Totalna renowacja Syreny 104 (i innych leciwych pojazdów).

Relacje z przeprowadzonych remontów.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
SyrHarMer
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2516
Rejestracja: 2015-12-29, 18:13
Lokalizacja: Wolsztyn

Post autor: SyrHarMer »

Człowiek nie jest w stanie przewidzieć wszystkiego , ale najważniejsze, że szybko zreflektowałeś się i przyznałeś do błędu ! Po poprawce wszystko będzie OK ! I do przodu ! :ok3

[ Dodano: 2017-10-12, 21:50 ]
czeresss - napisz coś o wentylacjach, nadmuchu, wyciągu !- Na pewno znajdą się chętni na te wiadomości !
Roman roman.bloszyk@gmail.com 799 860 545

KATALOGI CZĘŚCI ZAMIENNYCH
Syrena 100, 101, 102 na płycie CD
Wydanie I 1959r i wydanie II 1962r

KOSZULKI Z NADRUKIEM
Dla Syreniarzy - wszystkie modele i roczniki
i dziewęć pozostałych aut z PRL
czeresss
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1263
Rejestracja: 2016-01-09, 07:29
Lokalizacja: Wiśniowa

Post autor: czeresss »

Prace przy wykończeniu mojego garażu/lakierni są już na ukończeniu. Głównie przez to robota przy Syrenie nieco spowolniła, ale cały czas coś się dzieje.
Dziś oprócz codziennego dłubania przy wykańczaniu zająłem się też bakiem. Z zewnątrz został wypiaskowany i pokryty epoksydem (nie pokazuję zdjęcia, bo każdy wie jak to wygląda). Pokażę natomiast wnętrze po pierwszym użyciu kwasu (zerknijcie też na sam kwas- tak wygląda po 20 min. walki ze rdzą z wnętrza baku). Jutro jeszcze jedno płukanie kwasem i będzie ideał. Nadmienię (jeśli ktoś nie wie), że czysty kwas jest przejrzysty jak woda.

[ Dodano: 2017-10-13, 20:22 ]
A dziś zdjęcia z 3go płukania. Różnica jest subtelna :ok3
Każdorazowo wlewałem około 2 L kwasu.
Po ostatniej aplikacji wypłukałem zbiornik rozpuszczalnikiem do wyrobów ftalowych (jest on bardzo tłusty w porównaniu np. z uniwersalnym).
Ponieważ zbiornik jeszcze przez kilka miesięcy nie będzie umieszczony w samochodzie, a co za tym idzie zalany benzyną (co zabezpieczyłoby go przed korozją) zrobiłem mieszankę (około 5L) ropy z olejem w stosunku 1:1. Wolałem substancję do baku, zabezpieczyłem wylew i porządnie wyobracałem tak, aby każdy zakamarek zbiornika pokrył się tą tłustą zupą (która pozostanie w nim tak długo jak będzie trzeba).
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Czy to Ptak? Samolot? Nie! To Syrena szosą mknie.

http://syrena.gminanekla.pl/forum/viewt ... sc&start=0
Awatar użytkownika
Wojt
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2039
Rejestracja: 2005-05-02, 12:45
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Wojt »

Pomaluj zbiornik od środka. Polecam Fedox + Tapox. Opis bez problemu znajdziesz w necie.
...no i poszedł biedaczysko, po szerokim szukać świecie czegoś, co jest bardzo blisko.
Awatar użytkownika
syreniarz1992
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2631
Rejestracja: 2005-01-24, 16:21
Lokalizacja: Kraków

Post autor: syreniarz1992 »

Jaki kwas? Solny?
czeresss
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1263
Rejestracja: 2016-01-09, 07:29
Lokalizacja: Wiśniowa

Post autor: czeresss »

syreniarz1992 pisze:Jaki kwas? Solny?
Zgadza się. Zdaje się, że cynkowanie używają go do oczyszczenia stali przed kompielą cynkową.
Minusem jest to, że trzeba pozostałości dokładnie wypłukać, a gdy zrobi się to wodą na drugi dzień metal jest już zarudziały. Dlatego wspomniałem już jak ja to zrobiłem.
Za radą Wojta chyba jeszcze pomaluję go od środka.
Czy to Ptak? Samolot? Nie! To Syrena szosą mknie.

http://syrena.gminanekla.pl/forum/viewt ... sc&start=0
Awatar użytkownika
syreniarz1992
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2631
Rejestracja: 2005-01-24, 16:21
Lokalizacja: Kraków

