Garbus 1300 '68 z 1967 "Gabryś"

Informacje techniczne innych pojazdów.
ODPOWIEDZ
Leśnowóz
-#Nowy nabytek forum
-#Nowy nabytek forum
Posty: 53
Rejestracja: 2014-11-05, 17:15
Lokalizacja: Walewice

Garbus 1300 '68 z 1967 "Gabryś"

Post autor: Leśnowóz »

Garbus towarzyszy naszej rodzinie od 1981 roku, jest to model 1300, który w 1985 miał garażowy remont blacharski w trakcie, którego nie zespawano jedynie podłogi z budą bo o reszcie to szkoda gadać. W każdym razie w wyniku tego remontu około roku 2003 postanowiłem zmienić karoserię na okazyjnie nabytą meksykańską z 198X, która wymagała jedynie drobnych napraw. Taki oto remont przeprowadziłem w pewnym chyba znanym warsztacie w Aninie pod Warszawą (nie polecam). Około roku 2005 Garbus miał kolizję w wyniku, której zniszczeniu uległ jego przód. Częściowo rozmontowany oczekiwał w garażu aż do dziś. Tak więc 34 lata razem. Gabryś to jeszcze zupełnie młody garbus, wyprodukowano go w fabryce w Brukseli, 13 sierpnia 1967, więc jest jednym z pierwszych egzemplarzy modelu na rok '68. W naszej rodzinie pojawił się gdy miałem 1 rok, a jak się z czasem okazało obchodzimy urodziny tego samego dnia. 13 sierpnia 2017 roku Gabryś będzie obchodził 50-te urodziny, spróbujemy do tej pory przywrócić mu jego pierwotny wygląd.

Oryginalnym kolorem był L282 Lotus White
Obrazek

W archiwum rodzinnym kolorów jak mrówków
ObrazekObrazekObrazekObrazek
Tak, tak ten mały komunista to ja :mrgreen:

Po remoncie przeprowadzonym w warsztacie w Aninie garbus zyskał meksykańską karoserię i kolor granatowy metalik, długo się nim nie nacieszyłem :(

Potem nastał ponad 10 letni okres kiedy to przygotowywałem się by samemu przeprowadzić porządnie remont, trzeba było nauczyć się mechaniki a nawet blacharki :)
Po tym oczekiwaniu Gabryś wyglądał tak:
ObrazekObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Teraz gdy już jestem gotowy mogę zaczynać :)
Tydzień temu Gabryś trafił na Blachoterapię
http://s894.photobucket.com/user/jarek_ ... 2.jpg.html" target="_blank" rel="nofollow
No to jazda
ObrazekObrazekObrazekObrazek

Silnik znów przemówił co widać i słychać na filmiku
Obrazek
teraz jest już wszystko rozebrane można brać się do pracy :)
ObrazekObrazekObrazekObrazek


I działamy :)

rekonstrukcja Napoleona i Samolotu

ObrazekObrazekObrazek

ObrazekObrazekObrazekObrazek

ObrazekObrazekObrazekObrazek


A ostatnio pokusiłem się o zrobienie sobie małej zabawki :)

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Więcej zawsze na www.facebook.com/blachoterapia
Awatar użytkownika
motonita
Moderator
Moderator
Posty: 7472
Rejestracja: 2006-12-26, 08:53
Lokalizacja: Stalowa Wola
Kontakt:

Post autor: motonita »

no kurka rurka.... pierwsza klasa :)

[ Dodano: 2016-01-17, 11:17 ]
uwielbiam takie stare fotki oglądać jak pojazd z biegiem lat ewoluował :) fjnie sie szuka właśnie takich fotografii po np numerach rejestracyjnych :)
Twoj symbol WSK twój bak słodko zaokrąglony...

Dewiacji posiadania nie da się wyleczyć

mój mail:
motonita@syrena.biz
Leśnowóz
-#Nowy nabytek forum
-#Nowy nabytek forum
Posty: 53
Rejestracja: 2014-11-05, 17:15
Lokalizacja: Walewice

Post autor: Leśnowóz »

Ewoluował... dobre określenie :)

W końcu zanim stał się zabytkiem był najpierw zwykłym samochodem użytkowym, a potem zwykłym starym samochodem.
Awatar użytkownika
SUPER.DAWID
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2045
Rejestracja: 2006-01-17, 20:11
Lokalizacja: Trzebinia-Małopolska

Post autor: SUPER.DAWID »

Szacunek dla ciebie i rodziny, że nie został w między czasie np. po kolizji zezłomowany.
Mimo iż piszesz, że była przekładka budy i według karoserii jest dużo młodszy niż w rzeczywistości warto zachować go w specyfikacji ostatniej. W tym konkretnym przypadku znasz jego całą historię i w połączeniu z wszystkimi zdjęciami dokumentującymi całą ewolucję i zdobywanie duszy tego samochodu.

