SAMOUCZEK do rejestracji zabytka

Porady prawne. Rejestracja, żółte blachy, przeglądy.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
motonita
Moderator
Moderator
Posty: 7472
Rejestracja: 2006-12-26, 08:53
Lokalizacja: Stalowa Wola
Kontakt:

SAMOUCZEK do rejestracji zabytka

Post autor: motonita »

Witam

Postaram się w tak prosty sposób opisać jak zarejestrować pojazd na żółte tablice.

Jeżeli chcemy by nasza WSK (lub inny pojazd) musimy się zastanowić po co na co i dlaczego.
Jest kilka powodów.

1 Mamy pojazd z LEGALNEGO źródła lecz bez jakichkolwiek dokumentów
2 Chcemy by nasz pojazd ladnie się prezentował,
3 Chcemy by nasz pojazd był traktowany należycie a niejako kat maszyna.

Co trzeba zrobić by otrzymać zółte tablice?

Jeszcze przed całą procedurą musimy pamiętać ze pojazd zabytkowy będzie prawnie chroniony. Prawnie chroniony oznacza to nic więcej jak ochrona konserwatora zabytków nad przedmiotem. W skrajnych przypadkach pojazd może zostać CZASOWO odebrany właścicielowi i przekazany odpowiednim ludziom do renowacji za którą właściciel będzie musiał zapłacić. Proszę tu nie wierzyć w opowieści o smokach że pojazd przechodzi na własność konserwatora zabytków czy skarbu państwa jak to na wielu forach możemy przeczytać. Ale jesteśmy miłośnikami zabytków i wiemy że nasza WSK będzie traktowana lepiej niż nasza dziewczyna więc takie skrajności nam nie grożą.
Na samym początku naszej zabawy musimy mieć ładny pojazd, w pełni sprawny bez druciarstwa ładnie zachowany odremontowany, w sumie to najważniejsze bo bez tego nie ma co zaczynać.
Kolejną rzeczą jest wykonanie białej karty, jest to taki dokument składający się z czterech stron A4 wydrukowanych na 1 kartce A3 plus do tego kilka wkładek formatu A4. Wzór białej karty jest podany ustawowo i jest to podane bardzo dokładnie jak ona ma wyglądać. Grubość papieru (granulacja) czcionki, pogrubienie ,kolejność, ilość zdjęć, ujęcia, WSZYSTKO JEST WAŻNE i nie od tego odstępstw. Taką białą kartę możemy wykonać samemu lub zlecić wykonanie jej jakiemuś rzeczoznawcy. Jeżeli wykonamy ją sami opierając się na zaleceniach i wzorze (których na necie jest pełno) koszt wykonania takiej karty nie powinien przekroczyć 30 zł. (zdjęcia około 20 zł, drukowanie w agencji reklamowej około 5 zł, papier około 5 zł, nie da rady tego wydrukować na domowej drukarce, a zdjęcia muszą być od fotografa). BIAŁA KARTA MA BYĆ WYKONANA W 3 EGZEMPLARZACH
Dobrze mamy najbardziej trudną rzecz jeżeli chodzi o prace manualne za sobą, teraz zacznie się zabawa z urzędnikami. Z POPRAWNIE wykonaną biała kartą musimy udać się do delegatury wojewódzkiego konserwatora zabytków w celu ujęcia naszej karty w spisie(rejestr/ewidencja). I tu mogą zacząć się pierwsze schody. Każdy normalny konserwator znający przepisy powie żebyśmy wypełnili wniosek (powinien nam dać gotowy ewentualnie wzór do przepisania) i przyjąć naszą białą