www.syrena.nekla.eu FORUM SYRENIARZY
Forum miłośników pozytywnie zakręconych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
80KM z S-31
Autor Wiadomość
jacekg6 
młody syreniarz
Jacek

Wysłany: 2017-09-14, 13:33   80KM z S-31

Gdyby ktoś to przeoczył w 2006. Jeśli takie rzeczy zamieszcza się gdzieś indziej to wedle uznania administratora :)

Pasjonat87 

Wysłany: 2017-09-15, 15:32   

WIELKIE DZIEKI !!! :ok3 Wiesz kolego ile ja tego opisu szukałem ? Super,extra juz sobie zapisuje skany :D Pozdrawiam

jacekg6 
młody syreniarz
Jacek

Wysłany: 2017-09-16, 16:42   

Cieszę się, że się przydało :)
Właśnie w takim celu to tutaj wsadziłem.

SUPER.DAWID 
SYRENA 104 z 1966r

Wysłany: 2017-09-16, 18:17   

Ciekaw jestem czy ktoś z forumowiczów już przerabiał tak swój silnik.
Ciekawi mnie czy faktycznie jest tak sporo więcej mocy?
Jak z żywotnością silnika? Czy nie spadła proporcjonalnie do mocy o 50%?
I co pada najszybciej? No może poza przegubami fabrycznymi bo one nie wytrzymywały długo przy fabrycznej mocy.
http://syrena.gminanekla....p=189048#189048
Syrena 104 AD 1966r

jacekg6 
młody syreniarz
Jacek

Wysłany: 2017-09-16, 20:55   

Cóż, każdy wzrost mocy skoro jest mierzalny i odczuwalny to pojawia się na wale korbowym. Może być skutkiem poprawy wymiany ładunku, lepszego napełniania czy wyższego stopnia sprężania co w konsekwencji daje wyższe ciśnienie spalania a więc proporcjonalnie większe siły w mechanizmie korbowym. Zwiększa się też nacisk tłoka na gładź cylindra. A więc większa moc to wyższe ciśnienie spalania, większa siła nacisku na ściankę cylindra (po jednej stronie), większy nacisk na łożyska korbowodu i na łożyska wału. Cudów nie ma. Wyjątkiem a właściwie odstępstwem od tej prostej zależności jest zwiększenie mocy w górnym zakresie obrotów, tam, gdzie oryginalnie już spadała. Przy wysokich siłach masowych (wysokie obroty) zwiększenie sił gazowych jedynie poprawia równowagę sił w silniku. Poprawa mocy przy niższych obrotach, gdzie siły masowe są mniejsze, zwiększenie sił gazowych tylko zwielokrotnia ich przewagę nad masowymi i pogarsza bilans sił. W zasadzie to zamiast określenia "moc" powinno się tu używać parametru "moment obrotowy" jako jedyna realna i mierzalna siła generowana w silniku. Moc jest wielkością wtórną i jedynie wyliczaną z wzoru. Naciskając na gaz czuje się właśnie moment obrotowy - obrazowo w odniesieniu do człowieka: moment obrotowy to siła z jaką naciskam szpadel a moc to jak szybko wykopię rów zadanej długości - czyli praca wykonana w czasie - czyli prędkość jazdy bo prędkość to przesunięcie samochodu o masie x na odległość y w czasie t.
Tak to mniej więcej wygląda. Przyrost mocy ponad nominalną oraz ponad założony zapas wytrzymałości mechanizmu korbowego to mniej lub bardziej zauważalnie krótsze życie silnika. Dlatego powszechnie znany wśród producentów aut "downsizing" czyli żyłowanie małych silników ZAWSZE prowadzi to skrócenia ich żywotności. Fizyki się nie oszuka.

