OC podczas remontu, samochód bez dokumentów, tablic.

Porady prawne. Rejestracja, żółte blachy, przeglądy.
ODPOWIEDZ
powolniak40
Posty: 5
Rejestracja: 2017-11-24, 23:07
Lokalizacja: Katowice

OC podczas remontu, samochód bez dokumentów, tablic.

Post autor: powolniak40 »

Witam,
Czytam, czytam i wciąż nie mam jasności.
Hipotetyczna sytuacja- kupuję syrenę bez dokumentów, tablic, spisuję umowę z właścicielem.
Do zarejestrowania w odległej przyszłości na żółte tablice- powinno wystarczyć.
Ale... co z OC w takiej sytuacji? przecież jako właściciel pojazdu, nawet jeśli jest on wyrejestrowany- a nawet tego nie będę pewny- zmuszony jestem do posiadania OC?
Czy może się jednak mylę?
No żesz po raz kolejny ku...a, przecież to chora sytuacja. Co wszyscy wiemy a nic to nie zmienia.
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika
Yanosik
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 1707
Rejestracja: 2008-07-06, 13:03
Lokalizacja: Piła

Post autor: Yanosik »

Wyrejestrowany pojazd nie musi mieć OC.
I get up at seven, yeah,
and I go to work at nine.
I got no time for livin'.
Yes, I'm workin' all the time.
Piotr-25
Posty: 27
Rejestracja: 2016-03-04, 20:11
Lokalizacja: Wałcz

Post autor: Piotr-25 »

Nawet zarejestrowany pojazd nie musi mieć ciągłości ubezpieczenia OC (chodzi o skarpete). Jeśli ktoś samochodem nie będzie jeździć przez załóżmy 6 miesięcy to po co mu OC ??? Nie ma takiego obowiązku żeby była ciągłość. Moja skarpeta stoi już ponad rok w garażu, a ubezpieczenia nie ma i nic się nie dzieje.
powolniak40
Posty: 5
Rejestracja: 2017-11-24, 23:07
Lokalizacja: Katowice

Post autor: powolniak40 »

Tak wiem, nie poruszam sie syreną, nie stwarzam zagrożenia, ale..
Podczas przyszłej rejestracji, przecież okaże sie że posiadam samochód z nie opłaconym OC od Bóg wie kiedy. Idąc dalej najprościej wlepić mi kare naliczoną wstecz za okres posiadania...
I tutaj wkleję cytat z podstawy prawnej ciagłości OC dla samochodów powyżej 40 lat:
"2. Przepisy dotyczące obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych stosuje się także do posiadacza lub kierującego pojazdem mechanicznym, przed jego rejestracją oraz do posiadacza lub kierującego pojazdem historycznym albo pojazdem wolnobieżnym, od chwili wprowadzenia tych pojazdów do ruchu."
Piotr-25
Posty: 27
Rejestracja: 2016-03-04, 20:11
Lokalizacja: Wałcz

Post autor: Piotr-25 »

Ja wiem że na 100% nie trzeba mieć ciągłości.
Widelec
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 591
Rejestracja: 2015-10-16, 22:24
Lokalizacja: Mazowsze

Post autor: Widelec »

Kluczowy jest tutaj fragment "od chwili wprowadzenia do ruchu". Przepisy trzeba czytać w całości.
powolniak40
Posty: 5
Rejestracja: 2017-11-24, 23:07
Lokalizacja: Katowice

Post autor: powolniak40 »

Właśnie to doczytałem... :oops:
Dla pojazdów historycznych "od chwili wprowadzenia do ruchu"
Czyli nie jest tak źle.

[ Dodano: 2017-12-10, 21:44 ]
Przepisy trzeba czytać w całości- to dosyć oczywiste. Po pół dniówce przekopywania się przez temat, na różnych forach, po prostu przeoczyłem najprostsze rozwiązanie... Więcej życzliwości proszę...

Pozdrawiam Marcin
Widelec
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 591
Rejestracja: 2015-10-16, 22:24
Lokalizacja: Mazowsze

Post autor: Widelec »

Dla miłośników zabytków, a w szczególności Syren, moja życzliwość nie zna granic. Pozdrawiam!!!
Awatar użytkownika
motonita
Moderator
Moderator
Posty: 7472
Rejestracja: 2006-12-26, 08:53
Lokalizacja: Stalowa Wola
Kontakt:

Post autor: motonita »

Piotr-25 pisze:Nawet zarejestrowany pojazd nie musi mieć ciągłości ubezpieczenia OC (chodzi o skarpete). Jeśli ktoś samochodem nie będzie jeździć przez załóżmy 6 miesięcy to po co mu OC ??? Nie ma takiego obowiązku żeby była ciągłość. Moja skarpeta stoi już ponad rok w garażu, a ubezpieczenia nie ma i nic się nie dzieje.

Piotrze troszke sie mylisz :) i troszkę możesz wprowadzić w błąd :)

[ Dodano: 2017-12-12, 15:42 ]
A temat samouczek na zółte czytał ?
Twoj symbol WSK twój bak słodko zaokrąglony...

Dewiacji posiadania nie da się wyleczyć

mój mail:
motonita@syrena.biz
Awatar użytkownika
Reeback
-#Nowy nabytek forum
-#Nowy nabytek forum
Posty: 39
Rejestracja: 2018-04-25, 12:30
Lokalizacja: Polska

Post autor: Reeback »

Panowie widzę, że temat może złe określenie - porzucony w zeszłym roku ale, moja wiedza na ten temat jest taka... Ja kupiłem syrenę w 2015 czyli mam ją (o kurde) już 3 lata. Zainteresowałem się tematem OC bo uprzejmi sąsiedzi zgłosili anonim na straż miejską wysyłając zdjęcie przykrytej mojej syrenki plandeka na moim podjeździe z dopiskiem "WRAK???"!!! Oczywiście przyszli strażnicy wypytali czy to moja własność itp. gdzie ktoś jeszcze powiedział, że mogą zapytać o OC!? Nie zapytali więc nie musiałem się produkować..... Zdziwiłem się ale ok, druga historia to taka, że ponoć musi być ciągłość ubezpieczenia. Wykonałem więc z ciekawości telefon do Warszawy do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. I cóż się dowiedziałem - każde auto zarejestrowane nie starsze niż 40 lat musi mieć wykupione OC czy jeździ czy stoi ot krótko i na temat.... Za brak ciągłości mogą dowalić niezłą karę, więc nie jeden może się zdziwić. Natomiast jeśli chodzi o starsze pojazdy (więcej niż 40 lat) czyli wyprodukowane przed 1978 już tego obowiązku nie mają. W tym wypadku można wykupić sobie OC na tydzień (wyjazd na zlot) lub miesiąc, czy jak kto woli 6 miesięcy.... Tak więc to się tyczy pojazdu zarejestrowanego. Nie wiem czy taki sam mechanizm jest z autem wyrejestrowanym... Jeśli coś wniosłem do tematu to cieszy mnie to
ODPOWIEDZ