Minia ołowiana + pokost?

Wszystko to co nie pasuje do pozostałych działów
Awatar użytkownika
KIEROWCA
-#Stara Gwardia
-#Stara Gwardia
Posty: 4555
Rejestracja: 2005-02-24, 23:43
Lokalizacja: PRL
Kontakt:

Post autor: KIEROWCA »

Rozmawiałem z człowiekiem mającym pojęcie o chemii.
Oto czego się dowiedziałem [dla niektórych może banalne aczkolwiek ja jestem zdecydowanie humanistą].
Farba miniowa stanowi ZAWIESINĘ proszku w oleju, nie rozpuszcza się on tylko opada na dno w związku z powyższym należy farbę często mieszać.
Substancje "aktywne" stanowią OLEJ I PROSZEK. Terpentyna pełni jedynie funkcję rozpuszczalnika w celu przygotowania konsystencji pod pędzel.
Także:
W pierwszej kolejności przygotowujemy "pastę" dobierając eksperymentalnie proporcje oleju z proszkiem a następnie dolewamy terpentyny która jest substancją lotną i po pewnym czasie odparowuje.

ZA DUŻO PROSZKU ==powłoka przypomina farbę kredową i pęka.
ZA DUŻO OLEJU ==słabe krycie, cienka błona z farby będzie się łuszczyć.

Pozdrawiam
::::Poradnik kompleksowej wiedzy syrenkowej ==UZUPEŁNIENIE GLINKI::::
===> http://chomikuj.pl/mariuszw2145/SYRENA <=== :dresiarz
::::Najljepsze jest nalanie do pełna w progi łoju baraniego na gorąco::::
Awatar użytkownika
Supermen
-#Junior
-#Junior
Posty: 173
Rejestracja: 2007-11-15, 08:15
Lokalizacja: Chojnice

Post autor: Supermen »

Jakiś postęp w temacie? Skąd dostać składniki do zrobienia starej mini?
Awatar użytkownika
KIEROWCA
-#Stara Gwardia
-#Stara Gwardia
Posty: 4555
Rejestracja: 2005-02-24, 23:43
Lokalizacja: PRL
Kontakt:

Post autor: KIEROWCA »

Supermen pisze:Jakiś postęp w temacie? Skąd dostać składniki do zrobienia starej mini?
Proszek jest na Alle ===wystarczy wpisać "tlenek ołowiu". Opakowania 250, 500g i kilogram.
http://allegro.pl/olowiu-tlenek-czerwon ... 37378.html
Pokost i terpentyna są w każdym sklepie z farbami.

Pozdrawiam
::::Poradnik kompleksowej wiedzy syrenkowej ==UZUPEŁNIENIE GLINKI::::
===> http://chomikuj.pl/mariuszw2145/SYRENA <=== :dresiarz
::::Najljepsze jest nalanie do pełna w progi łoju baraniego na gorąco::::
Awatar użytkownika
motonita
Moderator
Moderator
Posty: 7472
Rejestracja: 2006-12-26, 08:53
Lokalizacja: Stalowa Wola
Kontakt:

Post autor: motonita »

a tak głuypio zapytam... nie boisz sie olowicy? ja wiem może ze w takich proporcjach jakos to nie zaszkodzi no mimo wszystko ołów nie jest jakiś dobry dla zdrowia...
Twoj symbol WSK twój bak słodko zaokrąglony...

Dewiacji posiadania nie da się wyleczyć

mój mail:
motonita@syrena.biz
Awatar użytkownika
dan_gerous
-#Nowy nabytek forum
-#Nowy nabytek forum
Posty: 86
Rejestracja: 2011-01-30, 12:22
Lokalizacja: Stalowa Wola

Post autor: dan_gerous »

Samo malowanie poza substancjami lotnymi z rozcienczalnika raczej nie groźne. Ale mechaniczne usuwanie takiej farby lub wypalanie to co innego. Ale nie oszukujmy się kto by jeździł Syrena mi po remoncie jak by "to" kosilo aż tak. :helm
Terc
Posty: 1
Rejestracja: 2016-09-27, 18:27
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Terc »

KIEROWCA pisze: ......W pierwszej kolejności przygotowujemy "pastę" dobierając eksperymentalnie proporcje oleju z proszkiem a następnie dolewamy terpentyny która jest substancją lotną i po pewnym czasie odparowuje........
Nie trzeba eksperymentalnie dobierać to przepisy z patentu którego numer ktoś już podał.

Skład farby miniowej 60% :
minia ołowiana 60,0 części wagowych
czerwień żelazowa 10,0 części wagowych
kreda pławiona 5.0 części wagowych
olej lniany rafinowany 15.0 części wagowych
żywica poliestrowa z pentaerytrytu i bezwodnika ftalowego modyfikowana olejem lnianym 2.0 części wagowe
sykatywa 0.5 części wagowych
benzyna lakowa 7.5 części wagowych

Skład farby miniowej 80% :
minia ołowiana 80,0 częsci wagowych (do kupienia na alledrogo )
kreda pławiona 5.0 części wagowych (sklepy dla artystów malarzy, ewentualnie pokruszyć zwykłą kredę do tablic ale to tylko moje gdybanie)
pokost lniany 10.0 części wagowych
olej zagęszczony 2.0 części wagowych
benzyna lakowa 3.0 części wagowe