[ Dodano: 2017-09-16, 21:18 ]
Pewnie to już gdzieś pisałem: jestem inżynierem od silników spalinowych. Silników swego czasu przerobiłem różnych i przebadałem na hamowni sporo. Co warto zrobić w takim aucie jak Syrena? Z pewnością poprawić połączenia kolektorów (obu) z blokiem tak, by nie było tam żadnych uskoków. Syrena ma dość niski stopień sprężania (7 - 7.2) więc podniesienie go do 8 - 8.5 dużej szkody mechanizmom nie przyniesie a da wyraźną poprawę sprawności termodynamicznej silnika czyli wzrost mocy i spadek zużycia paliwa. Takie niskie sprężanie spowodowane było niską LO dostępnych w tamtych latach benzyn. Kolejną modyfikacją, którą bardzo bym zalecał jest zastosowanie zapłonu elektronicznego o zmiennym kącie wyprzedzenia w funkcji obrotów. Tego nie da się przecenić. Zapłon o stałym wyprzedzeniu dobiera się do obrotów max. momentu a więc poniżej 3000 obr. (dla S-31) zapłon jest za wczesny co bardzo obciąża mechanizm korbowy i skraca jego żywotność (!!!). Maksymalna wartość ciśnienia pojawia się za wcześnie, jeszcze przed GMP i próbuje wyhamować ruch tłoka ku górze.
Wiem, że są ludzie na tym forum, co temat zapłonu elektronicznego intensywnie drążą. To na prawdę bardzo ważna kwestia i warta uwagi.
Na tym bym zakończył zalecane przeróbki silnika Syreny (dopasowanie kolektorów, zwiększenie stopnia sprężania do 8-8.5 i zapłon elektroniczny). Nie narusza to zasadniczo oryginalności silnika a zauważalnie i w rozsądnych granicach poprawia jego zachowanie i żywotność.

[ Dodano: 2017-09-16, 21:24 ]
Jeszcze jedną rzecz dodam - często słyszy się o polerowaniu kolektorów dolotowego i wylotowego. O ile wypolerowanie wylotowego ma sens bo zmniejsza opory wylotu dodatkowo obniżając temperaturę kolektora (w bardzo małym stopniu ale jednak), o tyle polerowanie dolotu ma sens tylko przy silnikach kręconych bardzo wysoko i w dodatku zasilanych wtryskowo. Polerowanie dolotu w silnikach gaźnikowych pogarsza odparowanie paliwa ze ścianek kolektora co skutkuje, że benzyna odparowuje dopiero wewnątrz silnika wcześniej zmywając film olejowy z gładzi cylindra lub wymywając olej z łożysk wału.

Gieroy 

Wysłany: 2017-09-18, 18:38   

jacekg6 napisał/a:
Polerowanie dolotu w silnikach gaźnikowych pogarsza odparowanie paliwa ze ścianek kolektora co skutkuje, że benzyna odparowuje dopiero wewnątrz silnika

Właśnie o to chodzi żeby benzyna odparowała wewnątrz silnika kiedy jest już złapana i zamknięta. Poprawia to napełnianie cylindrów i zwiększa ciśnienie wewnętrzne. Gdy odparuje za wcześnie, zanim wejdzie do silnika, to zwiększa swoją objętość i pogarsza przez to stopień napełnienia.

Wojt 

Wysłany: 2017-09-18, 20:53   

Obaj koledzy mają rację. :grinser
Wszystko zaloeży od tego, w jakich warunkach silnik pracuje. Przy wysokich obrorach porządany jest szybki przepływ ładunku i jak najwyższy współczynnik napełnienia. Wtedy uzyskamy najwyższą moc.
Na niskich i średnich obrotach zależy na tym, aby jak najwięcej odparowało w dolocie i jak najlepiej się wymieszało, wtedy silnik będzie elastyczny i łatwiej "wkręci się: na obroty.
Wszystko zależy od efektu jaki chcemy osiągnąć...

sir 
Arturro vel Zapłon

Wysłany: 2017-09-25, 20:34   

To ja wam jeszcze dorzucę taki artykuł, bo akurat mam pod ręką -- jakby ktoś go przegapił...

Był w Motorze, w roku 1964, w maju. W połowie maja, konkretnie -- w drugiej połowie. Yyyy... dokładnie to dwudziestego czwartego maja -- numer 21(630) :)
Syrena 105L 76' 'jasiowa'
½ Niewiadów n126e 84'
Niewiadów n250c 80'

Kozichwost 
Kozichwost

Wysłany: 2017-09-25, 21:41   

A ja będę sobie robił drugi silnik i zastanawiam się czy części przeróbek nie zastosować. Tzn wypełnienie wału, polerki, zgranie okien. Miałem jawę ts po zgraniu okien i polerkach. Nie powiem fajnie jechała. Momentu obrotowego miała dużo więcej z niskich obrotów. Można było na czwartym biegu jechać 20km/h i po odkręceniu gazu zbierała się do przodu

Gieroy 

Wysłany: 2017-09-25, 21:47   

To ja dorzucam wideo (mojej produkcji) z wyścigów Syren, które wg. jednego drajwera miały ~100KM. Podaje on szczegóły hardkorowego tuningu :devil3
https://www.youtube.com/w...alrg7TnNs&t=76s

Odpowiedz do tematu