Totalna renowacja Syreny 104 (i innych leciwych pojazdów).

Relacje z przeprowadzonych remontów.
ODPOWIEDZ
Rubens
-#Nowy nabytek forum
-#Nowy nabytek forum
Posty: 83
Rejestracja: 2012-07-02, 10:13
Lokalizacja: Wołomin

Post autor: Rubens »

czeresss pisze:Gaźnik prosto od fachowca (tzn. nowa oś i przepustnica oraz nowa iglica pływaka). I pompa własnoręcznie odnowiona odnowiona.
Kto, gdzie i za ile regenerował?
Awatar użytkownika
drobson
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1049
Rejestracja: 2009-03-16, 22:07
Lokalizacja: Kraśnik

Post autor: drobson »

Też ją pamietam jak była wystawiona. Teraz tez jest na alledrogo w miarę 104 za 10tys. Nie wiem jaki stan... Może ktoś oglądał to sie wypowie. Myśle, że takie egzemplarze jak Twoja Syrena długo już nie bedą stały. Można powiedzieć, ze na pniu bedą sie sprzedawać.
104-1969 r- oryginal
shl m11- 1961r- oryginal
MZ etz 250 - 1983r - oryginał
Klania sie PRL
landcar
-#Nowy nabytek forum
-#Nowy nabytek forum
Posty: 48
Rejestracja: 2015-08-19, 21:21
Lokalizacja: torun

syrena

Post autor: landcar »

A za ile byla wystawionaa
czeresss
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1263
Rejestracja: 2016-01-09, 07:29
Lokalizacja: Wiśniowa

Post autor: czeresss »

Rubens na ul. Bernardyńskiej w Krakowie ma swój bardzo retro warsztat pan Zdzisław Jabłoński. Jest to przemiły człowiek około 80 taki, ale mistrz w swoim fachu. Gaźnik przesyłają do niego ludzie z całego świata. Nie będę się rozpisywał wiele, ale świetną robotę robi. Koszt nowej osi i przepustnicy to 150 zł + 50 zł iglica pływaka.

landcar wystawiona była z tego co pamiętam chyba 5900.


[ Dodano: 2016-04-24, 10:27 ]
Rozrusznik już gotowy. W związku z tym krótka historyjka. Po odebraniu gaźnika z regeneracji wpakowałem się w korek na ul. Dietla (w stronę mostu Grunwaldzkiego w Krakowie). Stwierdziłem, że trzeba jakoś wydostać się z tego tłoku. Udało mi się zawrócić i pojechałem ul. Krakowską w stronę Kalwaryjskiej. Na Kalwaryjskiej jednak było tylko ciut luźnej niż na Dietla. Miałem wiec czas na rozglądanie się dookoła. Jadąc w stronę ronda Mateczny, po minięciu skrzyżowania z ul. Smolki po lewej zauważyłem szyld z Poloneza Truck'iem. Jest tam sklep o nazwie AUTOBOSS z częściami do Poloneza, Fiata 125, 126, Żuka itp. Więc szybko na chodnik. Wchodzę do środka. Klimat rodem z PRLu - myślę "super, jest dobrze". Pytam o szczotki do rozrusznika Syreny. Sprzedawca mówi, że może być cieżko i pokazuje mi różne typy, ale wszystkie z jednym przewodem. Gdy podpowiadam, że syrenowskie mają dwa przewody sprzedawca wyszedł na zaplecze. Po chwili wrócił z jedną szczotką. Szybki rzut oka i myślę - to może być to. Pytam - ile? Słyszę - dwa pięćdziesiąt. Mówię - proszę 6 sztuk, na wypadek gdybym któraś zepsuł ;-) Po powrocie do domu od razu przymiarka i rewelacja - pasują idealnie. Tak to właśnie kupiłem 6 sztuk za 15 zł, a jak wiadomo w polmozbycie bielskim jedna kosztuje 17 zł. Z tą jednak różnicą, że te, które kupiłem już na sam wygląd są porzadni wykonana (np. Grubsze przewody). Śpieszyłem się wtedy, więc nie miałem czasu na dłuższą pogawędkę, ale dowiedziałem się, że mają w sprzedaży różne części Żukowskie i inne, które pasują do Syreny.
A teraz sprawy bieżące. Przyszedł czas na prądnicę. Po rozebraniu widać, że jest w bdb kondycji. Komutator był już ztaczany, ale chyba dopiero raz, wiec ok. Jutro sprawdzę, czy zarówno stojan jak i wirnik nie mają przebicia. Na pewno zaglądnę też do w/w sklepu z pytaniem o szczotki :faja Spróbuję też zrobić dokładniejsze rozeznanie w częściach pasujących do Skarpety :D

