Koniec zniżki w PZU z kartą PZMot

Porady prawne. Rejestracja, żółte blachy, przeglądy.
Awatar użytkownika
Dawdzio
-#Nowy nabytek forum
-#Nowy nabytek forum
Posty: 95
Rejestracja: 2017-08-19, 22:21
Lokalizacja: Chojnów

Koniec zniżki w PZU z kartą PZMot

Post autor: Dawdzio »

Trafiłem na takowy artykuł:
https://spidersweb.pl/autoblog/koniec-z ... sykow-pzu/
Zarządza tym, z pewnością znany wielu, "Z. Łomnik", więc lipnej wiadomości raczej by nie przepuścił. Mimo to wolę zapytać w miejscu, które stawiam za wzór porad prawnych z dziedziny motoryzacji: czy to prawda?

Ta zniżka ratuje mnie przed czterokrotnym płaceniem durnej zwyżki za wiek (Komar, Jawa 50, WSK, Trabant), bo przecież, w przypływie młodocianej głupoty, mogę wjechać Trabantem w jarmark bożonarodzeniowy (pomińmy to, co zostałoby z Trabanta... ). Zresztą nawet mimo jej braku koszt ubezpieczenia czegokolwiek woła o pomstę do nieba, ale nie o tym jest ten temat.
Awatar użytkownika
Marek.K.
-#Stara Gwardia
-#Stara Gwardia
Posty: 3989
Rejestracja: 2010-12-19, 17:41
Lokalizacja: Winda

Post autor: Marek.K. »

Spokojnie. Jest wiele sprzecznych informacji. Dajcie czas dla Motonity
Gaz gaz gaz , wciskam do dechy gaz ,
Gaz gaz gaz , słychać syreny wrzask .


"Ja jestem chłop z Mazur,
I tak wołajcie na mnie - chłop z Mazur."
http://www.youtube.com/watch?v=OGXvxtiMOew :D
DizzyX
młody syreniarz
młody syreniarz
Posty: 288
Rejestracja: 2011-09-17, 16:10
Lokalizacja: Końskie

Post autor: DizzyX »

Marek.K., niestety, informacja jest najprawdopodobniej prawdziwa.
Potwierdził ją PZMot na swoim fanpage na facebooku, na stronie internetowej w informacjach o karcie zniknął podpunkt o zniżce 70% na samochody 25+

https://pzm.pl/karta/

Wkleję tu to, co napisałem na innym forum:
Z jednej strony PZU nie ma się co dziwić. Zwróćcie uwagę, że w 2019 na zniżkę zaczynałyby łapać się samochody z 1994 roku. Jeszcze sporo takich samochodów po prostu porusza się po drogach - nie tylko osobówek, ale i dostawczaków. Te samochody mogłyby śmiało korzystać ze zniżek, co tworzy duże ryzyko. Promocja od początku kierowana była do zabytków, które z założenia jeżdżą mniej, więc i ryzyko kolizji (i wypłaty odszkodowania) jest niższe.

Faktem jest to, że wymogiem mają być żółte tablice - i koniec. W ten sposób chcą robić pewnie odsiew, by zniżka była tylko dla zabytków wpisanych do ewidencji, by nie korzystały z niej starsze samochody, którymi ludzie jeżdżą na co dzień.
Awatar użytkownika
Dawdzio
-#Nowy nabytek forum
-#Nowy nabytek forum
Posty: 95
Rejestracja: 2017-08-19, 22:21
Lokalizacja: Chojnów

Post autor: Dawdzio »

Niestety powiem wiecej: informacja jest prawdziwa w 100%.
Chwilę po założeniu tematu poleciałem do PZU z nadzieją, że kontynuacja ubezpieczenia także przedłuża zniżki (przepisałbym na siebie jeszcze jeden wynalazek). Porozmawiałem chwilę, miałem przed oczami druk, w którym wszystko jest opisane. Zniżka będzie na pojazdy zarejestrowane jako zabytkowe oraz na starsze niż 25 lat uznane przez konserwatora za historyczne (czy jakoś tak, nie wiedzieli o co z tym chodzi, moim zdaniem autor miał na myśli wpis do dowodu, ale bez "żółtych tablic").
Pytałem czy mogę prosić o ksero, ale niestety jest to wewnętrzny dokument i "niedasie".

Szkoda tylko, że wylewają dziecko z kąpielą. Mam te moje cztery zabytki, ani jeden nie jest i nie będzie na żółtych. Szczególnie, że latam nimi bez skrępowania słońce czy deszcz, lato czy zima. I wiem, że nie jestem sam z takim podejściem do tematu "żółtych tablic", niekoniecznie powodem musi być codzienne użytkowanie takiego auta. Zamiast kasować wszystko lepiej byłoby wprowadzić jakieś stałe ograniczenie, a wogóle najlepiej byłoby zostawić to w spokoju.

