Remont 105l.

Relacje z przeprowadzonych remontów.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
SyrHarMer
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2524
Rejestracja: 2015-12-29, 18:13
Lokalizacja: Wolsztyn

Post autor: SyrHarMer »

No ładnie ładnie :ok3 :ok3 :ok3
Roman roman.bloszyk@gmail.com 799 860 545

KATALOGI CZĘŚCI ZAMIENNYCH
Syrena 100, 101, 102 na płycie CD
Wydanie I 1959r i wydanie II 1962r

KOSZULKI Z NADRUKIEM
Dla Syreniarzy - wszystkie modele i roczniki
i dziewęć pozostałych aut z PRL
Awatar użytkownika
SUPER.DAWID
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2045
Rejestracja: 2006-01-17, 20:11
Lokalizacja: Trzebinia-Małopolska

Post autor: SUPER.DAWID »

Robota pierwsza klasa.
NIECH MIXOL BEDZIE Z SYRENIARZAMI
http://syrena.gminanekla.pl/forum/viewt ... 048#189048
Syrena 104 AD 1966r
Awatar użytkownika
pietrekder
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1106
Rejestracja: 2013-06-01, 18:21
Lokalizacja: Chrzanów

Post autor: pietrekder »

No właśnie ja pytałem w kontekście późniejszego szpachlowania/przecierania. Ja używam epoksydu Protect 360 i on jest jasno szary. Z racji że skarpeta będzie żółtawa (kolor 320) to podkład akrylowy mam jasno szary. I przy szlifowaniu szpachli będzie gorzej widać, czy już się przetarłem czy jeszcze nie.
Awatar użytkownika
Tomasz
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2334
Rejestracja: 2006-11-21, 11:38
Lokalizacja: Bełdów

Post autor: Tomasz »

Zupełnie nie wiem o co się obawiasz.
To, że się przetrzesz jest nieuniknione.
Epoksyd służy do gruntowania jak i do niwelowania przecierek oraz odizolowywania poszczególnych etapów przy wyprowadzaniu powierzchni. Nie jest agresywnym podkładem i nawet jak się do niego przetrzesz - nic nie zaszkodzi, bo lakier normalnie się będzie go trzymał.
Grubopowłokowy epoksyd (dość drogi gips) można użyć (zamiast szpachli natryskowej - moim zdaniem grubopowłokowy epoksyd to lepsze, bezpieczniejsze rozwiązanie) do ostatecznego maszynowego wyrównania powierzchni już po wcześniejszemu wyszpachlowaniu, wytarciu/wykasowaniu stopniowemu (zgodnemu ze sztuką) rys po grubszych gradacjach papieru po czym kładziemy akrylowy i znów go rzeźbimy ale już innymi, cieńszymi gradacjami przed lakierowaniem..
Awatar użytkownika
pietrekder
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1106
Rejestracja: 2013-06-01, 18:21
Lokalizacja: Chrzanów

Post autor: pietrekder »

Aha, nie no moje obawy w tym, że jak się przetrze epoksyd, czyli do blachy, to trzeba znów epoksydem prysnąć. Ale tak czy siak, jeśli szlifując szpachlę przetrę się do epoksydu, to i tak całość jeszcze podkładem akrylowym wszystko objadę.

A jak z tymi produktami z serii dla klasyków? Widać róznicę, jakoś lepiej nie wiem, siada, trzyma się czy coś?
Awatar użytkownika
Tomasz
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2334
Rejestracja: 2006-11-21, 11:38
Lokalizacja: Bełdów

Post autor: Tomasz »

Zacznijmy od tego, że akrylowy dajesz praktycznie na sam koniec.
Tak to działasz tylko epoksydem i szpachlą.
Awatar użytkownika
pietrekder
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1106
Rejestracja: 2013-06-01, 18:21
Lokalizacja: Chrzanów

Post autor: pietrekder »

A no tak, akrylowy jak już szpachla wyrzeźbiona i trzeba podkład pod kolor położyć.
Spoko spoko, już trochę się namalowałem, więc zapamiętałem :-P
Awatar użytkownika
Tomasz
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2334
Rejestracja: 2006-11-21, 11:38
Lokalizacja: Bełdów