Według patentu modyfikacje składników farby są tylko po to aby dłużej lub krócej można ja było przechowywać. Czyli jak na domowe warunki nie ma co się zastanawiać a robić od razu wersję 80% .
Sam muszę wykonać tą diabelską mieszaninę bo te wszystkie brunoxy i inne śmiecie tylko na reklamach ładnie wyglądają.
Awatar użytkownika
syreniarz1992
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2631
Rejestracja: 2005-01-24, 16:21
Lokalizacja: Kraków

Post autor: syreniarz1992 »

jest jedno ale- jakbyś tym chciał auto malować, to pozostaje Ci tylko olejna na wierzch. Żadna farba się tego nie chce trzymać. Ale do syreny się nadaje. Żadne inne auto tak pięknie nie wygląda pomalowane olejną. Można by się bawić z zastępowaniem składników jakimiś syntetycznymi, kwestia eksperymentów. Ja polecam farby spirytusowe, typu korizon czy corina- też są bardzo dobre i tanie. Ale ogólnie, współczesna chemia jest bardzo dobra - ja się lubię bawić starymi technologiami, ale to ze względu na to, że bardzo lubię autentyki.

Co do składników- kredę pławioną malarze pokojowi za komuny wykonywali we własnym zakresie, bo jej nie było zazwyczaj w handlu- jak odkopię podręcznik malarski to mogę wrzucić skan.
Awatar użytkownika
KIEROWCA
-#Stara Gwardia
-#Stara Gwardia
Posty: 4555
Rejestracja: 2005-02-24, 23:43
Lokalizacja: PRL
Kontakt:

Post autor: KIEROWCA »

Minia ciągle znajduje się w sprzedaży na Alle:

http://allegro.pl/minia-olowiana-antyko ... 81316.html

Żeby wyszła sensowna ilość odmierzamy 320g proszku, 40g pokostu lnianego, 12 g terpentyny.
Proporcja jest odpowiednio 80g/10g/3g i po prostu to dublujemy.
Z mieszaniem nie ma już problemu bowiem po drodze z pracy znalazłem niedawno dobry mixer Zelmera :) Do śmietników leciałem na wyścigi ze zbliżającym się "saperem" zaopatrzonym w pokaźny pręt do nakłuwania odpadów komunalnych :D

::::Jak już się unormują temperatury na plusie to pociągnę tym wszystkie newralgiczne punkty po uprzednim oczyszczeniu drucianą szczotką: zbiornik, podłużnice, doły drzwi, purchle na błotnikach. Na to czarna olejna gąbkowym wałeczkiem w celu wytworzenia baranka. Dzisiaj już trzeci weekend z rzędu polewałem całe podwozie karczerem na okolicznym cepeenie BP. Stoi Ceed, Insignia, panowie magnaci chcą opłukać swoje loftowe multiinterfejsowe alusy a tu się ten wieśniak w dresie modli na kolanach przed Polonezem :grinser Skandal! Psuje prestiż osiedla! Panie! Długo jeszcze!? Zaraz pan dziurę w tym Poldku zrobi! :lol:
Zobaczymy jak długo wytrzyma taka konserwacja, ale skoro minią maluje się kadłuby okrętów poniżej linii wody to coś w tym musi być.

NA POHYBEL NIEDOWIARKOM :devil3

Pozdrawiam
::::Poradnik kompleksowej wiedzy syrenkowej ==UZUPEŁNIENIE GLINKI::::
===> http://chomikuj.pl/mariuszw2145/SYRENA <=== :dresiarz
::::Najljepsze jest nalanie do pełna w progi łoju baraniego na gorąco::::
Awatar użytkownika
Kozichwost
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1477
Rejestracja: 2006-04-11, 19:24
Lokalizacja: Polska

Post autor: Kozichwost »

Zasada jest jedna. Jak jest purchel, to żeby się go pozbyć raz na zawsze trzeba go wyciąć i wspawać łatę. Czyszczenie purchla szczotką drucianą i ciapanie minią, to jak rozdrapywanie i pudrowanie syfa. Szczotką dokładnie rdzy nie usuniesz, przykryjesz ją tymi pseudo farbami i podpowłokowa ruda zaszaleje.
Nie wiem czym obecnie maluje się kadłuby statków, jednakże tam przed malowaniem blacha jest trawiona do czystego metalu, czego szczotką nigdy nie osiągniesz
Awatar użytkownika
syreniarz1992
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2631
Rejestracja: 2005-01-24, 16:21
Lokalizacja: Kraków

Post autor: syreniarz1992 »

a cortanin, polrust to pies? Jakbym miał wstawiać łaty tam gdzie były purchle, to by mi z auta szyby zostały.
Awatar użytkownika
Kozichwost
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1477
Rejestracja: 2006-04-11, 19:24
Lokalizacja: Polska

Post autor: Kozichwost »

Minia do cortaninu ma się - sam wiesz jak.....
Widelec
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 591
Rejestracja: 2015-10-16, 22:24
Lokalizacja: Mazowsze

Post autor: Widelec »

Q......a jak ja żałuję, że sobie Poldka nie kupiłem do codziennego bujania. Zamiast tego jest SpaceStar, w sumie dobry (tak mi się wydaje, bo dbam o niego), nie psuje się, a jak już to części tanie, ale nie ten styl.
ODPOWIEDZ