraszam Cie Przemek, ale glupoty gadasz - kosztowne glupoty. Ten przepis o koniecznosci OC auta na lawecie wciaz istnieje.
Ty o jednym, ja o drugim. Samochód w chwili obecnej musi posiadać OC czy gnije czy jeździ, ale będąc przewożonym na lawecie to ładunek i nikt nie ma prawa żądać od Ciebie OC.
Mozesz podac podstawe prawna - brak mozliwosci kontroli oc samochodu jadacego na lawecie przez policjanta na ulicy?
Po co takie gadanie? Rany, na lawecie możesz wozić co ci się podoba i tyle... Czy jak wieziesz samochód koledze, to interesuje cie czy on zapłacił OC? Jaki byłby sens lawety jak nie możesz nią przewieźć samochodu nie mogącego legalnie się poruszać? Samolotem?

Idąc tym tokiem myślenia to policjant może zatrzymać dowód rejestracyjny samochodu powypadkowego wiezionego na lawecie bo jest niesprawny do jazdy... Naprawdę, trochę odpowiedzialności w pisaniu...
Robota musi być wykonana dobrze, a nie źle!
http://odrdzewiacz.fora.pl/
Forum ODRDZEWIACZ pojazdy zabytkowe- rzemiosło, fotoporadniki, techniki renowacji,odnawianie krok po kroku, remonty, technologie www.facebook.com/ForumOdrdzewiacz
Awatar użytkownika
RadekNet
-#Nowy nabytek forum
-#Nowy nabytek forum
Posty: 82
Rejestracja: 2010-05-20, 12:26
Lokalizacja: Ire / Slask
Kontakt:

Post autor: RadekNet »

PONY007 pisze:
RadekNet pisze:
PrzemekP pisze: Ty o jednym, ja o drugim. Samochód w chwili obecnej musi posiadać OC czy gnije czy jeździ, ale będąc przewożonym na lawecie to ładunek i nikt nie ma prawa żądać od Ciebie OC.
Mozesz podac podstawe prawna - brak mozliwosci kontroli oc samochodu jadacego na lawecie przez policjanta na ulicy?
Po co takie gadanie? Rany, na lawecie możesz wozić co ci się podoba i tyle... Czy jak wieziesz samochód koledze, to interesuje cie czy on zapłacił OC? Jaki byłby sens lawety jak nie możesz nią przewieźć samochodu nie mogącego legalnie się poruszać? Samolotem?

Idąc tym tokiem myślenia to policjant może zatrzymać dowód rejestracyjny samochodu powypadkowego wiezionego na lawecie bo jest niesprawny do jazdy... Naprawdę, trochę odpowiedzialności w pisaniu...
Tony, podkreslam ostatnie zdanie i kieruje je do Ciebie. Sory, ale to, ze czasami sam jezdzilem grubo przeladowany, albo mialem auto na lawecie bez papiero (pewnie pamietasz jak to bylo przed naszym wejsciem do Unii i autami na obcych blachach) to nie znaczy, ze przepisy nie obowiazuja.
Jak wioze auto koledze to nie interesuje mnie jego OC, bo jak mnie poprosza o papiery ladunku (w tym wypadku auta) to kolega bedzie miec klopoty za brak OC a nie ja. Nie mieszaj braku przegladu z brakiem OC.
Radek Wrodarczyk
Volvo 142 69' & Mercedes w201 92' ;)
www.wrodarczyk.ie
Awatar użytkownika
Żuczek
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1411
Rejestracja: 2009-10-31, 15:53
Lokalizacja: KRK/DUB/WWA/MUN

Post autor: Żuczek »

tak? a powiedz mi w takim razie co zrobia panowie milicjanci jak zlapia mnie bez OC? ano wezwą lawete aby mi pojazd odwieziono.. prawda? i co zezwolą na transport mojego auta na lawecie bez oc? a no zezwolą...
syrena 1.0pyr pyr
polonez 2.0Turbo
Tarpan 2.9 v6 4x4
wigry 2
http://www.muzeumratownictwa.pl/
Awatar użytkownika
RadekNet
-#Nowy nabytek forum
-#Nowy nabytek forum
Posty: 82
Rejestracja: 2010-05-20, 12:26
Lokalizacja: Ire / Slask
Kontakt:

Post autor: RadekNet »