kartę. Możemy od Pana usłyszeć ze on chce ekspertyz rzeczoznawcy, wtedy pytamy Pana jakiego, może jakieś imię i nazwisko i jeżeli poda podlega to od probe wyłudzenia o czym informujemy Pana konserwatora ale w późniejszym czasie. Mówimy Panu że żadna ustaw nie podaje konieczności posiadania jakich kol wiek ekspertyz W PRZYPADKU ZGŁOSZENIA BIAŁEJ KARTY PRZEZ WŁAŚCICIELA, ekspertyz jest tylko potrzebna jeżeli konserwator sam chce wpisać obiekt. I tłumaczymy Panu że chcemy wpis do ewidencji... bla bla bla... jeżeli upiera się że się nie da prosimy o pisemną odmowę ponieważ sprawę zgłosimy do odpowiednich organów (wojewoda)... i tu następuje mała konsternacja i w większości przypadków dostajemy wpis. W przypadku odmowy możemy stwierdzić ze Pan jest troszeczkę nie halo niestety tutaj występuje coś takiego jak rejonizacja i musimy się użerać z gazobetonem ...W PRZEPISACH NIE MA NAPISANE ZE KONIECZNY DO WPISU JEST RZECZOZNAWCA !!!! Jeżeli jest ok to konserwator zabiera nam 2 egzemplarze białych kart i daje jedno pisemko (koszt max 20 zł za znaczki skarbowe jednak jak nic nie mówią to sie nie upominamy o płacenie). Zadowoleni że przeszliśmy 1/3 papierkowej roboty musimy udać się teraz na OKRĘGOWA stacje kontroli pojazdów w celu wykonania BADANIA ZGODNOŚCI które od 22 czerwca 2013 roku jest badaniem technicznym jednak NIE JEST BADANIEM OKRESOWYM i jako do takiego pojazd nie musi byc zarejestrowany i zfodnie z PRD (i innymi) nie trzeba wykupować czerwonych blach. Koszt takiego badania to w przypadku jednośladu od 150 PLNów, a samochodu osobowego okolo 300 plnów. I tutaj jeżeli Pan diagnosta ciężko rozumny ma prawo zażądać (jak w przypadku każdego badania technicznego ekspertyzy rzeczoznawcy ale tylko w przypadku braku możliwości ustalenia danych znamionowych) jeżeli upiera się na rzeczoznawce jedziemy na inna okręgówkę gdzie będą chcieli zarobić legalnie zgodnie z prawem i swoja wiedza pieniążki, do badania zgodności musimy przygotować sobie wniosek o przeprowadzenie takiego badania, wzór można ściągnąć z internetu ale musimy pamiętać żeby był to wniosek po zmianach w ustawie obowiązujący po 22 czerwca 2012. We wniosku jest bardzo dużo pozycji do wypełnienia, jednak nie wszystkie dotyczą naszego pojazdu. Co nie dotyczy piszemy nie dotyczy. Wypełniając taki wniosek należy to zrobić bardzo skrupulatnie podpierając się fachową literaturą. Na badaniu zgodności mamy kilka plusów, musimy wiedzieć za naszego pojazdu nie interesują obowiązujące teraz normy, lecz normy z roku produkcji. Diagnosta może dać nam kilka ograniczeń, głównym z nich jest ograniczenie prędkości (zwykle vmax katalogowe) w przypadku zabytków z oświetleniem karbidowym, świeczkowym naftowym może dać zakaz poruszania się po zmroku (ale to chyba jasne dlaczego). Nie ma czegoś takiego jak zakaz jazdy w deszczu w słońcu w cieniu czy inne bajki jakie można wyczytać na necie.

