Taniec z Gwiazdami z biura Wojew. Konserwatora Zabytków

Porady prawne. Rejestracja, żółte blachy, przeglądy.
DizzyX
młody syreniarz
młody syreniarz
Posty: 288
Rejestracja: 2011-09-17, 16:10
Lokalizacja: Końskie

Post autor: DizzyX »

motonita, Ty walczyłeś coś z Kielcami? Sprawa do przepchnięcia czy tylko z opinią rzeczoznawcy?
Awatar użytkownika
motonita
Moderator
Moderator
Posty: 7472
Rejestracja: 2006-12-26, 08:53
Lokalizacja: Stalowa Wola
Kontakt:

Post autor: motonita »

WALCZE, PRZEPYCHAM, BEZ OPINII TYLKO MUSISZ MIEĆ IDEAŁ KARTE (PODAJŻE)
Twoj symbol WSK twój bak słodko zaokrąglony...

Dewiacji posiadania nie da się wyleczyć

mój mail:
motonita@syrena.biz
DizzyX
młody syreniarz
młody syreniarz
Posty: 288
Rejestracja: 2011-09-17, 16:10
Lokalizacja: Końskie

Post autor: DizzyX »

motonita, pytam, bo kartę mam zrobioną, tylko kurcze martwi mnie wniosek, bo we wniosku jest wymagana opinia rzeczoznawcy - i pewnie o to odwalą.
Ale spróbować nie zaszkodzi...
Awatar użytkownika
Lech
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 609
Rejestracja: 2008-06-06, 22:41
Lokalizacja: Ruda Śląska

konserwator zabytków

Post autor: Lech »

taaakkkk, w ubiegłym roku tj 2017 udało mi się wpisać, a właściwie przekonać konserwatora zabytków o wpisanie mojej Syreny a właściwie włączeniu karty ewidencyjnej pojazdu do ewidencji zabytków ruchomych województwa śląskiego, trwało to kilka miesięcy, najpierw nie ten wzór "białej karty" potem nie taki rozmiar papieru, nie taka gramatura, za mało w części opisowej itd.. itd.. aż w końcu że obramowania nie mieszczą się na formacie A3... ponieważ miałem i mam w planie dalej wpisywać zabytki, postanowiłem polubownie, zadzwoniem do "sympatycznego" jednak wszystkomogącego pana, iiiii po kilku minutach uzyskałem pozwolenie na przesłanie wzoru e-mailem do zaakceptowania!!!! cóż za miły człowiek (okazało się) posprawdzał lub nie, ale powiedział mi prostemu użytkownikowi Syreny - JEST OK!!! tak dowartościowany człowiek otrzymał wydrukowaną wcześniej zaaprobowaną kartę i dokonał wpisu, z drugim autkiem poszło o 12 miesięcy szybciej, bo już wiedziałem, że najpierw telefon z prośbą, potem e-mail i już za miesiąc drugie autko zostało "klepnięte", ze smutkiem muszę stwierdzić, że odkąd brak opini rzeczoznawcy wszystko idzie jak po grudzie a powinno być łatwiej, kolejny problem to wydział komunikacji, ale tutaj odbijam się jak od ściany i jeśli wpisane auto do rejestru musisz mieć żółte tablice, przynajmniej ja w moim urzędzie tak mam, może (raczej na pewno) mnie nie lubią a ja mam dosyć i mi się nie chce
Hurraa mam piękną 105L 1980
Awatar użytkownika
Wojt
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2041
Rejestracja: 2005-05-02, 12:45
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Wojt »

Czytając Wasze wpisy to dochodzę do wnioku, że Kraków to "raj na ziemi" pod tym względem. Zarówno z WSK jak i Syrenką nie było najmniejszych problemów. Wszystko załatwione praktycznie "od ręki". U konserwatora 3 tygodnie - i wpis przyszedł pocztą do domu, bez żadnych kosztów, a w WK w tym samym dniu miałem w ręce tablice i pozwolenie czasowe, po 2 tygodniach stały dowód.