[ Dodano: 2016-05-08, 18:26 ]
Witajcie. Ostatnio doszedłem do wniosku, że trzeba zrobić porządek z częściami, które już są zrobione, a także z tymi, które czekają na swoją kolej. I tak wygospodarowałem dwa popołudniu na ten cel. Plusem mojej sytuacji jest to, że mam sporo miejsca i różne regały, wiec ładnie wszystko poukładałem i teraz wiem dokładnie gdzie co mam. Zdjęcia wrzucę później.


[ Dodano: 2016-07-24, 21:37 ]
Minęło już prawie 3 m-ce od mojego ostatniego wpisu. Nie znaczy to jednak, że remont stanął. Cały czas do przodu. Obecny etap prac: buda ściągnieta z ramy. Rama idzie do piaskowania i cynkowania ogniowego. Silnik wypiaskowany i gotowy do lakierowania. Skrzynia rozebrana czeka na nowe łożyska i złożenie. Mnóstwo drobnych rzeczy wypiaskowanych i gotowych do cynkowania galwanicznego. Do końca lipca ma być gotowa kompletna tapicerka. Najbliższy wolny czas będzie przeznaczony na skończenie drobnych rzeczy, złożenie skrzyni, regenerację wahaczy i resorów. A i zapomniałbym - kupiłem spora część karoserii tzn. Tylna ćwiartka razem z dachem, czyli to co u mnie jest w najgorszym stanie.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony 2017-12-04, 18:18 przez czeresss, łącznie zmieniany 1 raz.
Czy to Ptak? Samolot? Nie! To Syrena szosą mknie.

http://syrena.gminanekla.pl/forum/viewt ... sc&start=0
Awatar użytkownika
SUPER.DAWID
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2045
Rejestracja: 2006-01-17, 20:11
Lokalizacja: Trzebinia-Małopolska

Post autor: SUPER.DAWID »

No ładnie to wygląda. Dodaj jeszcze zdjęcia tych dużych zakupów, ramy i budy.
NIECH MIXOL BEDZIE Z SYRENIARZAMI
http://syrena.gminanekla.pl/forum/viewt ... 048#189048
Syrena 104 AD 1966r
Awatar użytkownika
Tomasz
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2334
Rejestracja: 2006-11-21, 11:38
Lokalizacja: Bełdów

Post autor: Tomasz »

czeresss zamierzasz użytkować ten stary typ zapłonu S31..?? Szacun... o_O :piwo: :ok3
Mało kto (jeszcze się nie spotkałem) go użytkuje.. :piwo:
Widelec
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 591
Rejestracja: 2015-10-16, 22:24
Lokalizacja: Mazowsze

Post autor: Widelec »

A jaki zapłon się stosuje w zastępstwie tego?
Awatar użytkownika
SUPER.DAWID
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2045
Rejestracja: 2006-01-17, 20:11
Lokalizacja: Trzebinia-Małopolska

Post autor: SUPER.DAWID »

Nowego typu. Taki jak w 105. Różni się krzywka i platynkami. Jak był byś zainteresowany zmianą to chętnie przygarnę obudowę z tego starego typu.
NIECH MIXOL BEDZIE Z SYRENIARZAMI
http://syrena.gminanekla.pl/forum/viewt ... 048#189048
Syrena 104 AD 1966r
czeresss
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1263
Rejestracja: 2016-01-09, 07:29
Lokalizacja: Wiśniowa

Post autor: czeresss »

Tomasz myślę, że ten aparat pozostanie. Syrena na nim odpalił po wielu latach bez najmniejszych problemów.
Efekt wczorajszego kwadransa w garażu to poskładane do kupy pompa wody. Do tego blachy(osłony) silnika zreperowane i oddane do cynku. Dziś udało się rozebrać zwrotnice. Jutro wybieram się na auto-złom po półosie. Oczywiście przeguby będą nowe. Jutro zrobię też zdjęcia ramy przygotowanej do cynku i budy oczywiście.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Czy to Ptak? Samolot? Nie! To Syrena szosą mknie.

http://syrena.gminanekla.pl/forum/viewt ... sc&start=0
Awatar użytkownika
SUPER.DAWID
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2045
Rejestracja: 2006-01-17, 20:11
Lokalizacja: Trzebinia-Małopolska