TO BYŁ TEN DOKUMENT:
Obrazek
Awatar użytkownika
suchy
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 1583
Rejestracja: 2009-01-06, 15:29
Lokalizacja: Kielce

Post autor: suchy »

Czyli rzeczoznawcy nabiją sobie kabzę, ale dzięki takiej opinii można nie płacić OC w pojeździe 25-40 lat jak się nie jeździ. Tak, że nie ma tego złego.
Syrena 105L 1980
1938 NSU 251 OSL
1956 Iż 49
1962 Junak M10
1979 2x Jawa Mustang
197... Komar
Awatar użytkownika
PrzemekP
-#Junior
-#Junior
Posty: 125
Rejestracja: 2008-03-24, 10:22
Lokalizacja: Cieszyn
Kontakt:

Post autor: PrzemekP »

PZM rozsyłał wczoraj czy dziś na mejla.
ZMIANA ZASAD UDZIELANEJ PRZEZ PZU ZNIŻKI DLA SAMOCHODÓW STARSZYCH NIŻ 25 LAT

Szanowni Państwo

Z przykrością informujemy, że zgodnie z decyzją PZU z dnia 14.12.2018r., od dnia 19.12.2018r., ulegają zmianie zasady przyznawania zniżki na ubezpieczenie OC dla pojazdów „Zabytkowych”.

Zgodnie z tymi zasadami zniżka ma zastosowanie:
„Wyłącznie przy zawieraniu nowych i wznowionych umów ubezpieczenia, o których mowa w ust.1, jeżeli pojazd posiada, tzw. „żółte tablice” rejestracyjne (z pięcioma znakami) oraz spełniony jest przynajmniej jeden z następujących warunków:
1) jest pojazdem zabytkowym w rozumieniu przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym – czyli pojazdem, który na podstawie odrębnych przepisów został wpisany do rejestru zabytków lub znajduje się w wojewódzkiej ewidencji zabytków, a także pojazdem wpisanym do inwentarza muzealiów, zgodnie z odrębnymi przepisami;
2) jest pojazdem mającym co najmniej 25 lat i uznany jest przez uprawnionego rzeczoznawcę samochodowego za pojazd unikatowy lub mający szczególne znaczenie dla udokumentowania historii motoryzacji.”

W celu uzyskania szczegółowych informacji bardzo prosimy o kontakt z Waszym agentem PZU.
Mając na uwadze to, że wielu członków PZM, nie posiadających samochodów określonych wyżej, a starszych niż 25 lat korzystała dotychczas z tej zniżki, będziemy proponować PZU przywrócenie dotychczas obowiązujących zasad.
No cóż... Dobra zmiana w akcji...
Pozdrawiam
www
Awatar użytkownika
Dawdzio
-#Nowy nabytek forum
-#Nowy nabytek forum
Posty: 95
Rejestracja: 2017-08-19, 22:21
Lokalizacja: Chojnów

Post autor: Dawdzio »

Mając na uwadze to, że wielu członków PZM, nie posiadających samochodów określonych wyżej, a starszych niż 25 lat korzystała dotychczas z tej zniżki, będziemy proponować PZU przywrócenie dotychczas obowiązujących zasad.
Jedyna nadzieja w PZM. Będą walczyć. Nie mają wyjścia, bo od jutra wykres ilości członków będzie jak równia pochyła. Z pewnością nie wszyscy, ale zdecydowana większość była tam jedynie dla zniżek.
Awatar użytkownika
SyrHarMer
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2516
Rejestracja: 2015-12-29, 18:13
Lokalizacja: Wolsztyn

Post autor: SyrHarMer »

Dawdzio, Tak jest dla zniżek ! Ja też ! A mam trochę tych pojazdów powyżej 25 lat !
MB 190/91, MB 100 D/92, Syrena 101/61, Syrena 105/74 :klnie
Roman roman.bloszyk@gmail.com 799 860 545

KATALOGI CZĘŚCI ZAMIENNYCH
Syrena 100, 101, 102 na płycie CD
Wydanie I 1959r i wydanie II 1962r

KOSZULKI Z NADRUKIEM
Dla Syreniarzy - wszystkie modele i roczniki
i dziewęć pozostałych aut z PRL
czeresss
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1263
Rejestracja: 2016-01-09, 07:29
Lokalizacja: Wiśniowa

Post autor: czeresss »

Zgadza się.
31 kończyi się OC na Jadę.
Mój agent zadzwonił do mnie wczoraj i szybko wznowił mi umowę jeszcze na starych zasadach.
Czy to Ptak? Samolot? Nie! To Syrena szosą mknie.

http://syrena.gminanekla.pl/forum/viewt ... sc&start=0
Awatar użytkownika
PrzemekP
-#Junior
-#Junior
Posty: 125
Rejestracja: 2008-03-24, 10:22
Lokalizacja: Cieszyn
Kontakt:

Post autor: PrzemekP »

Dawdzio pisze:Jedyna nadzieja w PZM. Będą walczyć.
Tja... Widać właśnie jak są ogarnięci, skoro o tej zmianie dowiedzieli się tydzień przed. Taki to partner do rozmów dla PZU.
Swoją drogą ciekawe zagranie leśnych dziadków. Umowa była tak skonstruowana, że powodując zdarzenie traciło się tę zniżkę. W związku z czym zakładam, że każdy starał się jeździć ostrożniej = nie powodował zdarzeń = nie trzeba było płacić odszkodowań. Co ciekawsze mają bilans dodatni oraz z tego co się orientowałem zeszli trochę w dół ze składkami. Wnioski są dwa:
1) komuś nie po drodze z logiką, ale tam rządzi pis więc tego nie pojmiesz
2) kasy w budżecie/na dywidendę już tak brakuje, że ssą skąd się da
Pozdrawiam
www
DizzyX
młody syreniarz
młody syreniarz
Posty: 288
Rejestracja: 2011-09-17, 16:10
Lokalizacja: Końskie

