Problem ze sprzęgłem

(silnik, skrzynia)
ODPOWIEDZ
grzesiek_210
Posty: 2
Rejestracja: 2018-01-24, 20:54
Lokalizacja: Krosno

Problem ze sprzęgłem

Post autor: grzesiek_210 »

Witam wszystkich. W prawdzie nie jestem posiadaczem Syrenki lecz samej skrzyni biegów która zastosowana jest w moim traktorku SAM.
Mam problem ze sprzęgłem. Dosyć ciężko sie wyciska i ma bardzo mały skok. Rozbierałem to i wszystko wygladało w miarę dobrze. Łożysko nie ma luzu, płynnie pracuje. Wyczytałem, że łapki powinny byc lekko "daszkowato" więc tak ustawiłem. Wiele to nie pomogło. Wysprzęgla ale strasznie ciężko przy nacisku.. W dodatku zauważyłem, że łapki same sie przestawiają i po czasie zaczyna szarpać bo nie równo wyciska.. czy tam powinny być jakieś nakrętki kontrujące? lub jakieś inne zabezpieczenie?
Dodam, że łapa naciskana jest cięgnem (prętem) nie jak w oryginale linką.

Pod linkiem zdjęcie skrzyni
https://www.fotosik.pl/zdjecie/usun/~v2 ... glVr0W8woV

Proszę o porady, z góry dziękuje :)
PYJTERSON
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 501
Rejestracja: 2008-03-19, 16:34
Lokalizacja: Georgenberg

Re: Problem ze sprzęgłem

Post autor: PYJTERSON »

grzesiek_210 pisze: Mam problem ze sprzęgłem. Dosyć ciężko sie wyciska i ma bardzo mały skok. Rozbierałem to i wszystko wygladało w miarę dobrze. Łożysko nie ma luzu, płynnie pracuje. Wyczytałem, że łapki powinny byc lekko "daszkowato" więc tak ustawiłem. Wiele to nie pomogło. Wysprzęgla ale strasznie ciężko przy nacisku.. W dodatku zauważyłem, że łapki same sie przestawiają i po czasie zaczyna szarpać bo nie równo wyciska.. czy tam powinny być jakieś nakrętki kontrujące? lub jakieś inne zabezpieczenie?
Dodam, że łapa naciskana jest cięgnem (prętem) nie jak w oryginale linką.

Pod linkiem zdjęcie skrzyni
https://www.fotosik.pl/zdjecie/usun/~v2 ... glVr0W8woV

Proszę o porady, z góry dziękuje :)

.....czy tam powinny być jakieś nakrętki kontrujące? lub jakieś inne zabezpieczenie?

Tak , nakrętki się zabezpiecza . Ten kołnierz nakrętki się lekko śrubokrętem zaklepuje do rowka tej śruby.


odn małego skoku pedału sprzęgła i to że ciężko pracuje dźwignia.

Masz popełnione błędy w mechanizmie.
1pręt popychający dźwignię przy skrzyni , nie ma kontry (podparcia) bezpośrednio na skrzyni (mocowanie skrzyni np na gumie może przemieszczać skrzynie względem ramy.
i u zaczyna ci brakować skoku.
2 mechanizm cięgien nie odwzorowuje w stu procentach przekładni na lince. (przesunięcie otworu o 5mm względem osi na dźwigni co naciskasz nogą może już spowodować duże zmiany na samym końcu tego mechanizmu)
3 jakkolwiek luzy na połączeniach cięgien (drutu) skracają ci skok
4 dlatego w pojazdach stosuje się linki , ew pręty , ale one mają ciągnąć


podpowiedzi

jak chcesz dalej pchać , to .... musisz wywalić drut i zastosować rurkę o większej średnicy co ci się nie będzie wyginać na boki oraz usztywnić mocowanie skrzyni do ramy na stałe i skasować jakkolwiek luzy na połączeniach.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
jeżdżę Syreną od urodzenia non stop....
To takie małe perpetuom mobile dolnej zwrotnicy, życie po życiu na wieki Syrena :)
http://images77.fotosik.pl/645/9e851aeb87c4a225med.jpg
grzesiek_210
Posty: 2
Rejestracja: 2018-01-24, 20:54
Lokalizacja: Krosno

Post autor: grzesiek_210 »

Dziękuję za odpowiedź i wskazówki :)

a może najlepiej będzie przerobić na linkę?
jest możliwość przerobić docisk sprzęgła na sprężynę talerzową?
PYJTERSON
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 501
Rejestracja: 2008-03-19, 16:34
Lokalizacja: Georgenberg

Post autor: PYJTERSON »

grzesiek_210 pisze:Dziękuję za odpowiedź i wskazówki :)
:ok3

grzesiek_210 pisze: a może najlepiej będzie przerobić na linkę?

Będzie dość długa i będzie z dwoma zakolami,ale robota bez większego pomyślunku ( musi być dobrze nasmarowana i łagodne łuki)
grzesiek_210 pisze: jest możliwość przerobić docisk sprzęgła na sprężynę talerzową?
Podejdzie docisk z Wartburga 353 (2T) do roku 1988, tylko łożysko wyciskowe trzeba lekko przerobić ,patrz fota zaznaczone strzałką jak .


Fota pożyczona od : młody94_105l
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
jeżdżę Syreną od urodzenia non stop....
To takie małe perpetuom mobile dolnej zwrotnicy, życie po życiu na wieki Syrena :)
http://images77.fotosik.pl/645/9e851aeb87c4a225med.jpg
ODPOWIEDZ