Post autor: Tomasz »

pietrekder pisze:Spoko spoko, już trochę się namalowałem, więc zapamiętałem
No nie wiem..
Właśnie napisałem (miałem też na myśli), że przed lakierowaniem jeszcze epoksyd na szpachlę, a potem wypełniający..
Awatar użytkownika
pietrekder
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1106
Rejestracja: 2013-06-01, 18:21
Lokalizacja: Chrzanów

Post autor: pietrekder »

A czemu nie można na szpachlę od razu podkładu akrylowego? Tak pytam z ciekawości, bo tak mi kolega powiedział. Chociaż przyznam, że ile osób to tyle opinii i sposobów. Ale nie mówię że ja znam najlepsze. :-)
Awatar użytkownika
eMO 1966
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 598
Rejestracja: 2006-07-12, 13:02
Lokalizacja: Ostrów Wlkp
Kontakt:

Post autor: eMO 1966 »

Można... można prawie wszystko - tylko każda wersja ma swoje wlaściwości i konsekwencje, zgoła różne. Inne zalecenia są dla napraw powypadkowych nowego auta, inne, moze nie tyle zalecenia, co podejscie, moze byc przy naprawie nastoletniego "dupowoza", a inne przy remoncie weterana.

Teoretycznie można nawet kłaść lakier bezpośrednio na obrobioną szpachlę - bo w wersji idelanej wszystko gra. W praktyce kładzie się jeszcze co najmniej wypełniacz (podkład akrylowy), bo minimalnie, ale jednak zabezpiecza przed niepożądanymi reakcjami, gdyby proporcje czegoś - np utwradzacza i szpachli - były nie do końca poprawne. A przepryskanie epoksydu na szpachlę jeszcze bardziej zabezpiecza przed taką sytuacją.

Poza tym, patrząc na całość - lakier nawierzchniowy nie przepuszca wilgoci, to on jest warstwą zabezpieczajacą (a dekoracyjną to tylko przy okazji).
Grunt akrylowy i szpachle poliestrowe to z kolei "gąbka", przepuszcza i chłonie wilgoć.
Podkład epoksydowy jest praktycznie nieprzepuszczalny - podobnie jak lakier - więc użycie jego jako podstawowego dodatkowo zwiększa zabezpieczenie przed wilgocią - np w przypadku zarysowania lakieru czy jego "zużycia".
"Nie skarż się na nic, czemu nie musisz się poddawać"
------------------------------------------
http://forum.polskiedostawczaki.pl/
Awatar użytkownika
Tomasz
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2334
Rejestracja: 2006-11-21, 11:38
Lokalizacja: Bełdów

Post autor: Tomasz »

eMO 1966 pisze:przepryskanie epoksydu na szpachlę jeszcze bardziej zabezpiecza przed taką sytuacją
Tak :ok2
eMO 1966 pisze:więc użycie jego jako podstawowego dodatkowo zwiększa zabezpieczenie przed wilgocią
Tak :ok2

Dodatkowo gdy się da (po ostatecznym wyszpachlowaniu i wytarciu rys stopniowo do gradacji 240-320) epoksyd grubopowłokowy jest możliwość jeszcze dodatkowego wyrównania maszynowo - coś a'la szpachla natryskowa - i na to dopiero akrylowy (wygładzenie 400-600 pod akryl/poliuretan) przed lakierem.
Awatar użytkownika
pietrekder
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1106
Rejestracja: 2013-06-01, 18:21
Lokalizacja: Chrzanów

Post autor: pietrekder »

O, dzięki eMO i Tomasz :ok2
Na szczęście szpachlowac jeszcze nie zacząłem, więc wiem juz jak robić by było najlepiej :-)
Awatar użytkownika
Tomasz
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2334
Rejestracja: 2006-11-21, 11:38
Lokalizacja: Bełdów

Post autor: Tomasz »

Buda już po przeszczepie dachu - prawie skończona :)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
marek_k
Posty: 6
Rejestracja: 2016-06-20, 08:58
Lokalizacja: kraków

Post autor: marek_k »

ładnie to wygląda ale pracy jeszcze jest nie mało powodzenia
Awatar użytkownika
Tomasz
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2334
Rejestracja: 2006-11-21, 11:38
Lokalizacja: Bełdów

Post autor: Tomasz »

Etap remontu, który mam wykonać jest już bardzo blisko końca..
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
ODPOWIEDZ