Mając wpis i badanie zgodności udajemy się do wydziału komunikacji. Tam czekają już na nas żółte tablice i źli urzędnicy :) Rejestracji na zabytek dokonuje się po złożeniu starego dowodu rejestracyjnego (o ile go posiadamy) umowy cywilnoprawnej zakupu lub innego przeniesienia własności (patrz na dole), badania zgodności, wpisu od konserwatora zabytków. Jeżeli Pani w okienku chce ekspertyzę rzeczoznawcy (a i takie ekstrema się zdarzają) prosimy niech pokaże gdzie w przepisach pisze ze do rejestracji jest potrzebna jaka kolwiek ekspertyza... I tak to oto Pani musi nam wydać żółtą tablice rej (lub powiedzieć żebyśmy poczekali kilka dni na nią gdyż nie ma takiej na stanie), koszt takiego wydania jest taki sam jak w przypadku rejestracji zwykłego pojazdu (niektóre WK biorą kilka zł więcej 10-20 na kuriera jak zamawiają tablice zółte)...

Teraz czym jest ochrona prawna.
- niemożna zezłomować pojazdu, jeżeli tir zaparkuje na CPNie na świeżo zatankowany pojazd i zrobi z niego kopkę złomu pan likwidator szkód nie powie nam 300 zł bo to stare i szkoda całkowita, my oddajemy pojazd do profesjonalnego zakładu zajmującego się zabytkami i oni muszą go naprawić... każdy chyba rozumie o co chodzi... ale jeżeli my rozbijemy pojazd też musimy go naprawić... z tym że każdy "koneser" (allegrowo brzmi nie?) jeździ tak żeby nie rozbić swojego pupilka:)

W przypadku motorowerów procedura przebiega tak samo jednak nie dostajemy żółtego koloru tablic a zwykłe białe i adnotacje w dowodzie pojazd zabytkowy, lub dużą tablice wielkości i wzoru motocyklowego.
((podstawa prawna tekst jednolity Dz. U. z 2007r. Nr 186, poz. 1322 paragraf 17 punkt 5 "5. Dla motoroweru zgłoszonego do rejestracji jako pojazd zabytkowy mogą być stosowane tablice motorowerowe
albo tablice motocyklowe zabytkowe, jeżeli motorower posiada odpowiadające tym tablicom miejsce konstrukcyjnie
przeznaczone do ich umieszczenia.
Poprawka: Warszawa, dnia 21 czerwca 2013 r.Poz. 710 Nie wszystkie WK o tym wiedzą))


NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA:


Białe czy żółte?
http://syrena.gminanekla.pl/forum/viewt ... 46e#241808

Jakie koszty:
http://syrena.gminanekla.pl/forum/viewtopic.php?t=19527

Co w przypadku gdy chcemy kupić pojazd bez dokumentów:
http://syrena.gminanekla.pl/forum/viewt ... 02&start=0

Jak napisać umowe pojazdu bez dokumentów:
http://syrena.gminanekla.pl/forum/viewt ... 641#229641

Co w przypadku jak wydział komunikacji chce ode mnie tablice rejestracyjną a ja nie mam?
http://syrena.gminanekla.pl/forum/viewtopic.php?t=23797

Czy motorower może mieć żółtą tablice?
http://syrena.gminanekla.pl/forum/viewtopic.php?t=19135
(pamiętajcie, nie liczy sie kolor tablic)

Na jakiej podstawie mogę nie płacić OC,
Co zrobić jak poprzedni właściciel nie opłacał OC.
http://syrena.gminanekla.pl/forum/viewtopic.php?t=19085

Słyszałem że juz nie ma zniżki dla zabytków:
http://syrena.gminanekla.pl/forum/viewt ... 01&start=0

Jak rozmawiać i jak zachowywać sie w przypatku gazobetonowych konserwatorów upierających się że oni chcą opinie rzeczoznawcy? Czyli taniec z gwiazdami :
http://syrena.gminanekla.pl/forum/viewt ... 795#196795

Dlaczego nie warto kupować samych papierów ?
http://syrena.gminanekla.pl/forum/viewtopic.php?t=23907

Jak masz jakieś pytania zapraszam na PW.
Ostatnio zmieniony 2019-03-16, 00:21 przez motonita, łącznie zmieniany 8 razy.
Twoj symbol WSK twój bak słodko zaokrąglony...

Dewiacji posiadania nie da się wyleczyć

mój mail:
motonita@syrena.biz
Awatar użytkownika
progres
-#Nowy nabytek forum
-#Nowy nabytek forum
Posty: 68
Rejestracja: 2013-02-13, 17:51
Lokalizacja: dolnośląskie Wąsosz
Kontakt:

Post autor: progres »

Napisałes w punkcie 1,, Mamy pojazd z LEGALNEGO źródła lecz bez jakichkolwiek dokumentów '' czyli bez dowodu rejestracyjnego? :>
Rzeczy niemożliwe robimy od ręki, tylko cuda zajmują nam trochę więcej czasu.
syrena r20 sztuk 2
syrena 105
fiat 125p sztuk 4
fiat 126p
nysa 522
komar
Dzwonić tylko w razie pożaru 880660226
Awatar użytkownika
Hondelyk
-#Nowy nabytek forum
-#Nowy nabytek forum
Posty: 77
Rejestracja: 2011-02-12, 17:16
Lokalizacja: Wieluń