Post autor: DizzyX »

Po całym dniu różnych stwierdzeń dochodzę do wniosku, że to chyba PZMot przespało temat, być może nawet nie negocjowali myśląc, że kolejny rok umowa z PZU przejdzie bez zmian.

PZU szuka kasy, bo kasa im przez tą zniżkę realnie ucieka. Kiedyś o tej zniżce wiedzieli głównie zainteresowani posiadacze aut zabytkowych, później dzięki Facebookowi itp. informacja ta stała się bardziej powszechna. Ludzie kupowali specjalnie karty PZMot tylko po to, żeby mieć zniżkę.
Oni sobie od początku kalkulowali tą promocję na pewien odsetek umów, z roku na rok jednak mogły z niej korzystać coraz młodsze auta. Od 2019 mogłyby z niej korzystać auta do 1994 roku, a takich jeździ po drogach bardzo dużo, zwłaszcza w mniejszych miastach - tych aut jest jeszcze naprawdę sporo. Co prawda w przypadku szkody delikwent traci tą zniżkę przy następnej polisie, ale bądźmy szczerzy - ucieka wtedy z PZU do tańszego Towarzystwa Ubezpieczeniowego. A odszkodowanie wypłacić trzeba.

Ja nie piszę, że to było złe, czy że ludzie robili źle - promocja była, to korzystali, mieli do tego prawo, zwłaszcza że często sami agenci proponowali zniżkę i nie sprawdzali, czy właściciel posiada kartę PZMot lub AK. Widać to po komentarzach na różnych grupach na facebooku.

Wiadome było, że to kiedyś minie, pytaniem było - kiedy. Cóż, myślałem (miałem nadzieję), że to jeszcze potrwa. Sam chciałem kupić starsze auto na dojazdy do pracy i wykorzystać zniżkę ;) Ktoś kiedyś na górze pomyślał, że auta w Polsce będą młodnieć, ale niestety przeliczył się, dlatego od tego odeszli i zawęzili gardło w tak drastyczny sposób.

A wystarczyłoby, żeby PZMot wynegocjowało np. zmianę limitu wieku na 30 czy 35 lat, wtedy duża część by tej zmiany nie odczuła...
Awatar użytkownika
motonita
Moderator
Moderator
Posty: 7472
Rejestracja: 2006-12-26, 08:53
Lokalizacja: Stalowa Wola
Kontakt:

Post autor: motonita »

działam, dajcie mi tydzień
Twoj symbol WSK twój bak słodko zaokrąglony...

Dewiacji posiadania nie da się wyleczyć

mój mail:
motonita@syrena.biz
Awatar użytkownika
Dawdzio
-#Nowy nabytek forum
-#Nowy nabytek forum
Posty: 95
Rejestracja: 2017-08-19, 22:21
Lokalizacja: Chojnów

Post autor: Dawdzio »

Ale właśnie cały ich problem, o którym zdają się nie zdawać sobie sprawy, polega na tym, że nikt nie zostanie w PZU, jeżeli nie będzie mu się to opłacać. Koniec zniżki = koniec ubezpieczania się w PZU. Ani mi się śni zostać tam, skoro ktoś inny zaproponuje mi znacznie niższą stawkę haraczu za ochronę.
A najprawdopodobniej w zarządzie policzyli ile to milionów zyskają, gdy odbiorą ludziom zniżkę PZM i wcielili to w życia na zasadzie: "a teraz szybko, zanim dotrze do nas, że to bez sensu".


To ptak? To samolot? Nie, to ON! Motonita! :D
Awatar użytkownika
motonita
Moderator
Moderator
Posty: 7472
Rejestracja: 2006-12-26, 08:53
Lokalizacja: Stalowa Wola
Kontakt:

Post autor: motonita »

działam, dajcie mi tydzień

i nie narzekajcie... tu chodzi o co innego
Twoj symbol WSK twój bak słodko zaokrąglony...

Dewiacji posiadania nie da się wyleczyć

mój mail:
motonita@syrena.biz
Awatar użytkownika
Kangur
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 395
Rejestracja: 2011-06-14, 16:53
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: Kangur »

Przywrócić zniżkę! choćby dajmy na to, dla pojazdów do 1983 roku :D czyli wszystkie Syreny się załapią! :P
(przy okazji mój najmłodszy okaz- Łada rocznik 82 też się załapie.. ha) :>



:wink:
"Syrenę skonstruowaliśmy w warunkach trudnych. Jest ona kompromisem (..) stanowi więc niejako produkt uboczny i tylko w ten sposób mogła się ukazać" Mgr inż. Karol Pionnier
ODPOWIEDZ