Umowa kupna i sprzedazy

Porady prawne. Rejestracja, żółte blachy, przeglądy.
ODPOWIEDZ
krzysosw
-#Nowy nabytek forum
-#Nowy nabytek forum
Posty: 39
Rejestracja: 2011-06-25, 16:51
Lokalizacja: OSW

Umowa kupna i sprzedazy

Post autor: krzysosw »

Witam wszystkich miłośników:]

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem na początku nowego tygodnia stanę się mega szczęśliwym posiadaczem Syrenki:]

W tym momencie pojawia się moje pytanie do was,wiedzących więcej niż ja:D

A dokładniej,pobrałem sobie umowę kupna i sprzedaży z neta i ona jest taka trochę hmm nie przejrzysta dla mnie niestety:D Moje pytanie jest takie czy musi ona posiadać wszystkie 8 punktów i jaka oplata skarbowa:D?za syrenkę najprawdopodobniej zapłacę 2500pln,a czytałem ze od sumy mniejszej niz 10 000 nie płaci sie podatku czy jakoś takos?
Czy warto zaniżyć cenę syrenki by uniknąć opłat?
Wiem ze ,,kombinuje,, ale kto z nas polaków tego nie robi:P

Za przejrzyste odpowiedzi serdecznie dziękuje i mam nadzieje ze nie długo będę mógł podzielić się z wami moim szczęściem:]

Pozdrawiam Krzys
Awatar użytkownika
Kozichwost
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1477
Rejestracja: 2006-04-11, 19:24
Lokalizacja: Polska

Post autor: Kozichwost »

Umowę możesz sobie spisać nawet na kolanie ważne, żeby była data, miejsce, kto sprzedaje, kto kupuje, co jest sprzedawane(kupowane) łącznie z numerami, NIP-y Pesel-e no i kwota. Podatek od czynności cywilno-prawnych to 2% wartości pojazdu i nie płaci się jeśli cena pojazdu jest mniejsza niż 1000 zł.
Awatar użytkownika
tom2212
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2949
Rejestracja: 2011-02-13, 22:02
Lokalizacja: CB

Post autor: tom2212 »

no dokładnie i gdzieś słyszałem że powyżej jakiegoś wieku też już się nie płaci.
Awatar użytkownika
arturromarr
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 1633
Rejestracja: 2006-07-03, 14:19
Lokalizacja: Łódź

Post autor: arturromarr »

Pewnie w każdym urzędzie jest inaczej, ale u nas w Łodzi kwota w umowie nie znaczenia (chyba że akurat jest wysoka).
Przy normalnych autach sprawdzają cenę jako średnią krajową z takiej książeczki.
Zastanawiałem się co pani zrobi w przypadku Syreny a ona uruchomiła neta i zaczęła sobie przeglądać ogłoszenia i na tej podstawie przyjęła wartość.
Jak się komuś nie podoba to zawsze możne powołać rzeczoznawcę, ale jak on przyzna racje urzędowi to za niego zapłaci.
Awatar użytkownika
Yanosik
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 1707
Rejestracja: 2008-07-06, 13:03
Lokalizacja: Piła

Post autor: Yanosik »

arturromarr pisze:Jak się komuś nie podoba to zawsze możne powołać rzeczoznawcę, ale jak on przyzna racje urzędowi to za niego zapłaci.
No nie całkiem. Mozesz się nie zgodzic na kwotę co Ci pracownik urzędu (na ogól ograniczona baba) zaproponuje, wtedy to urząd bierze rzeczoznawcę. Jeśli wartosć wyceny będzie o ileś tam % większa niż ta z umowy to musisz zaplacić za wycenę, jesli nie, to płaci mu urzad. Przy syrenie wątpie by niepokoili rzeczoznawcę. Zresztą jak będziesz kupował za cene do 1000zł, to wogóle do skarbowego nie musisz iść, nie podlego to opadatkowaniu.