Post autor: syreniarz1992 »

ja bym Ci poradził, żebyś to sobie jakąś zasadą zneutralizował. Kretem chociażby. Wytrawiałem sobie kiedyś detale sam do cynkowni jak piszesz i jak tego nie zneutralizowałem, tylko wypłukałem czystą wodą intensywnie to zaraz było rude.
czeresss
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1263
Rejestracja: 2016-01-09, 07:29
Lokalizacja: Wiśniowa

Post autor: czeresss »

Dziś sporo popracowałem przy budzie. Zamknąłem dach epoksydem. Wyszpachlowałem też zbiornik (miał kilka wgniotek).
W trakcie prac naszła mnie pewna myśl i stwierdziłem, że jest to dobry pomysł. Postanowiłem, że od dziś nie będę zamieszczał już zdjęć z grubych robót - mam na myśli głównie prace wykończeniowe i samo lakierowanie. Takie zdjęcia pojawią się może dopiero na finiszu renowacji. Zdjęcia z mniejszych prac będą pojawiały się tak jak do tej pory.
Czy to Ptak? Samolot? Nie! To Syrena szosą mknie.

http://syrena.gminanekla.pl/forum/viewt ... sc&start=0
Awatar użytkownika
SUPER.DAWID
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2045
Rejestracja: 2006-01-17, 20:11
Lokalizacja: Trzebinia-Małopolska

Post autor: SUPER.DAWID »

Moim zdaniem to jest zła myśl.
NIECH MIXOL BEDZIE Z SYRENIARZAMI
http://syrena.gminanekla.pl/forum/viewt ... 048#189048
Syrena 104 AD 1966r
Awatar użytkownika
SyrHarMer
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2516
Rejestracja: 2015-12-29, 18:13
Lokalizacja: Wolsztyn

Post autor: SyrHarMer »

czeresss, Ciekawych i śledzących Twoje poczynania jest więcej, więc też przyjmuję to ze smutkiem ! :( :!:
Roman roman.bloszyk@gmail.com 799 860 545

KATALOGI CZĘŚCI ZAMIENNYCH
Syrena 100, 101, 102 na płycie CD
Wydanie I 1959r i wydanie II 1962r

KOSZULKI Z NADRUKIEM
Dla Syreniarzy - wszystkie modele i roczniki
i dziewęć pozostałych aut z PRL
czeresss
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1263
Rejestracja: 2016-01-09, 07:29
Lokalizacja: Wiśniowa

Post autor: czeresss »

Pas i zbiornik chyba już ok. Jeszcze podkład akrylowy i można lakierować.

[ Dodano: 2017-10-20, 21:08 ]
Dziś pokażę już praktycznie gotowy nawiew i odciąg.
Jak widać nawiew (umieszczony pod sufitem) ma już od strony czerpni zamontowaną "skrzynię" z filtrem. Sam filtr jest włożony do ramki i zabezpieczony z obu stron siatką. Całość pomyślana jako kaseta z wkładem filtrujący wsuwana do skrzyni z boku. Pozostało jeszcze od strony lakierni(garażu) ładnie gipsem otwór wykończyć i pomalować. Udało mi się odnaleźć peszle idące w ścianie dzięki czemu elektryka jest schowana i wszystko jest estetyczne.
Odciag też jest skończony. Na zewnątrz zamontowane są drzwiczki. W ścianie (chyba już wspominałem o tym) jest wentylator. W kwadratowym tunelu są kolejne dwa wentylatory. Na wentylatory są już złożone filtry. Tunel z wentylatorem w ścianie łączy rura spiro poliuratanowo-aluminiowa zbrojona. Jest jej 10m wiec tunel może być ustawiony praktycznie w każdym miejscu w garażu.

[ Dodano: 2017-10-20, 21:09 ]
...

[ Dodano: 2017-10-27, 20:28 ]
Korzystając z okazji, że buda dosycha (dziś położyłem dwie warstwy szpachlówki natryskowej) zająłem die dokończaniem przedniego zawieszenia. Dziś lewa strona.

