Wolne koło ??? hałasuje

(silnik, skrzynia)
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Gieroy
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 1843
Rejestracja: 2005-12-24, 21:53
Lokalizacja: W-wa

Wolne koło ??? hałasuje

Post autor: Gieroy »

Właśnie zrobiłem spory remont skrzyni - wymieniłem na nowe: tryby z choinki, sprzęgła, synchronizatory, wolne koło, łożyska igiełkowe.
Teraz jest tak: jak samochód stoi, na luzie, silnik na wolnych obr. to gdy jest na wolnym kole to słychać niegłośny szmer/chrobot a gdy wcisnę sprzęgło to on znika - jest cisza (oczywiście słychać tylko silnik).
Jak jest na ostrym kole to jest cicho niezależnie czy sprzęgło jest wciśnięte czy puszczone.
Skąd ten hałas? Szybka odpowiedź mogła by być że z wolnego koła - ale jak to możliwe? Jak samochód stoi na wolnych obr. to w wolnym kole nic się przecież nie obraca! Jest ono zblokowane i kręci się jako całość więc nie ma prawa hałasować.
Przed remontem tego nie było.
W czasie jazdy wolne/ostre koło działa jak trzeba, biegi ładnie wchodzą - generalnie jest cacy. Hałasu nie daję rady ustalić bo i tak silnik wszystko zagłusza.

[ Dodano: 2017-10-15, 18:20 ]
podbijam temat bo coś cienko z odpowiedziami :cry:
"Samochody Syrena nie są na pewno pojazdami na wskroś nowoczesnymi" mgr inż. Z. Glinka
czeresss
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1263
Rejestracja: 2016-01-09, 07:29
Lokalizacja: Wiśniowa

Post autor: czeresss »

A rozbierałeś wolne koło?
Czy to Ptak? Samolot? Nie! To Syrena szosą mknie.

http://syrena.gminanekla.pl/forum/viewt ... sc&start=0
Awatar użytkownika
Gieroy
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 1843
Rejestracja: 2005-12-24, 21:53
Lokalizacja: W-wa

Post autor: Gieroy »

czeresss pisze:A rozbierałeś wolne koło?
Tak jak napisałem - tylko wyjąłem stare i zamontowałem nowe. Te nowe kupiłem kiedyś jako nowe ale gwarancji na 100% ze było naprawdę nowe nie mam. Po wolnym kole trudno poznać czy było używane czy nie, w rękach działało dobrze.
"Samochody Syrena nie są na pewno pojazdami na wskroś nowoczesnymi" mgr inż. Z. Glinka
czeresss
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1263
Rejestracja: 2016-01-09, 07:29
Lokalizacja: Wiśniowa

Post autor: czeresss »

Gdy robiłem swoją skrzynię rozebrałem wolne koło i sporo tam syfku było. Tam są takie niewielkie walce które są dociskane do obwody przez sprężynki. Może przez jakiś defekt, rdzę lub inne zabrudzenie walce nie obracają się po bieżni swobodnie.
Czy to Ptak? Samolot? Nie! To Syrena szosą mknie.

http://syrena.gminanekla.pl/forum/viewt ... sc&start=0
Awatar użytkownika
Gieroy
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 1843
Rejestracja: 2005-12-24, 21:53
Lokalizacja: W-wa

Post autor: Gieroy »

czeresss pisze:Może ... walce nie obracają się po bieżni swobodnie.
czeresss - nie doczytałeś dokładnie tego co napisałem. Kiedy silnik napędza skrzynię to te walce właśnie nie mają się obracać po bieżni, cały ten mechanizm jest zblokowany i kręci się wszystko razem jako jedna całość. Dlatego właśnie nie rozumiem co tam może hałasować.
"Samochody Syrena nie są na pewno pojazdami na wskroś nowoczesnymi" mgr inż. Z. Glinka
Awatar użytkownika
Yanosik
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 1707
Rejestracja: 2008-07-06, 13:03
Lokalizacja: Piła

Post autor: Yanosik »

Generalnie w obu przypadkach wolne koło "kręci się tak samo". Bo na postoju na luzie silnik kręci się szybciej (napędza) niż skrzynia biegów, więc wolne koło jest "w trybie przekazywania momentu".
Nie pamiętam jak ono siedzi w skrzyni i czy jest taka możliwość, ale może po włączeniu wolnego koła coś dociska, przesuwa lub o coś trze?
I get up at seven, yeah,
and I go to work at nine.
I got no time for livin'.
Yes, I'm workin' all the time.
Awatar użytkownika
Gieroy
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 1843
Rejestracja: 2005-12-24, 21:53
Lokalizacja: W-wa

