HAMULCE TYŁ- czyli jak sobie radzić PONY007

Czyli konkretne porady, fotorelacje, jak wykonać daną czynność (wymiana krzyżaka, żarówki itp)
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
PONY007
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1275
Rejestracja: 2008-04-06, 12:20
Lokalizacja: Kalisz

HAMULCE TYŁ- czyli jak sobie radzić PONY007

Post autor: PONY007 »

Chciałem przedstawić kilka porad na temat hamulców tylnej osi w Syrenie. W przeciwieństwie do przednich jest z nimi dużo kłopotu, które potrafią mocno napsuć krwi. Ja ze swoimi męczyłem się niesamowicie, rozkręcałem cały ten bajzel tyle razy, że sprężynę szczęk nauczyłem się zakładać w mgnieniu oka:)

Do rzeczy. Problem wynika z kilku rzeczy, po części błędów konstrukcyjnych (można było zastosować gumeczki z otworem, takie jak chociażby w 126p), złej jakości gumy i błędów montażu...
Ale ogólnie problem jest w tym (po prawej stronie):
Obrazek
:klnie :fire

Gumeczka ma za zadanie uszczelnić cylinder i nie dopuścić do wycieku płynu i koić nerwy właściciela samochodu. Jednak NIE ZAWSZE TAK JEST. Przyczyn jest wiele:

- gumka uszkodzona (wytarta, pęknięta, udziubana)
- gumka źle wykonana (musi mieć idealny kształt okrągły, kołnierz odpowiednio szeroko wywinięty- za dużo i za mało źle) ale który producent by się tym przejmował? Panie to tylko Syrena!
- gumka wykonana ze złej gumy (???) za twarda nie będzie dobrze przylegać, za miękka odkształci się co opiszę niżej. Najlepiej jakby twarda była w części centralnej i miękka po bokach- marzenie.
- źle dobrana twardość sprężyny
- skorodowany cylinderek

JAK SOBIE RADZIĆ i zrobić dobrze za pierwszym razem?

Po pierwsze kupić nowe gumki, najlepiej dwukrotną potrzebną ilość, z których wybierzemy czterech kandydatów nominowanych do montażu.

Ja wcześniej kombinowałem, docierałem lekko gumeczki papierem 1500 żeby były matowe, maczałem kołnierz na głębokość 2mm w benzynie żeby się rozszerzyła- no partyzantka i czary mary były.

Wybraliście już te idealne? Okrągłe, bez uszkodzeń, elastyczne, z dużym kołnierzem?

Cylinderek w Syrenie ma średnicę 22mm (poprawicie jak trzeba bo piszę z pamięci), musimy wybrać się do sklepu śrubowego, lub poszukać po garażu, piwnicy...

Szukamy tego (podkładka koronkowa):
Obrazek
Ja znalazłem takie starszego typu, pod łby śrub łączących blachy, mniejszy otwór - to ważne, żeby dobrze pasowała do sprężyny, całkowita średnica powinna wynosić ok 20mm, tak żeby weszła do kołnierza gumki. Trzeba sobie dopasować. Najlepiej jakby była w miarę cienka i wypukła, wtedy ładnie się ułoży.

Oczywiście potrzebujemy czterech sztuk pod każdą gumkę.

1.Powinniśmy skontrolować stan gładzi cylinderka, jeśli posiada małe plamki rdzy należy go lekko przeszlifować ( papier wodny 800, 1500) naśladując ruchy honownicy.

2.Warto delikatnie rozciągnąć sprężynę.

3. Posmarować lekko gładź płynem hamulcowym

4. Zmontować wszystko do kupy pilnując, żeby żadna z podkładek koronkowych się nie wyślizgnęła- można je delikatnie podkleić super glue do sprężyny- ale dacie rade

Żeby trochę pokazać o czym ja tu mówię wykonałem kilka prowizorycznych rysunków:

Tak chciał konstruktor:
Obrazek

Ale najczęściej jest tak:
Obrazek
(właśnie dlatego nie warto rozciągać sprężyny jak się nie ma podkładki- tylko pogorszy sprawę) sprężyna odkształca gumę i powoduje mniejszy docisk do ścianek cylinderka

Ja proponuje to:
Obrazek
Czerwone to oczywiście podkładka koronkowa, która rozpycha kołnierz gumki i znakomicie go uszczelnia.