Trzymam kciuki za przeprowadzane naprawy i remont. Czekam z niecierpliwością na następne zdjęcia.
:piwo
NIECH MIXOL BEDZIE Z SYRENIARZAMI
http://syrena.gminanekla.pl/forum/viewt ... 048#189048
Syrena 104 AD 1966r
Awatar użytkownika
CZESIO1958
-#Stara Gwardia
-#Stara Gwardia
Posty: 4293
Rejestracja: 2009-06-07, 19:20
Lokalizacja: Mysłowice

Post autor: CZESIO1958 »

Ano ewolucja :ok3
Będę ciut zmierzyły ale. .
Gdzie temat Żuka A :devil3
motomania na luzie
Leśnowóz
-#Nowy nabytek forum
-#Nowy nabytek forum
Posty: 53
Rejestracja: 2014-11-05, 17:15
Lokalizacja: Walewice

Post autor: Leśnowóz »

Ano był też tutaj :)
o tu konkretnie
Awatar użytkownika
CZESIO1958
-#Stara Gwardia
-#Stara Gwardia
Posty: 4293
Rejestracja: 2009-06-07, 19:20
Lokalizacja: Mysłowice

Post autor: CZESIO1958 »

E tam tylko linki do, oldtimery.com
To się nie liczy :devil3
motomania na luzie
Awatar użytkownika
KIEROWCA
-#Stara Gwardia
-#Stara Gwardia
Posty: 4555
Rejestracja: 2005-02-24, 23:43
Lokalizacja: PRL
Kontakt:

Post autor: KIEROWCA »

Fajny tylko trochę szkoda, że to już w meksykańskiej budzie, z "krótką" klapą. Te wysokie garbusy były zdecydowanie bardziej klimatyczne.
::::Poradnik kompleksowej wiedzy syrenkowej ==UZUPEŁNIENIE GLINKI::::
===> http://chomikuj.pl/mariuszw2145/SYRENA <=== :dresiarz
::::Najljepsze jest nalanie do pełna w progi łoju baraniego na gorąco::::
Leśnowóz
-#Nowy nabytek forum
-#Nowy nabytek forum
Posty: 53
Rejestracja: 2014-11-05, 17:15
Lokalizacja: Walewice

Post autor: Leśnowóz »

Akurat w tym modelu czyli modelu na rok 68, klapy były właśnie takie.

Buda Meksyka nie różni się wymiarami od tego oryginału, ma tylko więcej otworów wentylacyjnych.
Awatar użytkownika
KIEROWCA
-#Stara Gwardia
-#Stara Gwardia
Posty: 4555
Rejestracja: 2005-02-24, 23:43
Lokalizacja: PRL
Kontakt:

Post autor: KIEROWCA »

Fajna była kiedyś ta tradycja powszechnie obowiązująca jeszcze w latach 90 żeby pstrykać członkom rodziny a w szczególności dzieciom fotki przy samochodzie.
Tradycja którą ja kultywuję do dziś :)

Obrazek

Garbusy nigdy nie były szczególnie popularne, ale się spotykało z podobną częstotliwością jak np. Warszawę czy starą Skodę 1000MB. Najbardziej zapamiętałem czerwone a w Kętrzynie po dziś dzień śmiga taki oto niebieski metalik:

Obrazek

Co ciekawe garbus o sylwetce z przełomu lat 30 i 40 nie wzbudza większych emocji, ot zwykły trochę podstarzały wóz o niemodnej sylwetce. Jeśli zaś jedzie Syrena to ludzie się oglądają, pokazują dla dzieci na pasach ===oooo patrz Brajanek ===Syrenka! Tatuś taką jeździł :grinser

I mały OT ===ale zauważyliście, że już prawie nie ma Kadettów D, Rekordów i Ascon? Wszystkie wyginęły, chyba jest ich mniej niż garbusów i Syren!!! W ciągu trzech ostatnich lat Syren widziałem kilka. Kadetta D ==JEDNEGO i to na zlocie starych samochodów w Olsztynie!