Post autor: Hondelyk »

No właśnie... :grinser Nie to żebym się czepiał... Ale później napisałeś cytuję: "Mając wpis i badanie zgodności udajemy się do wydziału komunikacji. Tam czekają już na nas zółte tablice i źli urzędnicy :) Rejestracji na zabytek dokonuje się po złożeniu starego dowodu rejestracyjnego, badania zgodności, wpisu od konserwatora zabytków."
No więc jak to jest z tym dowodem... ? :grinser
Awatar użytkownika
KIEROWCA
-#Stara Gwardia
-#Stara Gwardia
Posty: 4555
Rejestracja: 2005-02-24, 23:43
Lokalizacja: PRL
Kontakt:

Post autor: KIEROWCA »

Bardzo fajny artykuł === aczkolwiek nie upierałbym się, że pojazd musi być po remoncie i odpicowany na glanc. Bardziej liczy się ogólna integralność konstrukcji tj. Stopień zachowania charakterystycznych dla danego modelu elementów.
Teoretycznie więc o ile np. Syrena "profesorowa" mogłaby z miejsca zostać zarejestrowana na żółte blachy to już nie błyszczący i ociekający chromem ślubowóz na częściach od stopiątki. W praktyce oczywiście jak wszyscy wiemy bywa różnie...
::::Poradnik kompleksowej wiedzy syrenkowej ==UZUPEŁNIENIE GLINKI::::
===> http://chomikuj.pl/mariuszw2145/SYRENA <=== :dresiarz
::::Najljepsze jest nalanie do pełna w progi łoju baraniego na gorąco::::
Awatar użytkownika
Hondelyk
-#Nowy nabytek forum
-#Nowy nabytek forum
Posty: 77
Rejestracja: 2011-02-12, 17:16
Lokalizacja: Wieluń

Post autor: Hondelyk »

Zgadzam się z przedmówcą. Żeby nie było że tylko krytyka... ;) Artykuł rzeczywiście bardzo fajny i na pewno wielu osobom się przyda. Tylko co z tym dowodem? :grinser Musi być przy rejestracji na żółte blaszki czy nie?
Awatar użytkownika
motonita
Moderator
Moderator
Posty: 7472
Rejestracja: 2006-12-26, 08:53
Lokalizacja: Stalowa Wola
Kontakt:

Post autor: motonita »

Ale to bardzo dobrze że się czepiacie :)
bo ja po prostu zapomniałem opisać procedurę bez papierka :)

No to opisze to na przykładzie komarka (bo mam taka wenę twórcza).

Macie sobie komarka oo... a jak to 90% komarków nie ma papierów :) a ze się chce jeździć legalnie to komra trzeba zarejestrować :) tylko jak? bardzo prosto :)

musicie oddać swojego komarka - złom stalowy na który nie trzeba mieć papirow najlepszemu koledze (czyt żul Romek z pod sklepu) ... a wasz najlepszy kumpel kapuje sie ze miedzy wanna durszlakiem sieczkarnia oddaliście mu tez ramę z komara, dokręca kola wkłada silnik i nagle powstaje mu sie komar... nooo a jak ma pojazd komara.... moze go sprzedać... nabył go legalnie wiec i legalnie może go sprzedać.... wiec spisuje z wami umowę.... i tak to macie umowę na zakup komara rocznik model....

ustawa mówi ze konieczne do przerejestrowania pojazdu jest:

umowa kupna, dowód rej, przegląd, opłacony podatek (dokonanie innych czynności cywilnoprawnych)

jednak ta sama ustawa daje możliwość ominiecie dowodu rej w przypadku zabytku, musi być jedynie potwierdzenie zakupu :) czym jest umowa z najlepszym kolegą... tak wiec żeby przerejestrować zabytek idziecie z umowa białą karta wpisem i badaniem zgodności do WK ... i proceduratak jak opisalem juz

może być tez problem na badaniu zgodności bo co mniej inteligenty diagnosta zapyta sie gdzie wbic przeglad.... badanie zgodnosci od niego zawiera ponad 6 stron i jego sie nie wbija.... zgodości do czego? do wniosku o badanie.... a jak schody towkurfic na maksa i znalesc kolejnego mądrego...

podstawa prawna z wyjaśnieniem tu:
http://syrena.gminanekla.pl/forum/viewt ... 02&start=0
Ostatnio zmieniony 2014-11-06, 00:35 przez motonita, łącznie zmieniany 1 raz.
Twoj symbol WSK twój bak słodko zaokrąglony...