[ Dodano: 2018-03-16, 22:04 ]
Ale może to Jacek ich już wcześniej "poustawiał" odpowiednio :grinser
...no i poszedł biedaczysko, po szerokim szukać świecie czegoś, co jest bardzo blisko.
Awatar użytkownika
Supermen
-#Junior
-#Junior
Posty: 173
Rejestracja: 2007-11-15, 08:15
Lokalizacja: Chojnice

Post autor: Supermen »

Widelec
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 591
Rejestracja: 2015-10-16, 22:24
Lokalizacja: Mazowsze

Post autor: Widelec »

Właśnie o ten drugi projekt mi chodziło.
Patrzcie na art. 1 pkt 14 - str. 11.
czeresss
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1263
Rejestracja: 2016-01-09, 07:29
Lokalizacja: Wiśniowa

Post autor: czeresss »

:/
Projekt jakiejś p. Agnieszki Filipek utworzony 15 III 2018.
Ciekawe kiedy go klepną i kiedy wyjdzie w życie.
Może jeszcze uda mi się bez rzeczoznawcy.

Ps. Choć pierwszy projekt jest datowany na 10 lipca 2017, a drugi na 27 grudnia 2917, więc może to jeszcze potrwa zanim zmiany wejdą w życie.


Jeszcze jedna rzecz mnie nurtuje.
Cały temat opiera się o problemy u Konserwatora Zabytków w związku z rządaniem opinii rzeczoznawcy.

Natomiast zmiany w przepisach dotyczą Prawa o ruchu drogowym a dokładnie kwestii "Pojazdy: Warunki dopuszczenia pojazdów do ruchu".

Tu stara (obowiązującą wersja) prawa:
"Art. 72.
1. Rejestracji dokonuje się na podstawie:
1) dowodu własności pojazdu lub dokumentu potwierdzającego powierzenie pojazdu, o którym mowa w art. 73 ust. 5;
2) karty pojazdu, jeżeli była wydana;
Itd.....

2b. W przypadku pojazdu zabytkowego, zamiast dowodu rejestracyjnego, dopuszcza się przedstawienie oświadczenia właściciela pojazdu, złożonego pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania, że nie posiada dowodu rejestracyjnego.
3. Dodatkowo wymaga się dokumentu potwierdzającego spełnienie wymagań, o których mowa w art. 2 pkt 39 – w stosunku do pojazdów zabytkowych."

Projekty nowelizacji przewiduje:
"14) w art. 72:
a) w ust. 2 pkt 8 otrzymuje brzmienie:
„8) pojazdu, o którym mowa w art. 81 ust. 4 pkt 1 - w zakresie ust. 1 pkt 4.”,
b) ust. 3 otrzymuje brzmienie:
„3. Dodatkowo wymaga się dokumentów potwierdzających spełnienie
wymagań, o których mowa w art. 2 pkt 39 - w stosunku do pojazdów
zabytkowych. Dokumentem potwierdzającym spełnienie wymagań, o których
mowa w art. 2 pkt 39 jest pisemna opinia rzeczoznawcy samochodowego, o
którym mowa w art. 79a.”

Reasumując -
"U S T AWA z dnia 23 lipca 2003 r.o ochronie zabytków i opiece nad zabytkam" się nie zmienia, więc u konserwatora w dalszym ciągu nie mają prawą wołać o opinię rzeczoznawcy.

Co za niesprawiedliwość dziejowa - w WK nie było problów z rejestracją (a przynajmniej nikt takowych nie sygnalizował) i tam po wejściu w życie noweli trzeba będzie nieść opinię.

Zwracam na to uwagę, bo chęć wpisu do rejestru zabytków nie jest tożsama z późniejszą rejestracją na żółte tablice.
Jeśli źle to rozumiem, to poprawcie.

Mam nadzieję, że jeszcze zdążę przed wejściem w życie nowych przepisów z moją Syreną, ale nawet jeśli nie zdążę, to dla ZASADY u konserwatora będę walczył bez podawania im opinii rzeczoznawcy (nawet gdy ją będę miał).
Czy to Ptak? Samolot? Nie! To Syrena szosą mknie.

http://syrena.gminanekla.pl/forum/viewt ... sc&start=0
Awatar użytkownika
PrzemekP
-#Junior
-#Junior
Posty: 125
Rejestracja: 2008-03-24, 10:22
Lokalizacja: Cieszyn
Kontakt:

Post autor: PrzemekP »