Post autor: Gieroy »

Yanosik pisze:ale może po włączeniu wolnego koła coś dociska, przesuwa lub o coś trze?
Właśnie takim tropem szedłem - myślałem że może jakoś trze pomiędzy widełkami (wybierakiem) a wolnym kołem. Luzowałem i podciągałem linkę ale to nic nie dawało - ten szmer ciągle był i się nie zmieniał.
Ciekawe, że jak sie da ostre koło czyli przesunie to ustrojstwo głębiej w kierunku skrzyni to jest tak jak trzeba - cisza.
"Samochody Syrena nie są na pewno pojazdami na wskroś nowoczesnymi" mgr inż. Z. Glinka
Awatar użytkownika
Yanosik
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 1707
Rejestracja: 2008-07-06, 13:03
Lokalizacja: Piła

Post autor: Yanosik »

Rzucę wieczorem okiem na książkę i może coś wymyślimy :)

[ Dodano: 2017-10-17, 21:22 ]
Rzuciłem okiem na schemat w książce i nie pomogę. :(
I get up at seven, yeah,
and I go to work at nine.
I got no time for livin'.
Yes, I'm workin' all the time.
Awatar użytkownika
Gieroy
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 1843
Rejestracja: 2005-12-24, 21:53
Lokalizacja: W-wa

Post autor: Gieroy »

Yanosik pisze:nie pomogę
Wporządalu, nie ma problemu. Już doszedłem co to jest (tak mi się zdaje).
"Samochody Syrena nie są na pewno pojazdami na wskroś nowoczesnymi" mgr inż. Z. Glinka
czeresss
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1263
Rejestracja: 2016-01-09, 07:29
Lokalizacja: Wiśniowa

Post autor: czeresss »

Jakie masz przypuszczenia?
Czy to Ptak? Samolot? Nie! To Syrena szosą mknie.

http://syrena.gminanekla.pl/forum/viewt ... sc&start=0
PYJTERSON
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 501
Rejestracja: 2008-03-19, 16:34
Lokalizacja: Georgenberg

Re: Wolne koło ??? hałasuje

Post autor: PYJTERSON »

Gieroy pisze: Skąd ten hałas?

[ Dodano: 2017-10-15, 18:20 ]
podbijam temat bo coś cienko z odpowiedziami :cry:
Hałas pochodzi z okolic wolnego, koła a dokładnie z łączenia dwóch osi przez te wolne koło.

Wyjaśniam

Główna oś w skrzyni składa się z dwóch wałków:

-sprzęgłowego (na którym jest tarcza sprzęgła)a na drugim końcu jest łączony za pomocą wolnego koła* i uwaga , on jest łożyskowany na środku, a to powoduje że w pewnych warunkach on się chyboce**.

oraz

- wałka z z zębami, podpartego na dwóch solidnych łożyskach na dwóch krańcach.

co się tam robi?


...łączenie tych wałków w osi , jest poprzez wpust i tulejkę brązową, ale w taki sposób by się mogły swobodnie obracać z różnymi prędkościami nie zależnie, a zarazem zachowując osiowość.


i co dalej?



* ...i w tym miejscy poprzez wielokliny, wałki są sprzęgnięte tuleją (tzw. wolnym kołem)
jeżeli wolne koło jest w położeniu ostrym , to łączy je tak jak mufka, obrazowo to taki stały łącznik... który dość precyzyjnie utrzymuje osiowość , i zarazem powoduje cichą pracę skrzyni.



To skąd hałas?



** .... jeśli przełączymy na tak zwane wolne koło, to te wałki wtedy już nie są połączone na swoim obwodzie tak zwaną tuleją (stałym fragmentem wolnego koła)i pozostaje tylko osiowanie poprzez tą małą tuleję która jest w środku wałka sprzęgłowego ( często już wyeksploatowaną )i tu następuje przeciążenie , drgania i krzywienie osiowości i w efekcie hałasowanie.


Wnioski !

... jakby wałek sprzęgłowy od strony silnika był dodatkowo osiowany z wałem korbowym silnika, tak jak na przykład w Wartburgu 353 lub innych bardziej kulturalnych technikach, to wałek by był utrzymany w rydzach i by se nie wariował głośno.

oto i moje wypociny na wieki Miksol

To krykloł jo Pyjterson
jeżdżę Syreną od urodzenia non stop....
To takie małe perpetuom mobile dolnej zwrotnicy, życie po życiu na wieki Syrena :)
http://images77.fotosik.pl/645/9e851aeb87c4a225med.jpg
ODPOWIEDZ