Dewiacji posiadania nie da się wyleczyć

mój mail:
motonita@syrena.biz
Awatar użytkownika
Kozak90
Moderator
Moderator
Posty: 3229
Rejestracja: 2011-04-25, 12:59
Lokalizacja: Pieńsk

Post autor: Kozak90 »

U mnie w WK nie przechodzi brak dowodu.Może być oświadczenie poprzedniego wł ,że zgubił. Lub nasze ze zgubiliśmy. Ale tak czy siak poświadczamy nieprawdę. I dodatkowo na umowie musi być nr rejestracyjny. Więc jak masz tablicę rej to jeszcze ok i można próbować ale bez dowodu i bez nr rejestracyjnego masz problem i wtedy tylko zasiedzenie. Tak jest u mnie w WK. Gadałem z Naczelnikiem i kolegą który tam pracuje. Temat nie do przeskoczenia.
Awatar użytkownika
motonita
Moderator
Moderator
Posty: 7472
Rejestracja: 2006-12-26, 08:53
Lokalizacja: Stalowa Wola
Kontakt:

Post autor: motonita »

Kozak.. nie ma ze nie przechodzi, kiedy wy sie nauczycie ze polska jest państwem prawa? i obowiązują takie same przepisy wszędzie??

Bardzo dlugo myślałem tak jak kozak, ze musi byc umowa z numerem rej danymi poprzedniego własicicela z danych WK itp... ale nie!!! nie w prrzypadku pojazdu zabytkowego!!!! i uwierzcie mi przeszedłem juz tą procedure ze skutkiem pozytywnym :) nie znając właściciela z dokumentów, nie znajac numeru rej, ni znając nic !!!!


a takie pierdzielenie w cimno to co niedouczona baba w okienku powiedziala i uwazanie tego za swietosc jest conajmniej niedorzeczne...
kozak.... zalozymy sie ze zarejestrujesz?:P U CIEBIE W WYDZIALE?? no chodz sie zalozymy, o twoja syrenke :)
Twoj symbol WSK twój bak słodko zaokrąglony...

Dewiacji posiadania nie da się wyleczyć

mój mail:
motonita@syrena.biz
Awatar użytkownika
Kozak90
Moderator
Moderator
Posty: 3229
Rejestracja: 2011-04-25, 12:59
Lokalizacja: Pieńsk

Post autor: Kozak90 »

Zakładać się nie mam zamiaru. Na szczęście na Komara Sporta mam papiery. Na 231 nie mam i sprawdzę to. Zobaczymy.

W poniedziałek idę do konserwatora Sierrę wpisać. Znajomi pukają się w głowę ,że Sierrę na zółte chcę ale jest tego warta. Przez ostatni rok widziałem dwie Sierry z tego jedną ze starym przodem ale za to tak zmęczoną ,że błotniki miała nitowane z blachy na rynny i drzwi w innym kolorze. Silnik 2,3D.

Więc będzie fajny Youngtimer. A druga sprawa jest taka,że ona ma Niemieckie papiery i nie chcę płacić recyklingu 500zł i za to będę miał opinię rzeczoznawcy,wpis,białą kartę,no i badanie zgodności. No ciut więcej niż 500zł wyjdzie ale za to jaka oszczędność.