Pzdr
::::Poradnik kompleksowej wiedzy syrenkowej ==UZUPEŁNIENIE GLINKI::::
===> http://chomikuj.pl/mariuszw2145/SYRENA <=== :dresiarz
::::Najljepsze jest nalanie do pełna w progi łoju baraniego na gorąco::::
radekk
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 775
Rejestracja: 2005-01-21, 23:01
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: radekk »

Co ciekawe garbus o sylwetce z przełomu lat 30 i 40 nie wzbudza większych emocji, ot zwykły trochę podstarzały wóz o niemodnej sylwetce. Jeśli zaś jedzie Syrena to ludzie się oglądają, pokazują dla dzieci na pasach ===oooo patrz Brajanek ===Syrenka! Tatuś taką jeździł
Masz możliwość porównania i potwierdzenia swoich słów?

Jeżdżę na zmianę m.in. dwoma wymienionymi pojazdami. Nie miałem jeszcze sytuacji by któryś z dzieciaków nie ciągnął mamy za spódnicę pokazując drugą rączką moje garbate auto z wyraźnym bananem na ustach. A i starsi z przyjemnością popatrzą na garbiego.
Na syrenę spoglądają przede wszystkim starsi, ze sporym naciskiem na to słowo. Młodsi coś wspominają o trabancie czy warszawie dziwiąc się, że to jeszcze jeździ. Uśmiech na widok syreny też jest ale zdecydowanie mniejszy wśród tych, którzy czymś takim jeździli (być może z ciągle obowiązującego niegdyś wstydu posiadaczy tej marki) no i nade wszystko wśród osób wspierających się o ścianę budki z butelkowanym napojem.
Leśnowóz
-#Nowy nabytek forum
-#Nowy nabytek forum
Posty: 53
Rejestracja: 2014-11-05, 17:15
Lokalizacja: Walewice

Post autor: Leśnowóz »

Nigdy nie jeździłem Syreną, natomiast faktycznie pamiętam szyderstwa pod jej adresem, czego nigdy nie słyszałem o Garbusie.
Syrenka na pewno wyzwala pewną melancholie u nas w kraju, zwłaszcza że praktycznie zniknęły z dróg.
Garbus miał nawet w Polsce wielkie rzesze fanów jeszcze w czasie gdy gardzono Skarpetami.

Jednak muszę przyznać, że ze wszystkich starych aut jakimi jeździłem, najwięcej pozytywnych emocji w otoczeniu wyzwala Warszawa, choć często jest mylona z Syrenką :-)
Awatar użytkownika
KIEROWCA
-#Stara Gwardia
-#Stara Gwardia
Posty: 4555
Rejestracja: 2005-02-24, 23:43
Lokalizacja: PRL
Kontakt:

Post autor: KIEROWCA »

@Radek ===chodziło mi o to, że garbus jest po prostu bardziej "mainstreamowy". Syrena to zaś typowe auto dla hipstera akceptującego wszelkie jej wady, praktycznie nigdzie nie znane poza Polską.

Garbus, 2cv czy vw ogórek to pewien styl życia, ogólnoświatowy trend przez co ten pierwszy jest nieco bardziej "oklepany". W latach 90 gazetki motoryzacyjne dosyć często rozpisywały się o zlotach garbusiarzy, były też resoraki, modele i plastikowe zabawki.
Syrena zaś została wtedy skazana na zapomnienie a na syreniarzy patrzyło się jak dzisiaj na kierowców Tico tj. wiochę która koniecznie chciała mieć jakiś wyrób samochodopodobny a na nic innego nie stać to klei na szpachlę.

Dlatego dzisiaj Syrena stała się hipsterska. Przynajmniej z moich znajomych na garbusa prawie nikt nie zwróci uwagi bo pikniki country itp. Eeeee tam pewnie znowu jakaś impreza. A Syrena? Patrz o kurde Syrenka pewnie jakiś pasjonat, fajnie że jeszcze jeździ dawno już nie widziałem.
::::Poradnik kompleksowej wiedzy syrenkowej ==UZUPEŁNIENIE GLINKI::::
===> http://chomikuj.pl/mariuszw2145/SYRENA <=== :dresiarz
::::Najljepsze jest nalanie do pełna w progi łoju baraniego na gorąco::::
ODPOWIEDZ