Post autor: SUPER.DAWID »

Jak włączyłem zdjęcia z wałkiem z prądnicą to jej blask mnie prawie powalił z krzesła. Tak ją doczyściłeś czy pomalowałeś jakąś srebrzanką.
NIECH MIXOL BEDZIE Z SYRENIARZAMI
http://syrena.gminanekla.pl/forum/viewt ... 048#189048
Syrena 104 AD 1966r
czeresss
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1263
Rejestracja: 2016-01-09, 07:29
Lokalizacja: Wiśniowa

Post autor: czeresss »

DAWID o które dokładnie zdjęcie Ci chodzi, bo nie zakapowałem? o_O
Czy to Ptak? Samolot? Nie! To Syrena szosą mknie.

http://syrena.gminanekla.pl/forum/viewt ... sc&start=0
Awatar użytkownika
SUPER.DAWID
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2045
Rejestracja: 2006-01-17, 20:11
Lokalizacja: Trzebinia-Małopolska

Post autor: SUPER.DAWID »

Nad moim postem jest Twój post w którym dodałeś dwa zdjęcia. Na jednym zdjęciu jest zregenerowany wałek z pompą wody. Taki bije z niego blask.
PS odwrotnie założyłeś pompę wody.
NIECH MIXOL BEDZIE Z SYRENIARZAMI
http://syrena.gminanekla.pl/forum/viewt ... 048#189048
Syrena 104 AD 1966r
czeresss
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1263
Rejestracja: 2016-01-09, 07:29
Lokalizacja: Wiśniowa

Post autor: czeresss »

Tak- zauważyłem to i już obrócił pompę. Nie jest pomalowana srebrzanką. Porostu najpierw wypiaskowałem ją pyłem piaskowym, potem szkiełkowanie i na koniec zabezpieczonie lakierem bezbarwnym. Z resztą wszystkie części aluminiowe w ten sposób regeneruję.
A teraz zdjęcia budy głównej i dokupionej. Sami widzicie w jakim stanie jest stara. Nowa buda od 105, ale i tak miałem zamiar zakładać fartuchy 105, wiec dobrze się złożyło, że taka się trafiła. A kosztowała tylko 300 zł wiec tyle co jeden fartuch.
Rama z kolei dostała nowe blaszki instalacji hamulcowej i paliwowej, nowe mocowanie błonnika (prawe). Zostały też poprawione sprawy w miejscach, które tego wymagały. Uszy mocowania budy zostały też ospawane od wewnętrznej strony. Miejsca zagięte wyprostowane itp.
Dziś dotarły też nowe pomoce warsztatowe - honownice do regeneracji pompy i tłoczków hamulcowych. Tak wyglądają części po honowaniu.
Tak więc codziennie małymi kroczkami do przodu :D

[ Dodano: 2016-08-03, 20:52 ]
...

[ Dodano: 2016-08-03, 20:53 ]
....

[ Dodano: 2016-08-03, 20:55 ]
.....
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Czy to Ptak? Samolot? Nie! To Syrena szosą mknie.

http://syrena.gminanekla.pl/forum/viewt ... sc&start=0
Awatar użytkownika
SUPER.DAWID
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2045
Rejestracja: 2006-01-17, 20:11
Lokalizacja: Trzebinia-Małopolska

Post autor: SUPER.DAWID »

Tył mojej 104 w bardzo podobnym stanie. A tylne fartuchy zamierzasz przeszczepić tak jak w 105 z pełnymi nadkolami czy będziesz przerabiał na takie jak w 104?
NIECH MIXOL BEDZIE Z SYRENIARZAMI
http://syrena.gminanekla.pl/forum/viewt ... 048#189048
Syrena 104 AD 1966r
czeresss
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1263
Rejestracja: 2016-01-09, 07:29
Lokalizacja: Wiśniowa

Post autor: czeresss »

Ta buda razem z dachem (który jest w stanie niemal idealnym) będzie w całości przeszczepiona. Oczywiście parapety tylnych okien i słupki drzwi zostaną ze starej. Jak widzicie w nowej budzie pas tylni jest jeszcze od 104, bo z tego co mi wiadomo jest to jedna z pierwszych partii 105, wiec pewnie brali do montażu co na półce leżało. Tak więc będzie dużo mniej roboty z przeszczepem, niż gdybym miał starą łapać.
Czy to Ptak? Samolot? Nie! To Syrena szosą mknie.

http://syrena.gminanekla.pl/forum/viewt ... sc&start=0
ODPOWIEDZ