Jedynie akcyzę musiałem zapłacić (30zł) ,vat-24 w urzędzie skarbowym (160zł) i tłumaczyć dokumenty (80zł).
Awatar użytkownika
michalalex
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 1651
Rejestracja: 2012-03-21, 20:43
Lokalizacja: Okolice Krakowa

Post autor: michalalex »

motonita pisze:Bardzo dlugo myślałem tak jak kozak, ze musi byc umowa z numerem rej danymi poprzedniego własicicela z danych WK itp... ale nie!!! nie w prrzypadku pojazdu zabytkowego!!!!
motonita pisze:kiedy wy sie nauczycie ze polska jest państwem prawa?
Zgadzam się, że Polska nie jest demokratycznym państwem prawa, ale nie mogę się zgodzić z tym, że jest tak jak piszesz. Że Ci się udało, to nie oznacza automatycznie, że tak jest. Tak samo jak to, że u Kozaka mówią, że konieczny jest dowód rejestracyjny, to też nie znaczy, że tak jest. To są dwie skrajności.
Ustawa mówi tylko, że można zarejestrować bez dowodu rejestracyjnego. Nie oznacza to automatycznie, że nie trzeba posiadać ciągłości umów. Rozumiem Twoją myśl, że nie jest to wystarczająco ściśle, expressis verbis, jak mówią prawnicy, sformułowane w treści aktu prawnego. Niemniej jednak tak daleko posunięta interpretacja prawa jest sprzeczna z ratio legis, czyli z zamierzeniem ustawodawcy. Zamiar ustawodawcy i cel ustawy, jeżeli ustawa jest nieścisła i mamy spór w doktrynie, ustala się na podstawie uzasadnienia do ustawy, a nawet na podstawie debaty w czasie uchwalania aktu prawnego przez ustawodawcę. I niestety w tym momencie przypominamy sobie całą dyskusję w czasie uchwalania wspomnianych regulacji dotyczących zabytków. Początkowo projektowano wprowadzić możliwość rejestrowania pojazdów zabytkowych, które całkowicie nie posiadają dokumentów. Niestety w czasie prac nad projektem jednak nie zdecydowano się na tak daleko idącą liberalizację i wprowadzono jedynie możliwość rejestracji bez dowodu. Nawet, jeżeli dla kogoś przepisy ustawy są w tej kwestii niewystarczająco przejrzyste, na podstawie toczącej się podówczas dyskusji można dokonać powyższej interpretacji.

Piszę to dla ludzi, którzy wzięliby za bardzo do serca słowa, że można bez dowodu i bez umowy. Tobie się udało, ale w innym urzędzie mogą się po prostu z tym nie zgodzić. Wtedy oczywiście przysługuje skarga do sądu administracyjnego, ale jestem przekonany w 99,9%, że sąd dokona podobnej jak ja interpretacji i skargę oddali. Warto oczywiście walczyć o swoje i kombinować, ale mieć na uwadze, że wyrok sądu może być niekorzystny.

Ale i tak nie jest źle. Jak w urzędzie się uprą, że nie, to sprzedajemy pojazd motonicie, a on nam w Stalowej Woli zarejestruje :devil3 :grinser
Syrena 104, Syrena Bosto
Awatar użytkownika
Hondelyk
-#Nowy nabytek forum
-#Nowy nabytek forum
Posty: 77
Rejestracja: 2011-02-12, 17:16
Lokalizacja: Wieluń

Post autor: Hondelyk »

A jak w takim razie jest Panowie z tym zasiedzeniem? Ile czasu musi zlecieć?
Jest jakiś inny sposób żeby zarejestrować na zabytek bez żadnych kwitów?
Awatar użytkownika
motonita
Moderator
Moderator
Posty: 7472
Rejestracja: 2006-12-26, 08:53
Lokalizacja: Stalowa Wola
Kontakt:

Post autor: motonita »

michlalex czasem mam taka faze ze lubie walczyc.... i uwierz mi ze moj WK nie jest jeynym WK ktory rejestruje takie pojazdy :) ustawa mówi ze musisz mieć potwierdzenie własnosci !! a czym innym jak nie potwierdzeniem własnosci jest taka umowa?? na moje słowa mam wszystkie paragrafy, i jestem swiadom ze to co mowie jest zgodne z prawem !!!!

bardzo długo myslałem ta jak michlalex, lecz spotkałem sie z pewnym rzeczoznawca ktory powiedział ze sie da.... ale nie chciał powiedziec jak.... i znowu straciłem kilka nocy grzebiac przepisach....
Ostatnio zmieniony 2014-11-06, 00:37 przez motonita, łącznie zmieniany 1 raz.
Twoj symbol WSK twój bak słodko zaokrąglony...