[ Dodano: 2017-10-30, 18:06 ]
Ufff dziś skończyłem czyszczenie szpachlówki i zamknąłem wszystko podkładem akrylowym w dwóch warstwach. Teraz zostawię budę na 2-3 dni żeby wszystko dobrze doschło. W piątek planuje zakończyć przygotówkę (papier wodny P800) i w przyszłym tygodniu lakierowanie :grinser
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Czy to Ptak? Samolot? Nie! To Syrena szosą mknie.

http://syrena.gminanekla.pl/forum/viewt ... sc&start=0
Awatar użytkownika
SyrHarMer
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2516
Rejestracja: 2015-12-29, 18:13
Lokalizacja: Wolsztyn

Post autor: SyrHarMer »

czeresss, Jak już buda do lakierowania - to na kiedy po cichu liczysz na zakończenie 100 %centowe ?
Bo w zasadzie pozostanie Ci tak zwany biały montaż ! A to już tylko same przyjemności ! :majk
Roman roman.bloszyk@gmail.com 799 860 545

KATALOGI CZĘŚCI ZAMIENNYCH
Syrena 100, 101, 102 na płycie CD
Wydanie I 1959r i wydanie II 1962r

KOSZULKI Z NADRUKIEM
Dla Syreniarzy - wszystkie modele i roczniki
i dziewęć pozostałych aut z PRL
czeresss
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1263
Rejestracja: 2016-01-09, 07:29
Lokalizacja: Wiśniowa

Post autor: czeresss »

To jeszcze daleka droga. Może mało precyzyjnie się wyraziłem. Narazie goła buda idzie w lakier. Dopiero w późniejszym czasie będą robione drzwi, błotniki, maska i klapa. Mam za mało miejsca, żeby zrobić wszystko na raz.
Czy to Ptak? Samolot? Nie! To Syrena szosą mknie.

http://syrena.gminanekla.pl/forum/viewt ... sc&start=0
Arek Elblag
-#Junior
-#Junior
Posty: 122
Rejestracja: 2005-08-26, 14:40

Post autor: Arek Elblag »

Gratuluję samozaparcia przy remoncie oraz przy pracach związanych z przygotowaniem. Zastanawiam się tylko nad kosztem robienia lakierni w garażu. Pomysł ok ale czy koszt lakiernik nie będzie mniejszy od poniesionych nakładów?
Awatar użytkownika
SyrHarMer
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2516
Rejestracja: 2015-12-29, 18:13
Lokalizacja: Wolsztyn

Post autor: SyrHarMer »

Arek Elblag, Wydaje mi się, że mimo wszystko jak robisz sam - nie liczysz swojego czasu. Może to trwać dłużej, ale starasz się zrobić super dokładnie i bez skrótów ! A stawkę, którą bierze lakiernik masz w kieszeni ! CZY TAK ? :szampan
Roman roman.bloszyk@gmail.com 799 860 545

KATALOGI CZĘŚCI ZAMIENNYCH
Syrena 100, 101, 102 na płycie CD
Wydanie I 1959r i wydanie II 1962r

KOSZULKI Z NADRUKIEM
Dla Syreniarzy - wszystkie modele i roczniki
i dziewęć pozostałych aut z PRL
czeresss
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1263
Rejestracja: 2016-01-09, 07:29
Lokalizacja: Wiśniowa

Post autor: czeresss »

Arek Elblag pisze:Gratuluję samozaparcia przy remoncie oraz przy pracach związanych z przygotowaniem. Zastanawiam się tylko nad kosztem robienia lakierni w garażu. Pomysł ok ale czy koszt lakiernik nie będzie mniejszy od poniesionych nakładów?
Opowiem jak to jest w moim przypadku.
Cały budynek (wymiary 8x10m) został zbudowany nie tylko jako garaż, ale też w przyszłości jako mieszkanie (poddasze jest przygotowane do tego celu - okna dachowe, dwie jaskółki itd.).
Dlatego właśnie jest zrobione centralne ogrzewanie.
Jeśli chodzi o oświetlenie (gdy budynek stał w stanie surowym) w momencie rozpoczęcia prac nad instalacją elektryczną już z myślą o różnego rodzaju pracach, które będą tu wykonywane, instalacja została poprowadzona tak, aby po zamontowaniu dodatkowych lamp światła było wystarczająco dużo również do prac związanych z lakierowaniem.
Jeśli zaś chodzi o nawiew i wyciąg - większość potrzebnych cześci kupiłem na złomie za w sumie kilkadziesiąt złotych.
Podsumowując: koszt adaptacji "pod lakiernię" zamknął się w kwocie około 600 zł.
Zrobiłem to nie tylko ze względu na prace związane z restauracją Syreny, ale w głównej mierze przez to, że posiadam już kilka zabytkowych motocykli (których kompleksowe renowacje również sam przeprowadzam), wiec potrzebę posiadania takiej przestrzeni do pracy mam można powiedzieć non stop. Poza tym lakierowałem już kilka elementów samochodowych dla znajomych, wiec był to wydatek, który się opłacił ze względu na wygodę pracy.
Czy to Ptak? Samolot? Nie! To Syrena szosą mknie.

http://syrena.gminanekla.pl/forum/viewt ... sc&start=0
ODPOWIEDZ