Żuczek pisze:tak? a powiedz mi w takim razie co zrobia panowie milicjanci jak zlapia mnie bez OC? ano wezwą lawete aby mi pojazd odwieziono.. prawda? i co zezwolą na transport mojego auta na lawecie bez oc? a no zezwolą...
Niestety jestem w takim wieku, ze nie mialem za duzo okazji do kontaktu z milicja. Moge Ci powiedziec co zrobi policja. Jak bedziesz jechal po drodze to skieruja sprawe do UFG i wpakuja Cie na lawete, a jak bedziesz jechal na lawecie to skieruja sprawe do UFG.
Radek Wrodarczyk
Volvo 142 69' & Mercedes w201 92' ;)
www.wrodarczyk.ie
Awatar użytkownika
Żuczek
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1411
Rejestracja: 2009-10-31, 15:53
Lokalizacja: KRK/DUB/WWA/MUN

Post autor: Żuczek »

RadekNet pisze:wpakuja Cie na lawete
ale jak jakniewolno wozic na lawecie bez oc...? ee cos nietak.? nie?
syrena 1.0pyr pyr
polonez 2.0Turbo
Tarpan 2.9 v6 4x4
wigry 2
http://www.muzeumratownictwa.pl/
Awatar użytkownika
RadekNet
-#Nowy nabytek forum
-#Nowy nabytek forum
Posty: 82
Rejestracja: 2010-05-20, 12:26
Lokalizacja: Ire / Slask
Kontakt:

Post autor: RadekNet »

Żuczek pisze:
RadekNet pisze:wpakuja Cie na lawete
ale jak jakniewolno wozic na lawecie bez oc...? ee cos nietak.? nie?
Naprawde nie rozumiesz czy tylko udajesz? Temat byl o transporcie swiezo zakupionej Syreny bez OC. Co z tego, ze przewoznikowi nic nie grozi skoro wlasciciel przy pierwszej kontroli "leci" do UFG? Nie mowiac juz o tym, ze "nie wolno" nie miec OC tak wogole, wiec dyskusja w kontekscie lawety wydaje mi sie troche biciem piany.
Radek Wrodarczyk
Volvo 142 69' & Mercedes w201 92' ;)
www.wrodarczyk.ie
Awatar użytkownika
Żuczek
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1411
Rejestracja: 2009-10-31, 15:53
Lokalizacja: KRK/DUB/WWA/MUN

Post autor: Żuczek »

wszystko ro9zumiem..
tylko nie dostaniesz kary zato ze wieziesz samochod bez oc na lawecie tylkoi wyłącznie ewentualnie za brak ciągłosci o tym innym razem)... auto bez OC MOŻE poruszac sie na lawecie.... finito.

(np na zottych blachach gdzieciąglosci nieca miec i w trakcie gdy niema wozic je wolno)
syrena 1.0pyr pyr
polonez 2.0Turbo
Tarpan 2.9 v6 4x4
wigry 2
http://www.muzeumratownictwa.pl/
Awatar użytkownika
RadekNet
-#Nowy nabytek forum
-#Nowy nabytek forum
Posty: 82
Rejestracja: 2010-05-20, 12:26
Lokalizacja: Ire / Slask
Kontakt:

Post autor: RadekNet »

Ciag logiczny: nie wolno Ci miec auta bez OC (na poczatku watku wykluczylismy zolte blachy i "opinie") = nie wolno Ci miec auta bez OC na lawecie. A to probowano w tym watku sugerowac piszac, ze policja nie ma prawa kontroli papierow ladunku (chyba malo kto pisze CMRe jak wiezie auto?) i ze przewoznicy i autohandle maja swoje ubzpieczenia zastepujace OC samochodu.
Pytajacemu chodzilo o to czy moze przetransportowac auto bez OC nie narazajac sie na jakies konsekwencje - NIE, nie moze.
Radek Wrodarczyk
Volvo 142 69' & Mercedes w201 92' ;)
www.wrodarczyk.ie
Awatar użytkownika
Żuczek
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1411
Rejestracja: 2009-10-31, 15:53
Lokalizacja: KRK/DUB/WWA/MUN

Post autor: Żuczek »

powiem tylko tyle... dramatyzujesz.. niemampapierow czy OC jade z laweta.. i jest ok.. dziendobry ma pan dokumenty od auta na pace? tak prosze.. dlaczego jest wiezione.? bo swierzo kupione niema waznych badań i oc, acha dziekuje prsze jechac.....ale ok koniec.. tyle z mojej strony juz tu wiecej nic nei bazgrne rubta co chceta..
syrena 1.0pyr pyr
polonez 2.0Turbo
Tarpan 2.9 v6 4x4
wigry 2
http://www.muzeumratownictwa.pl/
ODPOWIEDZ