Pomysł nie jest mój, starszy mechanik chyba bardzo chciał żebym się czegoś sam nauczył, cytuję "do hamulców to trzeba dorosnąć" HA! W końcu sobie poradziłem.

Jakby co to pytać. Pozdrawiam:)

BTW. Temat o ręcznej pompce paliwa bardzo spadł, a niektórzy pytali się czy działa itp. Działa i to znakomicie, jestem bardzo zadowolony. http://syrena.gminanekla.pl/forum/viewtopic.php?t=11910
Robota musi być wykonana dobrze, a nie źle!
http://odrdzewiacz.fora.pl/
Forum ODRDZEWIACZ pojazdy zabytkowe- rzemiosło, fotoporadniki, techniki renowacji,odnawianie krok po kroku, remonty, technologie www.facebook.com/ForumOdrdzewiacz
Awatar użytkownika
anabol
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 3145
Rejestracja: 2008-11-17, 12:10
Lokalizacja: Białobrzegi n Pilicą
Kontakt:

Post autor: anabol »

Pony dobra robota- ja zrobiłem kiedyś podobnie i potwierdzam nie cieknie :ok3
O czystość forumowych szeregów dbają specjalnie przeszkoleni funkcjonariusze spraw wewnętrznych - moderatorzy.

>wujek Sławek<
Awatar użytkownika
CZESIO1958
-#Stara Gwardia
-#Stara Gwardia
Posty: 4293
Rejestracja: 2009-06-07, 19:20
Lokalizacja: Mysłowice

Post autor: CZESIO1958 »

Przemyślane i z głową zrobione :ok3
Ma działać :helm
motomania na luzie
Awatar użytkownika
Wojt
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2042
Rejestracja: 2005-05-02, 12:45
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Wojt »

A krawędzie podkładki nie tną tłoczka? :>
...no i poszedł biedaczysko, po szerokim szukać świecie czegoś, co jest bardzo blisko.
Awatar użytkownika
marcys
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 1540
Rejestracja: 2005-06-15, 21:31
Lokalizacja: Bielsko-Biała/Żywiec

Post autor: marcys »

Siedze w robocie i fotek nie widze. ale z tekstu sie domyslam ze chodzi o wew. uszczelnienie tloczka... w razie braku podkladek...sie wklada monete 1 gr i po klopocie ;) znam takie sarny co oblecialy pol europy na tym ;)
I guma sie nie pociela - bo gruba jest.
105L 80' "Helena"
104 66' "Zośka"
104 69' "Baśka" sprzedana
WSK'85 "Wieśka"
126p 78' "żótłek"
Niewiadów N126E'83 "zapiekanka"
Jeep Cherokee ' 91 "brudas"
Peugeot J5 Knaus '91
Bielski klub? nie polecam :(
Mariusz
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2197
Rejestracja: 2006-01-05, 19:10
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Post autor: Mariusz »

jeśli masz na myśli tą taką białą :helm
to dalej nie pocieka
:ok3
SyrenaBielskoklub
zapraszam też na:
www.martech.bielsko.pl
www.polmozbytbielsko.pl pierwszy i jedyny prawdziwy sklep z częściami do Syreny.
Awatar użytkownika
Tomasz
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2334
Rejestracja: 2006-11-21, 11:38
Lokalizacja: Bełdów

Post autor: Tomasz »

A u mnie nie ma żadnych podkładek i nie cieknie - odpukać... :helm

no ale pomysł :ok3 :piwo:
Awatar użytkownika
CZESIO1958
-#Stara Gwardia
-#Stara Gwardia
Posty: 4293
Rejestracja: 2009-06-07, 19:20
Lokalizacja: Mysłowice

Post autor: CZESIO1958 »

Mam Tylny cyl. do Alfy 145 i odnoszę wrazenie ze mam BARDZO zblizone rozmiary jak ten z Syreny. Mógł by ktoś strzelić Fotkę mocowania i wymiary np. rozstaw śrub itd.
motomania na luzie
ODPOWIEDZ