Dewiacji posiadania nie da się wyleczyć

mój mail:
motonita@syrena.biz
Awatar użytkownika
KIEROWCA
-#Stara Gwardia
-#Stara Gwardia
Posty: 4555
Rejestracja: 2005-02-24, 23:43
Lokalizacja: PRL
Kontakt:

Post autor: KIEROWCA »

motonita pisze:bardzo długo myslałem ta jak michlalex, lecz spotkałem sie z pewnym rzeczoznawca ktory powiedział ze sie da.... ale nie chciał powiedziec jak.... i znowu straciłem kilka nocy grzebiac przepisach.... (dlatego na forum nie pisze parafrafów)
===Jak najbardziej prawidłowe podejście :ok3
Też wyznaję zasadę, że lepiej jest dać osobnikowi wędkę aniżeli rybę. Niech sam weźmie ustawę do ręki, znajdzie co mu potrzeba, przy okazji się czegoś nauczy.
Za wygodni się ostatnimi czasy staliśmy, ludzie chcą już nie tyle e-booków co żeby im podawać wszystko na tależu gotowe skany z podkreślonymi fragmentami tekstu...
Panowie ja rozumiem, żeby nie wyważać raz otworzonych drzwi, no ale bez przesady.

===Metoda z Rometem od Romka wydaje się sensowna ==chyba będę musiał tak z ciekawości przetestować na własnej skórze :devil3

Pozdrawiam :piwo:
::::Poradnik kompleksowej wiedzy syrenkowej ==UZUPEŁNIENIE GLINKI::::
===> http://chomikuj.pl/mariuszw2145/SYRENA <=== :dresiarz
::::Najljepsze jest nalanie do pełna w progi łoju baraniego na gorąco::::
Awatar użytkownika
Paderewsku
młody syreniarz
młody syreniarz
Posty: 221
Rejestracja: 2007-03-04, 21:08
Lokalizacja: Łosice/Głowno

Post autor: Paderewsku »

ja spytam tak. kupiłem teraz WFM M06 od pierwszego i jedynego właściciela. Spisałem z nim umowę kupna z peselem, wszystkimi danymi, człowiek rocznik 1934. Podpisana przez niego, prawowitego właściciela bez dwóch zdań. Motocykl został wyrejestrowany w latach 70-tych, zdana tablica rejestracyjna, dowód rejestracyjny przez tyle lat się nie zachował. Co teraz? motór jest z legalnego źródła, jestem jego właścicielem bez dwóch zdań, ale co z tym dowodem? nie ma i nie będzie, czy to dyskwalifikuje zarejestrowanie legalnego pojazdu? już nie wnikam czy był wyrejestrowany czasowo czy na stałe. niech już będzie na żołte tablice, ale nie widzę powodu by kombinować z zasiedzeniem, lewymi umowami skoro nabyłem go legalnie.
Awatar użytkownika
michalalex
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 1651
Rejestracja: 2012-03-21, 20:43
Lokalizacja: Okolice Krakowa

Post autor: michalalex »

Paderewsku, w tej sytuacji bez trudu zarejestrujesz. Oświadczenie, że nie ma dowodu wystarczy. Wzór np. na Oldtimery.pl

[ Dodano: 2013-09-27, 20:42 ]
motonita pisze:potwierdzenie własnosci
Jakbym nad tym nie myślał to niestety umowa z niewłaścicielem nie może wg mnie być potwierdzeniem własności. To co piszesz to jest skrajny pogląd, trudny do uzasadnienia - tym niemniej właśnie dlatego Twój sukces jest tym większy!!! Stworzyłeś precedens, dzięki któremu być może uda się zarejestrować więcej pojazdów. Napiszę tak, nie sztuka osiągnąć swój cel stosując prawo, wbrew urzędnikom, którzy go nie przestrzegają, sztuką jest przekonać urzędników do swojego stanowiska, wbrew powszechnej interpretacji przepisów. Tym bardziej należy Ci się :piwo:
Syrena 104, Syrena Bosto
ODPOWIEDZ