Kiedys miałem sytuację, że kupiłem auto w kiepskim stanie za ok 1/3 wartosci. I miałem na umowie cene jaką zaplaciłem. Babka do ksiązeczki i proponuje mi cene rynkową i romowa wyglądała tak (kwoty przykładowe):
-Wartość tego samochodu wynosi 5000zł, proponuję wiec Panu 4500.
-Kupiłem samochód za 1900 i tyle jest warty.
-To ja wezwę rzeczoznawcę i jesli wyceni powyżej XX% więcej niz 1900 to musi Pan za niego zapłacić.
-To niech Pani wzywa, napewno na więcej nie wyceni.
..chwila zadumy..
-To niech pan dopisze w PCC, czemu taka wartosć (zły stan techniczny, braki itp)
I koniec tematu.
I get up at seven, yeah,
and I go to work at nine.
I got no time for livin'.
Yes, I'm workin' all the time.
Awatar użytkownika
zzr2320
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 565
Rejestracja: 2010-04-23, 08:33
Lokalizacja: Gurny Ślonsk

Post autor: zzr2320 »

Ale jeszcze jest druga strona medalu: ewentualne roszczenia z tytułu wypłaty niskiego odszkodowania po wypadku będą ustalane m.in. na podstawie ceny z umowy (gdyby ubezpieczalnia zaniżała kwotę do wypłaty, to możesz żądać więcej, bo auto jest więcej warte, bo za tyle i tyle je kupiłeś, bo masz to na umowie).
...po prostu Zipa
Awatar użytkownika
Yanosik
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 1707
Rejestracja: 2008-07-06, 13:03
Lokalizacja: Piła

Post autor: Yanosik »

zzr2320 pisze:Ale jeszcze jest druga strona medalu: ewentualne roszczenia z tytułu wypłaty niskiego odszkodowania po wypadku będą ustalane m.in. na podstawie ceny z umowy
No nie do końca sie zgodzę. tyle auto było warte w momencie zakupu. Czy moja 103 jest warta 1500zł, bo tyle mam na umowie z 2007roku?
I get up at seven, yeah,
and I go to work at nine.
I got no time for livin'.
Yes, I'm workin' all the time.
krzysosw
-#Nowy nabytek forum
-#Nowy nabytek forum
Posty: 39
Rejestracja: 2011-06-25, 16:51
Lokalizacja: OSW

Post autor: krzysosw »

tom2212 pisze:no dokładnie i gdzieś słyszałem że powyżej jakiegoś wieku też już się nie płaci.
jaki to wiek dokładnie...?syrka jest z 74r.

co do umowy to wole wydrukować gotowca, ponieważ pisze jak ,,kura pazurem'':Djak to moja nauczycielka z pod. mawiała...
to praktycznie mogę skrócić tego gotowca o te pare paragrafowy czy lepiej je zachować?
weźcie coś doradźcie:P
2% z 2500 t o 50pln,niby nie wiele ale jaki głupim prawem mam płacić państwu za coś na c sam zarobiłem?to juz wole wpisać 900pln na umowie i mieć spokój:p

POZD
Awatar użytkownika
Yanosik
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 1707
Rejestracja: 2008-07-06, 13:03
Lokalizacja: Piła

Post autor: Yanosik »

Wiek pojazdu nie ma znaczenia. Tylko jego wartość.
I get up at seven, yeah,
and I go to work at nine.
I got no time for livin'.
Yes, I'm workin' all the time.
Awatar użytkownika
105L `79
-#Junior
-#Junior
Posty: 145
Rejestracja: 2008-06-23, 08:31
Lokalizacja: łódzkie

Post autor: 105L `79 »

dokładnie, wiek pojazdu nie ma znaczenia. Kiedy ja poszedłem z umową kupna-sprzedaży do urzędu skarbowego, pani w okienku popatrzyła na umowę, otworzyła magiczną książeczkę i stwierdziła, że nic nie płacę podatku bo ona w książce nie ma syreny. Po czym podbiła umowę, podpisała i koniec. Tak zostałem potraktowany. :)

Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