Niejako nawiązując do tego co tu czytam:
Umówmy się – życie za PRLu było na swój sposób prostsze
Jeżeli chciałeś np. zbudować dom, to nie musiałeś obawiać się procedur, ryzyka odmowy i tak dalej. Wiedziałeś, że musisz iść do tego i tego faceta, dać mu łapówkę i pozwolenie miałeś. A bez łapówki nawet nie składałeś stosownego wniosku, bo nie było po co. Kończąc szkołę wiedziałeś kim będziesz w przyszłości, bo nie było wielkiego wyboru robić cokolwiek innego niż standardowa robota dla ludzi z Twoim wykształceniem. Własna inicjatywa i poleganie na swojej przedsiębiorczości? Zapomnij. A jeżeli Twój dzieciak wylądował w szpitalu, bo potrącił go pijany synek lokalnego komendanta SB? Jak poszedłeś i łaskawie przeprosiłeś to nie dosyć, że dzieciak nie będzie miał procesu za spowodowanie wypadku, to może i łaskawy pan rzuci nawet kilkaset złotych na leki i pomoże załatwić wózek inwalidzki.
Skoro wracamy, jak widać na każdym kroku, do starych rozwiązań może ktoś już wprost zapytał budżetowego pastucha na stanowisku konserwy: cieciu ile za ten wpis bez zbędnego pier*** i marnowania mojego czasu?
BTW prawda to że na ślunsku wielmożny pan podciągnął granicę z 25 do 30 lat?
Pozdrawiam
www
Awatar użytkownika
motonita
Moderator
Moderator
Posty: 7472
Rejestracja: 2006-12-26, 08:53
Lokalizacja: Stalowa Wola
Kontakt:

Post autor: motonita »

ciągnąć to on możę :P

sorki tak mi sie skojarzyło :) czy w ustawie jest gdzieś wiek napisany ?
Twoj symbol WSK twój bak słodko zaokrąglony...

Dewiacji posiadania nie da się wyleczyć

mój mail:
motonita@syrena.biz
Awatar użytkownika
PrzemekP
-#Junior
-#Junior
Posty: 125
Rejestracja: 2008-03-24, 10:22
Lokalizacja: Cieszyn
Kontakt:

Post autor: PrzemekP »

motonita pisze:ciągnąć to on możę :P
sorki tak mi sie skojarzyło :) czy w ustawie jest gdzieś wiek napisany ?
Dobra zmiana nawet tutaj...
Czy każdy wojewódzki konserwator zabytków ma prawo rejestrować i odmawiać rejestracji według własnego... widzimisię? Owszem, może. Ma to swoje złe i – tak jak teraz – dobre strony. Na przykład mazowiecki konserwator musiał najwyraźniej dojść do wniosku (i słusznie!), że żółte tablice są nadużywane, a ich ranga obniżana, i postanowił we własnym zakresie nieco zaostrzyć kryteria ich przyznawania. Pierwszy krok to zrównanie minimalnego wieku danego egzemplarza do wartości obowiązującej m.in. w Niemczech. Czyli do wspomnianych 30 lat.
W zderzeniu z betonem poproszę Cię w takim razie o wzór pisma, w którym z nim jest jechane.
Pozdrawiam
www
Awatar użytkownika
tom2212
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2949
Rejestracja: 2011-02-13, 22:02
Lokalizacja: CB

Post autor: tom2212 »

Już trzecia moja Syrena została wpisana u konserwy. Wszystkie bez rzeczoznawcy :)
czeresss
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1263
Rejestracja: 2016-01-09, 07:29
Lokalizacja: Wiśniowa

Post autor: czeresss »

Wiadomo coś o zmianach przepisów?

Kto ostatnio był u konserwatora w Krakowie?
Jakieś problemy?

Pytam, bo jutro wybieram się z papierami.
Czy to Ptak? Samolot? Nie! To Syrena szosą mknie.

http://syrena.gminanekla.pl/forum/viewt ... sc&start=0
Awatar użytkownika
SyrHarMer
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2516
Rejestracja: 2015-12-29, 18:13
Lokalizacja: Wolsztyn

Post autor: SyrHarMer »

Powodzenia ! :ok3
Roman roman.bloszyk@gmail.com 799 860 545

KATALOGI CZĘŚCI ZAMIENNYCH
Syrena 100, 101, 102 na płycie CD
Wydanie I 1959r i wydanie II 1962r

KOSZULKI Z NADRUKIEM
Dla Syreniarzy - wszystkie modele i roczniki
i dziewęć pozostałych aut z PRL
Awatar użytkownika
motonita
Moderator
Moderator
Posty: 7472
Rejestracja: 2006-12-26, 08:53
Lokalizacja: Stalowa Wola
Kontakt:

Post autor: motonita »

nic sie nie zmienilo
Twoj symbol WSK twój bak słodko zaokrąglony...

Dewiacji posiadania nie da się wyleczyć

mój mail:
motonita@syrena.biz
ODPOWIEDZ