Zaległe ubezpieczenie-dopominają się o kase.

Porady prawne. Rejestracja, żółte blachy, przeglądy.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
młody94_105l
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 547
Rejestracja: 2006-12-30, 13:51
Lokalizacja: Kraków

Zaległe ubezpieczenie-dopominają się o kase.

Post autor: młody94_105l »

Witam,
Dostałem list od ubezpieczalni, że mam nie opłaconą polisę. Myślałem, że chodzi o ostatnią polisę, bo zmieniłem ubezpieczyciela w między czasie. Poszedłem do ubezpieczalni, w której zawsze załatwiałem papiery i koleś poinformował mnie, że w roku 2013/2014 nie opłaciłem jednej raty ubezpieczenia za Syrenę. Nie mogę znaleźć kwitku z tamtego okresu, być może przeoczyłem zapłatę(chociaż za Syrenę zawsze pilnowałem, żeby było zapłacone, ale po takim okresie już nie pamiętam)

Czy mogę jakoś uniknąć zapłaty, np w związku że obecnie Syrena ma 40 lat? Wtedy jeszcze nie miała. Przyszło ponad 4 stówki z odsetkami, a przyznam, że to dość dużo kasy jak na chwilę obecną dla mnie.
Lubię jęk Syreny, gdy na liczniku 120,
Ciepło wtedy w stopę lewą od nagrzanej gitary.
Awatar użytkownika
Kozak90
Moderator
Moderator
Posty: 3229
Rejestracja: 2011-04-25, 12:59
Lokalizacja: Pieńsk

Post autor: Kozak90 »

Jeżeli nie masz dowodu zapłaty......Ani wpłaty z konta czy coś to niestety musisz płacić....

Gdyby miała wtedy 40 lat a byłaby to druga rata to i tak musiałbyś ją opłaić chyba,że byś wypowiedział umowę. W 2012/2013 i 2014 musiałeś wypowiedziec umowę żeby się automatycznie nie odnawiała. Ja miałem w HDI podobnie z przyczepką. Też przyszło z 2012roku i niestety trzeba było płacić.
Widelec
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 591
Rejestracja: 2015-10-16, 22:24
Lokalizacja: Mazowsze

Post autor: Widelec »

Tak jak pisze Kozak, jeśli umowa nie została wypowiedziana, to trzeba zapłacić. Pewnie możesz to zrobić przelewem, więc jeśli na razie jesteś bez kasy, to sobie rozłóż na raty.
Awatar użytkownika
adameo2
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1127
Rejestracja: 2008-06-09, 17:24
Lokalizacja: Ciechanów

Post autor: adameo2 »

Jeśli minęły 2 lata to roszczenie powinno się przedawnic o ile wcześniej firma nie dawała znać o długu w okresie tych 2 lat.
Mercedes 200 W110 - 1965r.
Widelec
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 591
Rejestracja: 2015-10-16, 22:24
Lokalizacja: Mazowsze

Post autor: Widelec »

Roszczenia majątkowe przedawniają się z upływem 10 lat.
majeniu1810
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 359
Rejestracja: 2010-11-25, 23:43
Lokalizacja: RYBNIK

Post autor: majeniu1810 »

no to dwa czy dziesięć lat ????

ma ktoś sprawdzone informacje na ten temat ??? :???:
Widelec
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 591
Rejestracja: 2015-10-16, 22:24
Lokalizacja: Mazowsze

Post autor: Widelec »

Widzę, że jest wątpliwość, więc sami sprawdźcie. Kwestie przedawniania roszczeń regulują przepisy art. 117-125 kodeksu cywilnego, a w tym przypadku najistotniejszy jest art. 118. Wujek google - kodeks cywilny i jazda! https://www.google.pl/#q=kodeks+cywilny+2016
Awatar użytkownika
eMO 1966
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 598
Rejestracja: 2006-07-12, 13:02
Lokalizacja: Ostrów Wlkp
Kontakt:

Post autor: eMO 1966 »

Bo chyba o różnych sprawach się pomyślało piszącym ;)

Przedawnienie roszczeń finansowych - 10 lat.

Okres, za jaki może powstać zaległość u ubezpieczyciela z tytułu OC - 2 lata ---> bo: mamy polisę (całoroczną), nie wypowiedzieliśmy jej - ulega przedłużeniu na na kolejny rok, znów jej nie wypowiedzieliśmy - ponownie ulega przedłuzeniu na kolejny rok ---> ALE polisa nieopłacona dwa lata z rzędu nie przedłuza się po raz kolejny, ulega rozwiązaniu. Ale wisimy ubezpieczycielowi składkę za 2 lata + ewentualne odsetki. I tej kasy ubezpieczyciel może od nas zażądać w ciągu 10 lat.
"Nie skarż się na nic, czemu nie musisz się poddawać"
------------------------------------------
http://forum.polskiedostawczaki.pl/
Widelec
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 591
Rejestracja: 2015-10-16, 22:24
Lokalizacja: Mazowsze

Post autor: Widelec »

Właśnie o to chodzi. Skoro polisa się przedłużyła, nawet automatycznie, to ubezpieczyciel objął nasz pojazd ubezpieczeniem, a właściciel pojazdu jest zobowiązany za to ubezpieczenie zapłacić. To zobowiązanie do zapłaty trwa 10 lat.
Awatar użytkownika
jawos
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 546
Rejestracja: 2008-12-29, 16:01
Lokalizacja: OBERSCHLESIEN

Post autor: jawos »

kolega też kiedyś ścigali twierdzili że nie miał zapłaconej raty 4 lata do tyłu chodzi o pzu ale udało mu się wybronić bo miał kwitek ja od tamtej pory wszystkie kwitki za co kol wiek płace prąd itp wrzucam do pudełka żeby mieć
PRLu wróć
junak M10
kopruszyna
MB W202
wołga M21
motorynka M2
dniepr MT16
Awatar użytkownika
adameo2
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1127
Rejestracja: 2008-06-09, 17:24
Lokalizacja: Ciechanów

Post autor: adameo2 »

Nie chce mi się szukać i kilka dobrych lat minęło, ale kiedyś w sporze ze swoim byłym pracodawcą nie zapłaciłem za jego roszczenia ponieważ minął okres 2 lat kiedy się o roszczenia nie upominał przez co się przedawniło.
Musiał bym odkopać moje pismo na jakie art. się powoływałem.
Mercedes 200 W110 - 1965r.
Awatar użytkownika
motonita
Moderator
Moderator
Posty: 7472
Rejestracja: 2006-12-26, 08:53
Lokalizacja: Stalowa Wola
Kontakt:

Post autor: motonita »

musisz to zapłacic....
Twoj symbol WSK twój bak słodko zaokrąglony...

Dewiacji posiadania nie da się wyleczyć

mój mail:
motonita@syrena.biz
Widelec
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 591
Rejestracja: 2015-10-16, 22:24
Lokalizacja: Mazowsze

Post autor: Widelec »

...może chodziło o roszczenia związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, wtedy okres przedawnienia wynosi 3 lata - art. 118 kodeksu cywilnego. Albo o roszczenia pracodawców z tytułu refundacji z Funduszu Pracy należnych świadczeń - ulegają przedawnieniu z upływem roku od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne - art. 76 ust. 4 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, zresztą nieważne.
ODPOWIEDZ